[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Substrat dennerle sau jbl manado ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Alex92
Member

Joined: 16/03/2016 16:27:59
Messages: 171
Location: Timisoara
IP:
Offline

Astazi o sa merg sa iau sol fertilizant si substrat. Sunt intre aquabasis si manado sau de la dennerle nutribas 6in si nisip uartz de la ei sau deponit mix ? Pareri?
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Salut. Ambele variante dau rezultate...e o chestie de gust. Unii colegi care au folosit in trecut manado se plang ca e cam usurel...si e mai greu de aspirat sau de creat pante (tehnica folosita in aquascaping) pe cand nisipul e mai versatil.
Eu de exemplu am folosit substrat inert cu granulatie 0.9-2 sub care am pus aquabasis...si a fost ok...singura greseala pe care e bine sa o eviti e aceea de a nu scoate des plantele si a le muta fie ca folsesti jbl aquabasis sau dennerle 6 in 1 sau 9 in 1....o sa tulburi apa si excesul de nutrienti eliberat astfel...o sa umple acvariul de alge...

Daca ai buget generos...poti folosi un aquasoil...(exemplu: ada amazonia, etc). E all in one...in ideea ca nu mai ai nevoie sa-l acoperi cu substrat inert. Ape limpezi!

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com