[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou - sfaturi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Bettared
Junior member

Joined: 01/07/2018 23:07:35
Messages: 8
IP:
Offline

Buna ziua,

Am cateva zile de cand mi-am achizitionat un acvariu de 20 l unde pe langa acesta mi-am luat un filtru si un incalzitor (stiu ca-mi trebuie si termometru si cu pompa de aer) + un pestisor Betta si inca 3 pestisor neon , 2 dintre ei au ramas fara un ochi din cauza pestisorului Betta..in scurt din au murit. ( stiu ca trebuia sa cumpar minim 6 din cate am citit).
Ulterior m-am informat mai bine si trebuia sa fac ciclarea acvariului...dar acum vreau sa stiu ce am de facut in continuare ca sa nu-mi moara Betta. Mi- Ar fi de mare ajutor cateva sfaturi...

Atasez si o fotografie cu acvariul
[Thumb - 36526738_2200213273544418_915458509477249024_n.jpg]

cotro
Member

Joined: 27/12/2017 20:48:12
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scoate planta din cosulet, curata radacinile de burete si planteaz-o in substrat

pompa de aer nu este imperial necesara

schimba la 2-3 zile 10-15% din apa, cu apa "statuta" cel putin 24h pana se cicleaza acvariul si dupa aceea o data pe saptamana este de ajuns

te poti uita o radacina ceva, ce-ti place tie si sa mai iei niste plante si sa le plantezi

pt curatenie te-ar mai putea ajuta vreo 2 melci si 2 cory(rezista cu betta)
[Email]
Bettared
Junior member

Joined: 01/07/2018 23:07:35
Messages: 8
IP:
Offline

ok. multumesc mult pentru sfat!!

Mi-am mai cumparat astazi inca 5 pestisori neon..in total 6 pesti + Betta. Este ok pentru un acvariu de 20 l sau sunt prea multi pestisori?
Daca am acum 7 pesti e ok sa mai cumpar plante?
Inca o intrebare : Cam in cat timp se cicleaza apa? In 2 saptamani?

Multumessc!


This message was edited 1 time. Last update was at 02/07/2018 20:41:24

miky1
Junior member

Joined: 14/05/2018 10:30:33
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu prea,La mine ciclarea s a facut la 21 zile.Dar am avut pestii in acvariu(nu trebuia).Multe plante si buturaga mare,bolovan etc.Am reusit si n am pierdut nici un peste.Dar nu face aceeasi greseala.Unii spun ca poti adauga f putina mancare,pana se cicleaza.Din cate am citit,cam 3 -4 saptamani ar dura ciclarea,Las pe cei cu experienta sa ti raspunda mai precis.
Sakitumi
Junior member

Joined: 02/07/2018 21:41:40
Messages: 5
IP:
Offline

Buna ziua,

Ma bucur ca v-am gasit! Ce este drept, tarziu. Pentru ca deja am achizitionat un acvariu micut si 2 pestisori. Albanezul nu stia engleza, eu nu prea descurc albaneza vorbita repede si asa am ajuns sa-i duc Maiei 2 pestisori despre care nu stiu nimic. Unul este micut 1,5 cm, galben cu dungi de tigru fine iar celalalt este gri de 2 cm cu 2 puncte mari pe fiecare parte.

Cel mare este violent si il alearga pe tigrisor prin acvariu.

Bineinteles ca acvariul este mic, de 6 litri. Are un filtru prin corpul lui, rudimentar, cu 2 bureti prin care apa circula. Apoi nenea crescatorul mi-a mai bagat in sacosa si o pompa de oxigen, mica, cu 2 trepte.

Nu am declorinat apa, nu am incalzit-o, si uite asa in primele zile pestii mei erau la diagonala, stresati, nu mancau, parca mereu suparati.

Abia dupa ce am citit cateva articole de pe acvariu.ro am inteles unde gresisem. Multumesc pentru ca existati, pestii si Maia va multumesc si ei!

Mi-am desoperit prin sfaturile voastre o noua pasiune. Sigur, odata ce ajung in tara am sa achizitionez un acvariu mai mare (40l minim) si am sa incerc sa-l dotez cu cele necesare pentru a creste pesti sanatosi.

Intrebarile mele sunt: Ce rase de pesti avem? Asta daca puteti deslusi din descriere. Oare cresc mai mari de atat? Tinand seama de volumul mic, de cate ori trebuie sa le schimb apa?

Bettared
Junior member

Joined: 01/07/2018 23:07:35
Messages: 8
IP:
Offline

Buna ziua,

Va puteti uita aici si sa identificati dupa poza fiecare pestisor..

https://www.toateanimalele.ro/pesti/

Sakitumi
Junior member

Joined: 02/07/2018 21:41:40
Messages: 5
IP:
Offline

Va multumesc frumos!
Sakitumi
Junior member

Joined: 02/07/2018 21:41:40
Messages: 5
IP:
Offline

Sakitumi wrote:Buna ziua,

Ma bucur ca v-am gasit! Ce este drept, tarziu. Pentru ca deja am achizitionat un acvariu micut si 2 pestisori. Albanezul nu stia engleza, eu nu prea descurc albaneza vorbita repede si asa am ajuns sa-i duc Maiei 2 pestisori despre care nu stiu nimic. Unul este micut 1,5 cm, galben cu dungi de tigru fine iar celalalt este gri de 2 cm cu 2 puncte mari pe fiecare parte.

Cel mare este violent si il alearga pe tigrisor prin acvariu.

Bineinteles ca acvariul este mic, de 6 litri. Are un filtru prin corpul lui, rudimentar, cu 2 bureti prin care apa circula. Apoi nenea crescatorul mi-a mai bagat in sacosa si o pompa de oxigen, mica, cu 2 trepte.

Nu am declorinat apa, nu am incalzit-o, si uite asa in primele zile pestii mei erau la diagonala, stresati, nu mancau, parca mereu suparati.

Abia dupa ce am citit cateva articole de pe acvariu.ro am inteles unde gresisem. Multumesc pentru ca existati, pestii si Maia va multumesc si ei!

Mi-am desoperit prin sfaturile voastre o noua pasiune. Sigur, odata ce ajung in tara am sa achizitionez un acvariu mai mare (40l minim) si am sa incerc sa-l dotez cu cele necesare pentru a creste pesti sanatosi.

Intrebarile mele sunt: Ce rase de pesti avem? Asta daca puteti deslusi din descriere. Oare cresc mai mari de atat? Tinand seama de volumul mic, de cate ori trebuie sa le schimb apa?



Am descoperit pe cel "mare" care este Three Spot Blue Gourami in limba engleza. Este destul de agresiv cu cel galben, care pare sa fie un bibanus?!

Apa deja este tulbure in acvariu si ei nu mai sunt la fel de activi ca ieri...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bettared wrote:... Mi-am mai cumparat astazi inca 5 pestisori neon..in total 6 pesti + Betta. ...

Ai facut greseli de la inceput si pana la sfarsit. Era bine sa astepti cu achizitiile.
- Ciclarea dureaza 3-4 saptamani, iar procesul presupune dezvoltarea unor colonii de bacterii "benefice" care se stabilesc pe suprafetele solide. Deci, NU in apa! Apa NU se cicleaza niciodata1
- In cazul tau, vreme de 3 saptamani ar trebui sa schimbi zilnic cate 5-6 litri apa... iei 3 sticle de-alea de 2 litri si le umpli azi cu apa... le lasi fara dop, ca sa iasa clorul... maine, sunt "bune" de folosit. Si tot asa.


@Sakitumi: Te rog sa deschizi un topic personal, pentru acvariul vostru... referitor la "ce pesti sunt astia?", sa stii ca o poza face cat o mie de cuvinte.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Bettared
Junior member

Joined: 01/07/2018 23:07:35
Messages: 8
IP:
Offline

E cam agitat Betta si nu stiu de ce?! Am impresia ca nu-i place ceva...se plimba mai mult pe marginea acvariului si parca se ridica si mai des la suprafata..

E posibil sa fie un inceput la boala Gris?( din cate am mai citit si uitandu-ma mai bine la el parca are un unct alb pe codita)
Bettared
Junior member

Joined: 01/07/2018 23:07:35
Messages: 8
IP:
Offline

koala wrote:
Bettared wrote:... Mi-am mai cumparat astazi inca 5 pestisori neon..in total 6 pesti + Betta. ...

Ai facut greseli de la inceput si pana la sfarsit. Era bine sa astepti cu achizitiile.
- Ciclarea dureaza 3-4 saptamani, iar procesul presupune dezvoltarea unor colonii de bacterii "benefice" care se stabilesc pe suprafetele solide. Deci, NU in apa! Apa NU se cicleaza niciodata1
- In cazul tau, vreme de 3 saptamani ar trebui sa schimbi zilnic cate 5-6 litri apa... iei 3 sticle de-alea de 2 litri si le umpli azi cu apa... le lasi fara dop, ca sa iasa clorul... maine, sunt "bune" de folosit. Si tot asa.


@Sakitumi: Te rog sa deschizi un topic personal, pentru acvariul vostru... referitor la "ce pesti sunt astia?", sa stii ca o poza face cat o mie de cuvinte.




Stiu ca am facut greseli Mari. Incerc sa le rezolv cu sfaturile de la voi
Bettared
Junior member

Joined: 01/07/2018 23:07:35
Messages: 8
IP:
Offline

Inca o intrebare ...dupa ce schimb apa ..trebuie sa pun ceva in apa..vreo solutie?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca o lasi 24 de ore, "ca sa iasa clorul din ea", atunci NU trebuie sa pui nimic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Bettared
Junior member

Joined: 01/07/2018 23:07:35
Messages: 8
IP:
Offline

Apa se adauga cand sunt pestii in acvariu sau trebuie sa-i pun intr-un vas separat?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pestii ii lasi in acvariu, nu ii scoti. Planta respective pare un anubias, daca asta e atunci nu trebuie sa-i pui radacinile in nisip ci le prinzi de o radacina sau piatra(trebuie sa "respire")

This message was edited 1 time. Last update was at 03/07/2018 12:06:31

[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

https://tropica.com/en/guide/get-the-right-start/tropica-90-days-app/


Cred ca aici gasesti solutia. Eu am aplicat-o de doua ori si a mers perfect. E mai migaloasa dar, in cazul tau, merita efortul.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/07/2018 17:38:26


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Silviu Man wrote:https://tropica.com/en/guide/get-the-right-start/tropica-90-days-app/


Cred ca aici gasesti solutia. Eu am aplicat-o de doua ori si a mers perfect. E mai migaloasa dar, in cazul tau, merita efortul.

Este si aplicatie pentru android. Poti sa o descarci si respecti intocmai pasii. Cauti Tropica in Google Play.
Bettared
Junior member

Joined: 01/07/2018 23:07:35
Messages: 8
IP:
Offline

hello

Mi-am cumparat o radacina pentru planta mea...am inteles ca trebuie sa o tin in apa cateva zile inainte sa o pun in acvariu.

Stie cineva cate zile mai exact?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com