[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Summertime  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Salutare Dragilor

Am inceput un nou proiect , un nou nature style . Am incercat o abordare diferita putin fata de ce am facut pina acum ca si orientare a hardscape-ului.
Pe partea de hardscape am mers pe Canyon rocks si radacini .
Legat de bazin Folosesc acelasi Juwel Rio 125 cu filtrarea Eheim Professionel 4+ 250 .
Pe moment am inceput fertilizarea doar cu CO2 de la o butelie de 2 kg , in jur de 1b/sec timp de 9 ore pe zi.
Lumina va merge doar 6 ore pe zi in primele 2 saptamini .Lumina : Dennerle day light si un jbl de plante ( e putin mai rece ) .
Solul fertil este unul nou Aqua Growth Soil . Vedem cum se comporta in timp .
Poza este facuta la cca 24 de ore de la startul bazinului. A fost prima data cind am avut ceva mai mult timp la dispozitie . Am lipit radacinile de pietre si am lasat cca 8 ore timp de uscare.
Plantele alese sint plante easy - am vrut ceva usor de intretinut care sa nu imi dea batai de cap ( sper sa fie asa ) .
Plantele folosite sint : Crypto Flamingo ( e una din plantele mele favorite), Eleocharis mini , Michrosorium narrow, Bucephalandra , anubias ( pentru prima data dupa mult timp ) si o specie de crypto - caruia nu ii stiu numele . In spate cred ca doar in perioada de inceput am pus o planta stem gen feriga ( imi scapa numele acum ).
Sper sa va placa ce a iesit poza nu este foarte grozava . Sint deschis la sugestii - oricum la hardscape nu mai umblu - doar la plante .



image

This message was edited 1 time. Last update was at 02/07/2018 19:19:19

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si mai vin 2 poze de detaliu. Mai multe poze zilele urmatoare.

image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

....


image
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Foarte frumos, felicitarii Gabriel!
Dece ai asezat hardscap-ul pe stanga?
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Bravo. Superb.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Multumesc mult de feedback. Ma bucur ca va place .
Rodo e pe dreapta ...... Mi-a placut asa .
Ma gindesc la ceva plante stem pentru partea din spate . inca nu stiu exact ce.
Si la pesti stau in dubii daca sa pun tot neoni cum am avut ( mi se par perfecti pt astfel de scape uri ) sau sa caut altceva .
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Foarte frumos a iesit noul setup, imi plac foarte mult rocile. Pe lemne ce o sa pui, moss cu bucephalandre sau anubias nana petite sau raman asa sa fie acoperite treptat de vegetatie, cred ca s-ar vedea foarte frumos cateva fire de hygrophila pinnatifida printre microsorum.

Multa bafta cu el sa ajunga cum ti-l doresti.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Categoria Pro sau din perspectiva crevetilor si pestisorilor vila intr-un cartier select.

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Liniste22 wrote:Salut,

Foarte frumos a iesit noul setup, imi plac foarte mult rocile. Pe lemne ce o sa pui, moss cu bucephalandre sau anubias nana petite sau raman asa sa fie acoperite treptat de vegetatie, cred ca s-ar vedea foarte frumos cateva fire de hygrophila pinnatifida printre microsorum.

Multa bafta cu el sa ajunga cum ti-l doresti.


Multumesc frumos.
Ideea este ca voi incerca sa pastrez radacinile cit mai curate . Imi place distributia lor si cred ca acoperite cu moss sau alte plantute le-ar face sa se piarda in decor . In momentul asta cred ca se " completeaza bine cu rocile si as vrea sa ramina asa . Cred ca distributia culorilor si a formelor e ok in momentul asta .
Partea din spate va suferi doar modificari dar cu plante care sa nu distraga atentia de la hardscape. Pinnatifida imi place mult dar vara nu mi-a mers bine niciodata .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Dr Nano wrote:Categoria Pro sau din perspectiva crevetilor si pestisorilor vila intr-un cartier select.


Mersi fain .


RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eheee, mi-am imaginat ca de aia le-ai lasat asa, cum ziceam, partial vor fi acoperite de vegetatia care va creste in jurul lor. Se completeaza bine cu rocile, intr-adevar, si daca imi permiti as sugera ceva, in partea de jos as muta crenguta de la mijloc, in partea dreapta, acolo unde este si roca mare si as mai adauga cateva si mai subtiri ca si cum ar fi o inlantuire de radacini in jurul aceleiasi roci. Unde se afla acum, mi se pare ca nu se potriveste cu aranjamentul ce se afla deasupra si parca ar fi mai interesanta coborand pe langa roca cea mare (dar asta e doar impresia mea).

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

De acord cu tine Dar partial. . Luni am Mai luat o crenguta si acum e la inmuiat intr-un lighean . Asta pentru partea dreapta.
Crenguta din mijloc o prefer acolo. Daca o scot si pun crengute doar in dreapta pe linga piatra mare se muta zona de focus exclusiv acolo si nu vreau asta.
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Foarte tare arata acest setup, ca deobicei... Mie parca imi da impresia ca ai alt acvariu, nu stiu de ce ) Tare curios is cum ar arata cu un fundal negru, cred ca ar scoate si mai fain in evidenta acest scape ... Abia astept sa vad cum evolueaza Singura chestie care ar putea sa zic ca nu`mi place foarte tare e ca nu`mi place neaparat cum se vede "craca" in dreapta, acolo unde e si bucata taiata dar cred ca aia o sa se rezolve in timp daca lasi microsorium din dreapta sa acopere acea zona Oricum arata foarte bine si asa, e doar o pasarica pe creierul meu ))... Dar repet, asa macar de exercitiu ar fi interesant sa incerci un fundal negru, pentru ca imi da senzatia ca ar scoate mai bine in evidenta in scape`ul asta atat crengile cat si verdele plantelor

The Lost World - 2017
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mersi Artur . Ai o mare contributie ca nu a iesit un iwagumi .
Si eu astept sa vad cum va evolua .
Putem incerca la un moment dat si un colant negru . L-ar face sa arate mai " misterios " .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Frumos! Are si personalitate dar si inedit. Eu as pastra, pe cit posibil, pietrele mai libere de vegetatie, arata super! Si nu uita de regula 3x3x3, ca iar te loveste depresia!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mersi Silviu . Ideea este ca avind plante relativ easy voi adopta sa zic o metodaa aproximativ apropiata de ce ai facut tu in bazinul cu " reteta " tropica . Mai ales ca am bucephalandre si din experienta de pina acum nu sint mari amatoare de CO2 . Deci totul foarte usor si treptat , inclusiv fertilizarea . Pentru micro merg pe Dennerle iar macro negasind inca Dennerle merg pe Aqua Rebell. As fi preferat sa am gama completa Dennerle . Poate nu sint mai bune ca alte produse dar eu personal cele mai bune rezultate le-am avut cu fertilizarea in masa apei cu Dennerle .
Citeva poze , nu mare lucru pentru ca totul foarte crud.

Prima - o poza cu primele bule de O2 . Mi-a placut detaliul - arat foarte diafan .

image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si pentru am o natura " moarta " si asta nu ma incinta neaparat la poze am bagat un amano asa de amoru artei .

image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Detalii de roci .....

image

This message was edited 1 time. Last update was at 04/07/2018 21:31:29

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si o ultima poza

image
cosmin_ruz
Member

Joined: 05/10/2012 23:44:45
Messages: 201
Location: Braila
IP:
Offline

Inceput promitator, asteptam cu interes evolutia! Succes!
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com