[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
uite domnule ce mari sunt la ei acasa...  XML
Forum Index » General info
Author Message
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Am gasit filmuletul acesta si sincer nu stiu ce specie sunt pestii acestia filmati undeva in Brazilia, dar m-a amuzat faptul ca seamana cu niste Hemigrammus caudovittatus....uriasi...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Ma scuzati, nu am edit option, dar am mai gasit unul mai complet aici. Poate organizam si noi la vara o iesire de genul acesta sa vedem ceva rosioara, bibani soare...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Superb.
Parca am vazut si Hemigrammus Caudovittatus normali si ceva Callistus...
In orice caz, foarte frumos!
[Email]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

RaresLuc wrote:
Parca am vazut si Hemigrammus Caudovittatus normali si ceva Callistus...
Asa mi s-a parut si mie...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Pana la urma am reusit sa aflu de la sursa, ca "caudovittatus"-ii aia uriasi :-) sunt ca specie Salminus maxillosus, foarte cautati pentru pescuitul sportiv. Ajung pana la 1 metru lungime. Mai multe despre ei gasiti aici. Apropos - sunt characide ...are cineva vreun acvariu de 1-2 tone liber?

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Continui tot aici cu filmulete cu prezentari de biotop-uri acvatice, cel anterior asa cum spuneam era unul tropical, al unui rau brazilian.
Cel ce urmeaza este un biotop de rau de apa rece. Filmuletul ar putea fi prezentat intr-un "stil hollywoodian" cam asa:
From the producers of "Tropica Master Grow"
Directed by Ole Pederdsen
and introducing the cold water stars Veronica beccabunga (or anagallis?) and Callitriche palustris;
"The Nimdrup creek" .
Imi pare rau ca nu sunt si pestisori vizibili pe acolo...
Apropos' are cineva idee ce planta este cea cu care incepe filmul la scufundarea sub apa? ( ulterior imediat pe latura din stanga fata de Callitriche -aduce putin cu Cabomba, dar bineinteles ca nu este, aceasta fiind o planta din America Nord si Sud).

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Inca un filmulet superb! Nu mi-am imaginat ce frumos se pot vedea plantele acvatice din natura de sub apa, nu de deaspura cum am facut pana acum. La inceput am crezut ca-i facatura, adica un bazin amenajat, dar totusi nu cred...
Acum vad ca si in natura se practica "scufundarea plantelor" ( ), nu numai in acvarii. Cred ca plantele au crescut sub forma de covor din cauza ca sunt plante amfibiene si curentul de apa este mare si bogat in CO2.
Pe unde se afla paraul Nimdrup?
[Email]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Pe unde se afla paraul Nimdrup?
Se pare ca in patria d-lui Pedersen - Danemarca.
P.S. Ole Pedersen este aceeasi persoana cu unul din arbitrii competitiei AGA 2006.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com