[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Am nevoie de un sfat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mihail.acvarist2016
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/07/2017 15:44:48
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna ziua dragi colegi, detin un acvariu de 400l in care vreau sa pun ciclide africane si nu stiu cate familii pot baga . Am mi intrebat cativa pasionati de ciclide si ei aveau 3-4 familii in acvariile lor .Eu as vrea gen sa-l fac foarte populat sa dea efect de banc si ma interesa daca pot baga 10-12 familii adica in jur de 40 ciclide .Unii au spus ca pot baga 40 ciclide dar eu ma gandesc ca ar fi 10 masculi si 30 femele si ce se poate intampla intre cei 10 masculi .
Voi ce ziceti sa bag 10 masculi sau nu?

Multumesc de raspunsuri si scuze daca am gresit postand aici. Ape limpezi baieti.

Iubesc la nebunie ciclidele africane
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Daca vrei efect de banc,ia.ti multi peati de scoala/card,cel mai renumit e neonul,dar te poti axa de exemplu si pe rummy nose tetra, sau filigera,ori ambele( iei pt inceput 20 filigera si 20 rummy nose iar apoi adaugi treptat-asta chiar ar fi un acvariu ce as vrea sa il vad)
Recomand pesti mici si multi in defavoarea celor medii si multi(cu atat mai mult africani) mqi ales daca esti incepator,ciclidele africane sunt teritoriale,ti.ar trebui o f mare atentie detaliilor de clasa,specie si compatibilitate mai ales daca vrei sa bagi mai multe specii.
In cazul in care te axezi pe o singura specie de africani(maxim 2) ai putea intr.adevar sa faci ce vrei tu,doar asigura.te ca ciclezi acvariul,ca nu te grabesri la achizitionarea pestilor din impuls si ca asculti de sfatutile noastre ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
mihail.acvarist2016
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/07/2017 15:44:48
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru raspuns dar eu sunt hotarat sa-l populez cu ciclide africane si ma intereseaza parerile acvaristilor cu ciclide africane.Eu am acvariul ciclat in care am pus 4 carasi aurii si 4 ancistrusi .Cand o sa cumpar ciclidele mentionez ca cei 4 carasei v-or fi donati aici pe forum.

Iubesc la nebunie ciclidele africane
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihail.acvarist2016 wrote:Buna ziua dragi colegi, detin un acvariu de 400l in care vreau sa pun ciclide africane si nu stiu cate familii pot baga ....

Daca prin "cichlidae africane" te referi la mbuna, atunci raportul optim este 1 peste / 12-15 litri apa... vorbim de volum net (cata apa ai in acvariu).
Cu o filtrare extrem de buna si cu schimburi de apa frecvente, se poate ajunge si la valoarea aia de 1 peste / 10 litri apa (asa cum vrei tu).


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihail.acvarist2016
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/07/2017 15:44:48
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc de raspuns Koala dar eu ma refer daca pot baga 10 familii diferite adica ce ma framanta cel mai tare este numarul mare de masculi diferiti .
Am inteles ca nu pot baga doua familii cu dungile asemanatoare gen saulosi, elongatus mpanga,demasonii etc in acelasi acvariu ca se bat rau dar ma gandeam sa bag asa:

Caeruleus,red zebra, rusty,acei msuli,socolofi,maingano,saulosi,freyeri aceberg,lombardoi si msobo magunga.

Crezi ca o sa fie macel ? Baietii au zis sa bag asa Caeruleus , red zebra rusty si lombardoi doar 4 familii cu mai multi membri. Multumesc la toti pentru raspunsurile date si sper sa iau o decizie buna.

Iubesc la nebunie ciclidele africane
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihail.acvarist2016 wrote:Multumesc de raspuns Koala dar eu ma refer daca pot baga 10 familii diferite...

O familie de "africanii" este compusa dintr-un mascul si 5-6 femele... NU se tin in "pereche" ( un mascul + o femela)!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihail.acvarist2016
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/07/2017 15:44:48
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stiu cum se tin 1 mascul cu 3 femele sau 2 masculi cu 5 femele , eu am ales prima varianta un mascul cu trei femele si ma refeream nu neaparat la numarul de pesti 40 din acvariu cat ma ingrijoreaza numarul de masculi diferiti anume 10 masculi.Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

Iubesc la nebunie ciclidele africane
mihail.acvarist2016
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/07/2017 15:44:48
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nimeni de pe forum care are ciclide africane nu vrea sa-mi dea si mie cateva sfaturi ?????

Iubesc la nebunie ciclidele africane
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ciclide africane nu mai am. Dar pot sa fac niste constatari si recomandari:

- Prea multi masculi 10 pt 30 de femele - eu inteleg ca vrei acvariu cu efect de "banc", atunci mergi full masculi.

Prezenta femelelor o sa ridice nivelul de agresivitate. Africanii daca le pui o pestera si o femela se vor bate pentru cele doua non stop.

In lipsa femelelor si a grotelor pestii sunt mai docili.

- Nu stiu unde gasesti tu 10 tipuri diferite, de unde sa alegi 3 femele si 1 mascul la fiecare .. imi vine greu sa cred, presimt ca o sa ajungi cu mai multi masculi decat femele.

- Eu nu am auzit de recomandarea 2 masculi la 5 femele ( vorbim aici de aceelasi tip de ciclida, sa zicem Red zebra ). Exista doar recomandarea 1 mascul si minim 3-4 femele. Eu aveam la Carelusi o familie 1 mascul + 7 femele ( Cea mai fericita familie posibil, ii ziceam Tariceanu masculului ca avea 7 neveste, dar era un grup foarte linistit de pesti).

In toate situatiile unde am avut 2 masculi + 3-4-5 femele, a ramas doar 1 mascul cu femelele respective.

Deci iti recomand, maxim 5 tipuri diferite (si tot sunt multe), in grupe de 1 mascul + 5-6 femele, o sa ai undeva la 35 de pesti + niste ancistrusi pe acolo, 40.


Imi dau seama ca iti plac ciclidele africane (este clar si semnatura ta spune tot ) - si inteleg ca nu esti deosebit de interesat de alte recomandari de pesti, dar totusi uite-te pe topicurile lui Arthur, Koala, samd. sunt niste bazine cu ciclide sud americane traznet acolo. Avand in trecut africani, iti spun, sunt cam plictisitori, agitati si cam atat, nu sunt atat de interactivi ca o pereche de americani cand isi protejeaza ponta.

Dar aici in mod clar este vorba de ce iti doresti tu.

Mult succes!



MSI Reef
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihail.acvarist2016 wrote:Stiu cum se tin 1 mascul cu 3 femele sau 2 masculi cu 5 femele , eu am ales prima varianta un mascul cu trei femele si ...

Dragule,

- 1 mascul cu 3 femele este o chestie mai asa, la genul: "bah, doar astia mi-au ramas!",
- cand sunt mici, puii nu prea se diferentiaza... asa ca n-ai cum sa cumperi 1M+3F.
- in general, lumea cumpara 7-10 exemplare tinere, cu speranta sa faca "o familie".

Eu te sfatuiesc sa tii 2, maxim 3 specii in bazinul tau... iei cate 10-12 exemplare din fiecare si vezi ce alegi.
Citeste topicul meu cu "africani" (il gasesti in semnatura mea) si o sa vezi ca eu am ales doar 2 specii: careuleus si elongatus (la un bazin de 2 metri lungime).

This message was edited 1 time. Last update was at 28/08/2018 16:25:34


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihail.acvarist2016
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/07/2017 15:44:48
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc frumos pentru sfaturile utile.Am ales sa bag 4 familii si anume: Caeruleus , Elongatus, Red zebra si Cabailanos Blue. Mai am bagat si 2 ancistrusi .Multumesc inca o data pentru ajutorl oferit.

Iubesc la nebunie ciclidele africane
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu mare drag!

- sa stii ca ancistrusii sunt cam "in plus", deoarece ei vor concura cu africanii la ciugulit peretii de alge.
- sa deschizi un topic-jurnal si sa ne arati bazinul!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Desi nu stiu cum ai amenajat, iti mai fac o sugestie.

Africanii sunt influentati in comportament f mult de decor, ma refer la pietre, daca le creezi caverne/pesteri/chiar si aplecatori din piatra, alfa-ul din acvariul tau (o sa fie un alfa peste toate grupurile introduse, "mai marele tuturor") o sa considere ca toate grotele sunt ale lui si o sa stea permanent sa alunge fiecare peste pe care il vede ca se duce in aceste locuri.

Daca le faci un decor cu pietre mari puse de genul unor coloane/"munti"/paravan, atunci pestii nu o sa se vada de ele si o sa fie mult mai multa pace in acvariu.

Pietrele se aseaza direct pe sticla si se inconjoara cu nisip, alfa-ul o sa sape la baza lor sa isi faca grote, daca pietrele sunt pe nisip si pe ele se sustin alte pietre, exista un risc sa se miste cand sapa ala sub ele si sa sparga acvariul.

edit: Am impresia ca ai 3 mbuna si un haplochromis? Nu-mi dau seama exact la ce te referi cu al 4 l-ea "Cabailanos Blue" (pune un link), eu am avut celalalte 3 impreuna si s-au inteles bine.

This message was edited 2 times. Last update was at 05/09/2018 21:45:48


MSI Reef
mihail.acvarist2016
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/07/2017 15:44:48
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc inca odata pentru sfaturile voastre si pentru MSI link cu pestele necunoscut lui :

http://www.tropical-fish-keeping.com/cobalt-blue-zebra-cichlid-metriaclima-callainos.html#sthash.jFqtdPTx.dpbs

APE LIMPEZI.

Iubesc la nebunie ciclidele africane
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com