[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Recomandari populare acvariu (compatibilitati etc)  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

salut

in prezent am in acvariul de 150 litri asa:
- 2 clovni
- 1 cardinal
- 1 midas blenny (ecsenius midas)
- 1 dragonet (Synchiropus ocellatus)

pe lista de posibile cumparaturi ar fi asa:
- 1 fire goby (Nemateleotris magnifica)
- 1 tail spot blenny (Ecsenius stigmatura)
- 1 mandarin (Pterosynchiropus splendidus)
- 1 lawnmower blenny (Salarias fasciatus)

am citit ca blenny nu se vor intelege intre ei (midas va fi agresiv)

am citit de asemenea ca mandarinul nu se va intelege cu dragonetul

este corect? ce parere aveti?

imi doresc f mult fire goby si tailspot, la mandarin pot sa renunt iar lawnmower l-as fi luat mai mult pt alge

desigur, este f posibil ca 9 pesti in 150 de litri (120 display) sa fie oricum prea mult

merci



This message was edited 2 times. Last update was at 28/06/2018 09:24:55




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:


desigur, este f posibil ca 9 pesti in 150 de litri (120 display) sa fie oricum prea mult




avand in vedere ca-s pesti mici, nu ar parea multi. ..cu exceptia lui Salarias. Am comandat eu unu sa zicem asemanator, Ramosus, dimensiune M si a venit ditamai sherpalaul. Acu e cel mai mare din bazin pt ca tangii sunt relocati....si sunt convins ca nu se opreste aici. Iar la approx 12-14cm cat poate sa ajunga, ti se va parea urias vs dimensiunea bazinului.

Acu totul depinde cat hranesti si cat de des vrei sa faci mentenanta si schimb de apa. Eu sunt lenes si prefer mai putini pesti, hrana mai putina dar sa nici nu ma uit spre acvariu cu lunile.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da, si midas-ul are vreo 10 cm...

dar oare se vor bate?
ca la 100+ lei bucata chiar nu-mi doresc batai in acvariu... imi ajung cat se bat scalarii de zici ca-s apucati, a ajuns sa fie deprimant sa-i vad in continuu in conflict



adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

asta cu bataia depinde si de individ.
Desi la midas scrie "Mostly peaceful but might be aggressive towards similar species", daca tie-ti place poti incerca. Mai degraba as renunta deocamdata la Salarias si as pune mai multi melci pt alge. La Salarias scrie : "Might be aggressive towards food competitors".
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ce melci, ca si cu melcii am avut niste neplaceri legate de faptul ca vanzatorii nostrii rar vand melcul pe care spun ca-l vand

intai am luat de la coralis un melc pe care eu l-am cumparat ca nassarius dar bineinteles era altceva (nu eram f bine informat atunci, ca e greu sa confunzi nassarius cu alt melc)

era cel mai probabil tectus si manca hair algae.
dar a murit, asa ca am comandat de la aqualife inca 3 tectus, doar ca au venit 3 trochus, nu tectus.
fac treaba buna cu algele de pe geam, dar nu se ating de hair.

asa ca am luat inca 3 turbo snail, ca cica astia rup hair.
da' de unde, nici nu se ating de ea.

astept sa moara si astia ca astia oricum nu rezista prea mult la 25-26 de grade.

deci ce melci sa iau?



zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Humbert wrote:

deci ce melci sa iau?


Un foxface Nu am alge de nici o culoare, si mananca cate un patrat de 3x3 cm de nori pe zi (are vreo 10 straturi).

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44361.page#p395367

Ma gandesc cu strangere de inima ca o sa trebuiasca sa il dau .

Am comandat small ca ma gandeam sa aiba timp de crescut si a venit monstruozitatea asta. tot in jur de 150 + sump si eu.

This message was edited 3 times. Last update was at 28/06/2018 10:32:06

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai asa iau un yellow tang, e un peste pe care mi-l doresc f mult doar ca stiu ca nu am loc de el
la foxface vad ca se recomanda minim 500 de litri



zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Siganus unimaculatus -> asta are cerinte mai reduse, dar tot spre dublu, poate il gasesti si ai noroc sa iti trimita small, nu medium -> large cum am patit eu
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

treaba cu hair nu e chiar asa simpla...bineinteles exista "medicamente" gen fluconazol, dar eu nu m-as atinge niciodata de asa ceva.
Eu am observat la mine, cand incarcatura biologica e mare, apare doar pe peretele de sticla din spate. Nu stiu de ce prefera doar acolo. Pe pietre nu mai am demult. In sump nici atat. Am bagat niste perlon, skimmez umed, carbon, antiphos si a inceput sa piara. Incepe si Salarias Ramosus sa contribuie, dar nu se grabeste deloc. Deci nu e solutia magica acel Salarias. Mai nou am si un crab, care are grija sa rada totul de pe pietre..inclusiv si din coralina
Alga asta o sa piara in timp daca mentii conditii optime....de aia nu ma avant eu spre multi pesti. Sa nu trec de linia aia fragila dupa care se duce totul in cap.
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Humbert wrote:pai asa iau un yellow tang, e un peste pe care mi-l doresc f mult doar ca stiu ca nu am loc de el
la foxface vad ca se recomanda minim 500 de litri


Pai din cate am citit tangul chiar nu merge pentru ca de mic are nevoie de spatiu ca inoata mult, foxface-ul e mai linistit.

Eu nu am incredere in melci, mai degraba as incerca cu un arici. Un tuxedo parca e micut.

This message was edited 2 times. Last update was at 28/06/2018 10:50:03

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da, ariciul e o idee buna.
nu am o problema propriu-zisa cu hair algae in acest moment, dar exista niste smocuri incapatanate si ma gandesc sa iau masuri preventive



koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Eu am avut pe vremuri 2 Salarias (ramosus si fasciatus) in bazin (acvariu de 2 metri, cu fundal de piatra... il stiti).
- Ei bine, se fugareau si se bateau non-stop... Unul a murit relativ repede.
- Ca orice "mancator de alge", se invata repede la alta mancare si devine lenes... nu te baza pe el pentru alge "grele".
- De combinatia mandarin & dragonet nu stiu ce sa zic.
- Aricii sunt eficienti, dar "darama" totul in calea lor.

Eu cred ca bazinul tau (150 litri) este destul de mic pentru pesti de genul Foxface / Zebrasoma.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:
nu am o problema propriu-zisa cu hair algae in acest moment, dar exista niste smocuri incapatanate si ma gandesc sa iau masuri preventive


acu si tu, vrei luna si bec? Fac parte din recif, obisnuieste-te cu ele
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

merci Koala, deci se bat.

@adivb
pana acum reefing-ul pt mine a fost ca mersul pe sarma = tot timpul in pericol.
de vreo 1-2 luni am scos absorbantul de fosfat ca mi-a murit chaetomorfa, deci eram pe ultra low nutrients.
si am inceput sa si hranesc un pic mai mult.

rezultatele se vad, respectiv coralii moi au luat-o din loc semnificativ fata de primele 6 luni, chaeto cea noua creste bine, e ok, nitrat 2-5, fosfati nedetectabili.

acum, daca o sa mai iau niste pesti, voi hrani si mai mult, deci, in paradingma mersului pe sarma, probabil voi ajunge sa am prea multi nutrienti.

asa ca vreau sa fiu pregatit cu metode de a contracara algele - nu e ca ma astept sa fie totul luna, mie mi-e teama sa nu se duca totul pe apa sambetei.



koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Mda, saraciile alea de blenny se vor bate pana la moarte... nu conteaza cat de mare e bazinul, pur si simplu se vor urmari / bate pana cand unul din ei o mierleste de "inima rea".
- In schimb, daca ai bazinul mare si bine garnisit cu decor, atunci poti tine mai multi Tangi... fara probleme!
- Acelasi lucru e valabil si daca vrei mai mult de 2 creveti Lysmata Amboinensis... idiotii aia se "aleg" pereche si incep sa-i manance pe ceilalti (in perioada de naparlire)... in final, ramai doar cu cele 2 bucati (perechea dominanta).
- Regula nu mai e valabila pentru celelalte specii de creveti (Debelius, Wurdemanii, etc.)... din astia poti sa tii o turma.


Uite despre ce vorbesc, vis-a-vis de compatibilitate:


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:
pana acum reefing-ul pt mine a fost ca mersul pe sarma = tot timpul in pericol.


, mie mi-e teama sa nu se duca totul pe apa sambetei.


mai da-l incolo de reefing, e un hobby, tre sa fii pregatit...situatii de "apa sambetei" se mai intampla si la marii maestrii. Si nici ei nu stiu intotdeauna de ce. Acu nu se duce la rapa totul. Mai salvezi ceva. E bine sa ai corali depozitati pe la prieteni Nu de alta, da sa nu mai dai odata banii pe ei

Pt mine devine din ce in ce mai clar..m-am grabit! Nu poti avea un acvariu reef, perfect stabil intr-un an....as zice chiar 2. Bineinteles ca sunt si exceptii, dar presupune muuuuulta munca. Si incerc sa ma rezum la specii nepretentioase pe care le gasesc usor pe la prieteni. Recunosc, ca ma simt atras mai mult de partea tehnica, fire, scule, pompe, tevaraie etc. . Restul, cum ii e dat.
Iar partea cu sump si refugiu generos, pt mine chiar nu e un moft...de fapt incep sa am mai multa grija de refugiu decat de display. Cel putin la mine, daca acolo se mentine o diversitate si totul infloreste, la fel si in display. Cand algele incepeau sa dea semne de jena, o ia totul la vale.

Acu abia astept sa citeasca si Luminatia Sa Liliacul si sa zica: "ti-am zis eu"

This message was edited 1 time. Last update was at 28/06/2018 13:36:09

 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com