[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Accept orice donatie mentionata in descriere - Va multumesc d'avance (expresie franceza, 'in avans')  XML
Forum Index » Donatii
Author Message
lorenzo1990
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2018 05:07:26
Messages: 44
Location: Bucharest
IP:
Offline

Salutare tuturor,

Ma numesc Laur si am inceput si eu drumul acesta interesant in acva. Doresc sa mentionez ca de mic am fost 'pasionat' de acest hobby iar acu, la varsta de 28, am avut ocazia sa fac acest pas. Pentru moment am un acvariu, mancare (vreo 4 tipuri), plante 'exotice' sa zic asa...vreo 4-5-6 modele dar toate micute de 4-5 cm ..si un fel de alga lunga, din pacate nu ii cunosc numele (cu toate ca as avea o lista cu ceea ce cred ca detin). Acvariul are vreo 80 litrii (90 cred, dar cu 1-2 cm pietris, planta si o buturuga, va scadea cantitatea de apa dispo).
In acvariu am guppy(vreo 20 cred), cam toti mici de 1-1.5 cm (am 2 femele mai maricele care mai vara cate vreo 5-6 din cand in cand..sa zic asa), 1 molly negru(1 cm) si 1 xipho(tot 1cm) .
Dispun deja de elementele necesare intretinerii unui acvariu dar, din cauze financiare (nu mai lucrez momentan dar sper sa ma angajez cat mai repede, deja am fost la 1 interviu,2) nu am avut oportunitatea de a-mi permite sa mai populez nimic (ultimii banuti proveniti din vanzarea bicicletei au fost redirectionati catre acvariu, am dorit sa 'cumpar' umpic de 'LINISTE') fiind o perioada mai dificila pentru mine(si pentru prietena mea care tocmai sa operat...dar deja ma duc cam departe ) .
Asa ca am creat acest thread pentru a ruga pe cei care au posibilitatea de a face o donatie cu orice ar putea ajuta la mentinerea acestei pasiuni, sa imi trimita un PM.
Daca aveti pestisori (tot de talii mici 2,3,4,5 cm) sau plante (pentru incepatori, caci doresc sa imi reziste, nu dispun de co2 si bombe de am tot citit pe internet dar daca aveti unul confectionat si nu il mai folositi, as aprecia sa fac aceasta bucurie plantelor) ori alte articole folositoare care pot ameliora starea pestilor (cunosc expresia supravietuiesc, nu traiesc , si o cunosc personal, nu din 'istoria pestilor'), as fii foarte recunoscator.
Eu locuiesc la Aurel Vlaicu - Promenada ori daca nu, m-as putea deplasa in imprejurimi Pipera-aviatorilor-romana-universitate-unirii (doar bani de cartela de metrou sa am) sau daca aveti drum in zona, puteti sa dati un telefon pentru a va confirma daca sunt acasa (as usual ).

Va multumesc si tin sa zic ca m-am documentat foarte mult in aceste zile (detin acvariul de....3 saptamani deja, cred..voi cerceta ) si pot spune ca nu mi-a murit nici un pestisor (am avut cativa xipho, 3 cory..) dar din motive de sanatate am fost nevoit sa renunt la o mare parte (am sarit dupa un copil de 1 an care a cazut in lacul bordei si am racit..) pentru a lua medicamentele necesare...

Sper ca nu v-am rapit prea mult timp cu requestul meu si va doresc o continuare placuta.

Laur
7 31 9 98-066

Lauru balauru?
lorenzo1990
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2018 05:07:26
Messages: 44
Location: Bucharest
IP:
Offline

Pt moment am vorbit cu userul L1061K pentru niste plantute si niste pietricele. Multumesc, si nu ezitati !
Stima

Lauru balauru?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Frate,sa mor de nu te inteleg si inca habar nu ai cat(atat la problemele financiare,ramas fara slujba,prietena cu problemele ei iar noi sa nu mai stim unde sa ne gestionam banii,asa ca decidem sa ii aruncam in acvariu ).
Ca sfat,te.as ruga totusi sa nu mai bagi alti pesti,ai destui,eventual un ancistrus,2...
Ca alt sfat,te.as indruma spre placerea de a merge pe jos prin bucuresti sau oriunde,chuar daca ai bani de metrou ^^
Ca al3lea sfat,cand ai drum pe litoral,da.i un semn,poatw nu facem rost de prea multe pt acvaristica,dar un suc ca intre frati ai durerii se face ^^ ape limpezi si pestisori sanatosi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
lorenzo1990
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2018 05:07:26
Messages: 44
Location: Bucharest
IP:
Offline

Offf...nu ma asteptam la aceasta reactie dar nici nu contest ca nu imi este benefica..tocmai m-am despartit si de prietena (care, credeam ca este persoana perfecta/ideala)...
Nu prea ies asa mult din casa si vad ca ai atins una din corzi, cu ideea de a 'ma plimba' si de a nu folosii metroul.
Legat de litoral....nu cred ca se va intampla prea curand dar, mai mult ca sigur, daca imi lasi un nr de telefon pe privat, in caz de voi avea drum, mai mult ca sigur voi apela la al tau 'timp'...nu poate fii rau, decat bine.

UP: legat de faptul de a consuma ultimii bani pe acvariu, a fost din cauza faptului ca aveam nevoie de un colt de 'liniste' si de aceea am pus mai mult accent pe el decat, poate, pe mine. (am si un tata care a lucrat in politie si care a fost toata viata lui foarte rece, cand termina munca, continua militaria acasa DAR, totusi, nu il invinovatesc caci imi imaginez cum este sa traiasca singur alaturi de ai lui 3 copii, nu doresc nimanui astfel de experiente).

This being said, incerc sa ma schimb, sa inteleg lucrurile mai profund si stiu ca, chiar daca unii am avut o copilarie mai dura, acest lucru poate fii doar benefic pe viitor si cred ca oarecum, apreciez acest lucru, in raport cu faptul de a avea o viata 'perfecta'.

Sanatate tuturor si liniste sufleteasca,

Laur

This message was edited 1 time. Last update was at 29/07/2018 09:44:59


Lauru balauru?
lorenzo1990
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2018 05:07:26
Messages: 44
Location: Bucharest
IP:
Offline

Pentru moment nu sa rezolvat nimic. Revin cu update de indata ce se concretizeaza ceva.Lau

Lauru balauru?
lorenzo1990
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2018 05:07:26
Messages: 44
Location: Bucharest
IP:
Offline

Pt moment m-am vazut cu 2 useri de pe forum mariuz si L1061K care mi-au donati 3-4 guppy si 3-4 plantute. Voi reamenaja acvariul si voi revenii cu niste poze. Pana atunci, sunt inca deschis la donatii de orice gen care ar putea ajuta la intretinerea lui.

Stima,
Lau

Lauru balauru?
lorenzo1990
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2018 05:07:26
Messages: 44
Location: Bucharest
IP:
Offline

Doresc sa confirm donatia user-ei 'viks' pentru cativa pestisori, 2 filtre (unul l-am dat si eu mai departe la randul meu) si un acvariu (care l-am montat pentru viitor, drept maternitate).
Va multumesc si va doresc o zi cat mai placuta tuturor, precum si : ape limpezi.

Stima,

Laur

Lauru balauru?
Flavius_
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2018 08:19:29
Messages: 103
Location: Radauti, Suceava
IP:
Offline

Laur, ai citit regulamentul din aria donatii?

This message was edited 1 time. Last update was at 15/08/2018 10:05:12

[Email] [Yahoo!]
lorenzo1990
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2018 05:07:26
Messages: 44
Location: Bucharest
IP:
Offline

Salut Flavius.
Acum da, am pus si poza, si location, si bio, si metoda de contact si va rog sa-mi confirmati daca totul este in regula sau daca am omis ceva.

Laur

Lauru balauru?
Flavius_
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2018 08:19:29
Messages: 103
Location: Radauti, Suceava
IP:
Offline

Nu, si imi cer scuze ca a sunat cam urat din partea mea
[Email] [Yahoo!]
lorenzo1990
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2018 05:07:26
Messages: 44
Location: Bucharest
IP:
Offline

Noi sa fim sanatosi si, atata timp cat iti ceri si scuze, adica ai obraz, esti complet iertat, ba chiar onorat pt. cei 7 ani de acasa.

ROMANIA, PANA LA MOARTE

Stima,

Lauru

Lauru balauru?
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Sunt sigur ca se refera la acest punct:
- Nu postati cereri de donatii. Rubrica se adreseaza celor care au ceva de dat si nu doresc nimic in schimbul produselor oferite.
lorenzo1990
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2018 05:07:26
Messages: 44
Location: Bucharest
IP:
Offline

De acord.Atunci, precum am si informat deja utilizatorii (dar nu am facut publica aceasta informatie pe site), fac trade, interesat de lucruri de donatie pentru pesti/acvaristica contra optimizarii PC-urilor / laptopurilor cu probleme, errori, virusi.... deci practic nu este cerere de donatie, ci un schimb intre 2 oameni, cu produse destinate donatiilor in schimbul optimizarii PC-ului.

Lauru balauru?
cfrtriaj
Member

Joined: 21/01/2011 14:17:41
Messages: 134
Location: bucuresti.sec 4.oraselul copiilor.
IP:
Offline

Pai acum dupa ce ai scris poti schimba rubrica de ,,pomana,, in cea de schimburi.
Vine omul cu laptopul la reparat iar in ,,portofel,, o punguli?? cu pl?ntu?e.??
lorenzo1990
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2018 05:07:26
Messages: 44
Location: Bucharest
IP:
Offline

Salut.
Nu il vad neaparat ca un schimb, pt ca nu doresc la schimb ceva anume, ci ceva bun de donatie...iar pentru acea donatie, optimizez PC-ul. Treaba este ca doar persoana cu care discut, vine cu plante/pesti dar eu pot repara PC si Remote, adica de acasa, deci persoanele cu care voi vorbii, nu vor trebuii sa se care cu PC-ul dupa ei. Stima, Laur, si sper sa fie all good.

Lauru balauru?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. NU se cer "donatii"!
2. NU se accepta "up"-uri.

Topic closed.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Donatii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com