[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alga  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Nollock
Junior member

Joined: 16/05/2018 10:05:53
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!

In ultima saptamana a inceput sa imi apara in acvariu alga din imaginile de mai jos. S-a extins foarte rapid si s-a fixat atat pe plante, cat si pe toate elementele de plastic din acvariu(ex: in/out filtru).

Imi puteti spune ce este si cum pot scapa de ea?
[Thumb - rsz_20180701_120412.jpg]

[Thumb - rsz_20180701_120302.jpg]

GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Nu am avut niciodata probleme cu algele , vezi sa nu stea acvariul langa fereastra ,iti zic cum poti scapa de alge ? SCOATE TOATE PLANTELE DIN ACVARIU CU TOT CU PUTINA APA SI SUBSTRAT (VEZI TU CUM) ,PUNELE INTR-UN ALT RECIPIENT ,LASA LUMINA STINSA LA ACVARIU VREO DOUA ZILE (PESTII NU O SA PATEASCA NIMIC) SI BYE BYE ALGE.
Parerea mea , tine cont ca nu am avut niciodata probleme cu algele, asteapta si alte raspunsuri (de la cei care stiu mai bine).
Sau mai bine razui acolo la alge si gata.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/07/2018 11:51:50

Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tind sa cred ca ai parte de acelasi Staghorn care m-a terminat si pe mine.

Am incercat toate variantele, de la a ramane fara lumina, la a elimina mecanic zonele afectate, crestere CO2 presurizat, carbo local in doza mare (asta a topit planta), reducerea suprapopularii si in ultima instanta am folosit si apa oxigenata.

Nici la apa oxigenata nu a cedat (doua etape cu cantitate de 0.8ml/L si 1ml/L).

Treptat si progresiv Elodeea pe care o aveam s-a dezintegrat omorata de alga vietii.

Nici timpul pe care il aveam lunile trecute nu mai am sa vad si sa ma intristez.
[Thumb - 5DE18298-2149-477C-88AB-0001BA1B6584.jpeg]

[Thumb - CE236AAA-5B2B-423B-8E3F-EA67D70BFB1A.jpeg]

Nollock
Junior member

Joined: 16/05/2018 10:05:53
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!

Multumesc pentru raspunsuri, postarea este de ceva timp... intre timp am inceput sa folosesc Algexit si am micsorat perioada de iluminare la 5h iar alga problema s-a mai retras. Nu a disp?rut de tot, dar da semne clare de imbunatatire. Am cumparat si o gasca de OTO ce par încânta?i de frunzele pe care inca mai exista alga.

Astept in continuare sfaturi in legatura cu problema asta...

 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com