[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Atyopsis Gaboensis ... in agonie!  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Acum doua saptamini am adaugat in acvriul de 110 litri, in care am (aveam) multi creveti, printre care si doi Atyopsis Gaboensis,
un litru de apa din fintina pentru completare. Exact ce fac de doi ani. Numai ca de data aceasta ceva a fost in apa de fintina. Toti
crevetii au fost afectati, la fel si Aty.



Asa au reactionat toti crevetii. I-am luat repede din acvariu, cu mina goala, si i-am pus in nano de 20 de litri unde nu adaugasem apa.
Le-a trebuit o zi sa-si revina. Pina seara au stat pe spate.



Apoi au napirlit si si-au revenit.



Incerc sa inteleg ce s-a intimplat si va rog sa va spuneti parerea. Eu banuiesc ca, din cauza perioadei ploioase, ceva
s-a spalat de pe deal si a ajuns in fintina mea, care nu e adinca (8 metri). Poate cupru, rezultat al stropirilor cu sulfat
de cupru, ca era perioada stropirilor la vie si, pe deal, sunt citeva plantatii?! Poate altceva ...

This message was edited 1 time. Last update was at 29/07/2018 18:05:37


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ceva din apa

Poate ajuta niste carbon activ in sistem, sau o prefiltrare a apei cu carbon inainte de introducere .. desi e mai dificil de realizat pentru apa de la fantana

This message was edited 1 time. Last update was at 29/07/2018 18:27:04


MSI Reef
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu am nevoie, nu folosesc apa de la fintina pentru schimb. Pentru asta am apa OI cu remineralizare. Atunci doar am adaugat un litru de apa, pentru completare. Un litru in 110 litri?! M-ar interesa daca cineva recunoaste simptomele.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com