[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Neon bolnav  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
Darian
Junior member

Joined: 17/02/2018 21:38:18
Messages: 12
IP:
Offline

Buna!
In dimineata aceasta am vazut un neon care se invarteain cercuri, apoi s-a pus pe pietre si a devenit apatic
Recent mi-a ma i murit un neon si deja mai am unul care se simte apatic
Am adaugat dezinfectant in acvariu, dar nu stiu ce sa mai fac
Am un acvariu de 50l, si momentan doar un tetra negru si 6 neoni ( plec la mare si m-am gandit sa cumpar alti pesti cand ma intorc)
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

De cand ai acvariul ? Ce varsta au pestii ? De ce ai adaugat dezinfectant in apa ? Este acvariu plantat ? Ce filtru ai ? Intern ? Extern ?
Darian
Junior member

Joined: 17/02/2018 21:38:18
Messages: 12
IP:
Offline

1. De 3 ani
2. I-am cumparat de un an si jumatate
3. Cred ca este o boala si nu stiam cand o sa mi se raspunda, asa ca o masura de precautie
4. Nu am plante in acvariu
5. Filtrul este intern
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Darian wrote:1. De 3 ani
2. I-am cumparat de un an si jumatate
3. Cred ca este o boala si nu stiam cand o sa mi se raspunda, asa ca o masura de precautie
4. Nu am plante in acvariu
5. Filtrul este intern


Pestii prezinta vreo modificare de aspect care poti sa o descrii ? Ceva teste de apa ai facut sa vedem daca nu cumva ai o deciclare a acvariului cu aparitia de NH4 sau NO2 ? Ce valori de NO3 ai ? La acvariu neplantat si valorile mari de NO3 pot fi o problema. Cand ai facut ultimul schimb de apa si ce volum ?
Darian
Junior member

Joined: 17/02/2018 21:38:18
Messages: 12
IP:
Offline

Nu arata schimbati (si cel apatic si-a mai revenit, fiindca el se misca putin ciudat din cauza unui peste care i-a mancat o inotatoare).
Nu am testat apa si nici nu stiu cum. Cum sa il fac?
Apa o schimb o data pe saptamana( ultima oara ieri ) cate 5 l
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Darian wrote:Nu arata schimbati (si cel apatic si-a mai revenit, fiindca el se misca putin ciudat din cauza unui peste care i-a mancat o inotatoare).
Nu am testat apa si nici nu stiu cum. Cum sa il fac?
Apa o schimb o data pe saptamana( ultima oara ieri ) cate 5 l


Asa schimbi de cand ai acvariu ? Cate 5 l pe saptamana ? Ca e tare mic schimbul. La 50 l ar trrbu8 sa schimbi vreo 10-20 l. Trebuie sa cauti teste picatura in magazine de specialitate. Teste pt NH4 , NO2 si NO3.
Darian
Junior member

Joined: 17/02/2018 21:38:18
Messages: 12
IP:
Offline

Bine, multumesc!
Deci nu este o boala?
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com