[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou - sfaturi va rog  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
theapi
Junior member

Joined: 10/07/2018 07:07:34
Messages: 10
IP:
Offline

Buna ziua , doresc sa -mi achizitionez un acvariu , clasic 54-60 l pompa aer , incalzitor , filtru ,am citit pe forum referitor la ciclarea apei , la pestisorii sugerati incepatorilor .. Pentru inceput am 2,3 intrebari,nelamuriri : 1: pe timpul ciclarii apei (2-4 saptamani) , este posibil ca apa sa se tulbure , devenind apoi curata ?
2: in momentul schimbului partial de apa (10-30 % din volumul apei) este necesar sa scot pestisorii din acvariu ?
3: ce furtun,pompa i-mi recomandati pentru aspirarea impuritatilor din substratul acvariului ? (traba asta se poate face im momentul schimbului partial de apa , sau este
indicat sa se faca periodic ?)
Multumesc anticipat celor ce vor posta lamuriri referitor la nelamuririle mele !
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

theapi wrote:Buna ziua , doresc sa -mi achizitionez un acvariu , clasic 54-60 l pompa aer , incalzitor , filtru ,am citit pe forum referitor la ciclarea apei , la pestisorii sugerati incepatorilor .. Pentru inceput am 2,3 intrebari,nelamuriri : 1: pe timpul ciclarii apei (2-4 saptamani) , este posibil ca apa sa se tulbure , devenind apoi curata ?
2: in momentul schimbului partial de apa (10-30 % din volumul apei) este necesar sa scot pestisorii din acvariu ?
3: ce furtun,pompa i-mi recomandati pentru aspirarea impuritatilor din substratul acvariului ? (traba asta se poate face im momentul schimbului partial de apa , sau este
indicat sa se faca periodic ?)
Multumesc anticipat celor ce vor posta lamuriri referitor la nelamuririle mele !


Esti sigur ca vrei acvariu numa de 50 l. Cumpara-l pe cel mai mare care ti-l permiti si pentru care ai loc. Trebuie sa te gandesti si la o solutie de cabinet ( dulapiorul de sub acvariu ). Cam ce pesti ai dori. Daca vrei pesti mai multi ai nevoie de un filtru cascada sau extern ( filtrul intern nu ajunge )
Te -ai gandit la ceva producator anume de bazine sau inca nu ?

Si acum sa iti raspund la intrebari :

1. DA. Se va tulbura , va redeveni clara spre finalul ciclarii.
2. NU
3.poate fi manufactura dintr-un tub sau de firma , aspirarea se face periodic de fiecare data cand faci schimbul de apa
theapi
Junior member

Joined: 10/07/2018 07:07:34
Messages: 10
IP:
Offline

Multumesc pentru raspuns Mihai , m-am hotarat la acvariu Diversa curb, un filtru intern jbl cristalprofi i60 greenline , un substrat jbl aquabasis , pietris negru .... referitor la pesti , o echipa de molly , o echipa de guppy , 3-4 neon , o echipa de xipho

This message was edited 1 time. Last update was at 10/07/2018 12:15:37

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

La asemenea acvariu cu filtrarea in rigoare,parerea mea e ca piranha ar fi o decizie mai proasta la alegerea pestilor,intrucat:
-viviparii or sa ti se inmulteasca peste masura,iar de aici suprapopulare,boli,medicamete,bani aruncati,stres,etc(mi.am dat cu parerea cam mult in ultia vreme,dar o mai fac odata zicand ca nu consider viviparii ca fiind pesti pt incepatori decat daca sunt de un singur sex in acvariu,sau daca acvariul are minim 200l ^^,dar asta zic eu,nu ma lua in seama neaparat).
- neonii nu se tin in mai putin de 6,se streseaza sau pur si simplu isi schimba comportamentul fata de cum l.ar avea in grup(pt ca e peste de card/banc/grup/etc) si 3/4 daca nu or sa iti moara,nici nu or sa te atraga prea mult,decat poate in primele 3 zile si vei vrea or mai multi ori altii
-nu stiu care e faza cu viviparii,am mai zis.o si o sa o zic,sunt miliarde de pesti mult mai frumosi ca molly de exemplu,dar asta e doar o chestie de gust,e alegerea ta
-nu te descuraja de ceea ce zic eu,dar daca vrei sa ai un acvariu frumos din prima,cu niste pesti rezistenti ce aduc si o satisfactie calumea,reorienteaza.te,pt ca dupa 1 saptamana o sa te saturi de inotul haotic al vviparilor,si o sa visezi la alte specii de pesti,chestie ce nu o sa o mai poti schimba curand,dat fiind faptul ca viviparii tai tot or sa te umple de pui,neavand cunostinte in domeniu sa ii dai nu ai cui,sa ii vinzi nu.i cumpara nimeni; asa ca de ce sa nu faci pasul ce o sa ti.l doresti in viitor fara a investi de 2 ori ?
- recomand ceva tetra multi mici/pesti medii cativa/1sau2bucati ceva mai mari (in functie de gusturi)cu 1/2ancistrusi sau 6/8 cory,o plantuta,3 melci si vei avea un acvariu tzipla


P.S.: Sustinem ideea si suntem incantati de faptul ca ai intrebat inainte sa aplici. In acvaristica nu e ca in gradina,asta daca iubesti animalele si banii ^^

This message was edited 2 times. Last update was at 10/07/2018 12:55:00


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

theapi wrote:Multumesc pentru raspuns Mihai , m-am hotarat la acvariu Diversa curb, un filtru intern jbl cristalprofi i60 greenline , un substrat jbl aquabasis , pietris negru .... referitor la pesti , o echipa de molly , o echipa de guppy , 3-4 neon , o echipa de xipho


Ce inseamna o echipa ? 2 pesti sau 5-6 ?
Acvariul va fi plantat ? E un aspect foarte important.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu te hazarda cu substrat nutritiv din prima,exista anumite conditii de aplicare/sifonare/plantare a acelui tip de substrat,risti sa tulburi/namolesti apa ^^ zic sa mai asepti pana la aquabasis,asta daca nu cumva deja il cunosti ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
theapi
Junior member

Joined: 10/07/2018 07:07:34
Messages: 10
IP:
Offline

Echipa = mascul + femela (glumeam eu cu echipa) , vreau sa pun cateva plante naturale cu frumnze mai maricele .. imi plac mult , cat despre substrat vreau sa pun un pietris cu granulatie 2-3 mm . Am zis sa incep cu viviparii , pentru ca nu sunt foarte pretentiosi... Nu am inteles faza cu piranha....
Multumesc pentru ajutor si sfaturi !!
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Deci daca o echipa inseamna 2 pesti vei avea in total 9 sau 10 pesti. Neonii sunt putini vo4 fi stresati si vor murii . Pe de alta parte gupi sunt uneori foarte agresivi cu neonii. Deci nu le va merge prea bine la neoni. Oricum ar fi cumpara minim 7 neoni. Renunta la gupi.
Eu as face altfel cu bazinul tau. As lua fie 7-8 neoni si vreo 2 -3 oto ( apropo esti incepator ?) nu de alta dar oto mor usor daca nu ai conditii perfecte. Fie doi collisa lalia si ceva melci. La collisa lalia ai mai multe avantaje. Gasesti varietati absolut superbe. Nu sunt vivipari. Sunt destul de cuminti si frumusei.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

theapi wrote:vreau sa pun cateva plante naturale cu frumnze mai maricele .. imi plac mult , cat despre substrat vreau sa pun un pietris cu granulatie 2-3 mm


Plante mai usoare dar cu crestere mai lenta :annubias, dar mie personal nu imi prea plac, in schimb echinodorus e mai pe gustul meu, microssorum e iarasi foarte rezistent. Atentie la annubias si la microssorum radacinile nu se baga in nisip, ambele plante au nevoie sa fie radacinile libere sa poata respira, le prinzi cu fir de pescuit de lemne sau pietre sau le lipesti cu superglue(in apa nu e toxic). La substrat ce e peste 2,5mm granulatia se incarca cu mizerie asa ca te-as sfatui, sa pui nisip simplu bine spalat(nu de cariera ci de rau)

This message was edited 1 time. Last update was at 10/07/2018 15:51:43

[Email]
theapi
Junior member

Joined: 10/07/2018 07:07:34
Messages: 10
IP:
Offline

Într-adev?r , o sa optez pentru neoni , iar in leg?tura cu plantele o sa caut denumirile amintite mai sus sa vd care se preteaz? pentru mine...
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu as folosi multe plante stem, pentru inceput si pina te obisnuiesti cu plantatele. De ex Higrophila, Limnophila, Ludwigia. In loc de ferigi, Bolbits. Asta pentru fundal. In planul de mijloc, citeva Anubias si Lobelia, prima legata pe pietre, a doua plantata in substrat. Ca substrat, eu as pune un strat de baza de Deponitmix acoperit cu cel putin 4 cm de Tropica Soil, in fata, si crescator catre fundal pina la 12-15 cm, ca sa ai o usoara panta si suficient strat pentru plantarea plantelor stem care, la inceput, se fixeaza mai greu pina isi formeaza radacini. Asta te va ajuta si mai tirziu, la replantare. Cit despre pesti, daca vrei sa pui in valoare plantele, numai specii mici : neoni, rasbora, ember, boraras. Iti recomand si 5-6 Amano; sunt buni mincatori de alge. Poate si citiva melci. Eu sunt fan Spiral Horn dar sunt si alte variante, tot pentru alge.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com