[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu ciclide africane incepator  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
negoitamarius
Junior member

Joined: 28/06/2018 00:16:35
Messages: 5
Location: bucuresti
IP:
Offline

Buna seara, dupa îndelungi c?ut?ri pe forum, youtube m-am hot?rât sa-mi fac si eu un acvariu ptr ciclide africane cu dimensiunile 130,50/50 h sau 130, 40/50 inaltime
Sticla o sa o cumpar de la cristal brad, de lipit imi este putina teama dar daca nu gasesc pe cineva sa ma ajute o sa ma incumet eu.
Ptr filtrare voi folosi sump , iar in acvariu voi avea o cutie overflow 10cm/30 cm pe spatele acvariului cu pieptene cu nivelul la 2 cm sub nivelul apei din acvariu si sistem bean animal cu doar 2 gauri prin fundul acvariului cu sistem full siphon (5 cm sub nivelul apei din display si overflow 2 cm sub display care sper sa fie ok in cazul unei pene de curent.
Pompa sa fie undeva la 2000l sa fie undeva la 1000l/ora reali, nu stiu daca merita eheim pretul? De fltrele externe eheim nu am nici o plangere , f bine construite...
Sump
Material filtrant mecanic o sa fie burete si perlon in prima camera, apoi siporax si spartura de lava in a doua camera si pompa recirculare camera 3.
Ca si constructie o sa fie cu 2 treceri trap bubble intr camera 1si 2 si camera 2 si 3 cu inaltime descendente de 5 cm , inaltimea totala 40 cm din geam de 6 poate cu fund dublu
Intrebari:
Ptr lipit acvariu trb sa las rost de 2 mm intre lipituri? E nevoie sa iau in calcul ptr taierea sticlei cantul, folosesc guta ptr distantiere?
Standul o sa fie sudat din teava de 30/30 3 mm grosime sa fie rezistent...
Am vzt ca e ok sa folosesc geam de 10 mm, coeficient 4.5 , dar e nevoie de fund dublu? Ma îngreuneaz? la g?urit ptr overflow...
Trb ranforsari? Longitudinale e ok plus una pe mijloc care sa nu dea voie sa faca burta ?
Camera de overflow tot din geam de 10 trb facut?
Pieptenele se gaseste de cumparat ? Sau il fac eu din plexi?
De unde cumpar fitingurile ptr trecere prin fund? De unde am gasit sticla poate sa dea gaura doar 25 e ok 25 ptr debitul asta?
Pot folosi ppr ptr trasee? am vzt ceva improvizati cu fitting gardena plus ppr .Scap de griji ca o sa cedeze ceva in timp
Un magazin sau site unde gasesc tevi/fitinguri etc ptr tot sistemul?
Multumesc si iertati-mi ignoran?a sunt la inceput de drum cu acvariile de genul, multumesc!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare si bun venit!

- NU mai folosi diacritice, deoarece platforma software nu le recunoaste corect si apar semne ciudate.
- Completeaza profilul personal cu orasul tau de resedinta (My Profile - Location).

Hai sa o luam cu inceputul:

- eu as zice ca varianta 130x50x50 este cea castigatoare... cu geam de 10mm si ranforsari longitudinale. Eu am bazin de 200x50x55 (geam de 12mm) si are DOAR ranforsari longitudinale.
- DA, eu as folosi geam dublu pentru fundul bazinului... meseriasul ala care da gaurile intr-o bucata de geam poate sa le nimereasca si pe celelalte... ca nu e inginerie spatiala, da-o-n plm de treaba!
- Da, un rost de 2 mm este indicat sa lasi... poti folosi guta, sau o combinatie de menghine si alte "departatoare".
- daca nu ai mai lipit acvarii, atunci fa-ti timp si uita-te peste topicurile astea:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40241.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39198.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25254.page
- daca faci camera de overflow interna (adica, cu tevile care trec prin fundul acvariului), peretii ei pot fi facuti si din geam de 6mm, deoarece presiunile sunt egale pe ambele fete ale geamului.
- pieptanul se poate "manufactura" din plexiglas... sau se poate cumpara.
- pentru fitinguri si teava si coturi si restu', suna-l pe Peti (https://www.aqua-life.ro/pvc-cot-loc-line-plastice-intrare-acvariu-in-out-acvariu-recif-marin-25mm-32mm-flanse-acvariu-pret-mic-ieftin-calitate) si roaga-l sa te ajute... este un tip extraordinar si te poate sfatui exact CE sa cumperi.
- teoretic, la o gaura de 25mm va fi nevoie sa folosesti teava de 20, pentru ca asa sunt gandite flansele... daca vrei teava de 25, atunci dai gauri de 32... si tot asa. Vorbeste cu Peti, ca te lamureste el.
- pompele Eheim isi merita "pretul" datorita fiabilitatii lor in timp... se strica greu, spre niciodata. Vezi la "Vanzari", ca este un coleg care vinde o pompa Eheim noua.
- daca stii ca niciodata nu o sa vrei un debit mai mare, atunci tevile de 20 sunt suficiente si sistemul Bean Animal o sa faca fata cu succes.

Nu stiu daca am acoperit toate intrebarile tale, da' suntem aici daca ai si alte nelamuriri.
Bafta!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
negoitamarius
Junior member

Joined: 28/06/2018 00:16:35
Messages: 5
Location: bucuresti
IP:
Offline

Salut! Multumesc mult koala ptr raspunsuri!
Revin cu cateva intrebari:
Ce debit recomandati ptr pompa? O sa fie 500 l cu tot cu sump? Stiu ca debitul scade la jumatate la inaltimea acvariului...
Alternativa cu 2 pompe mai mici puse in serie merge? Ca sa fie un backup daca pica una?
In sump trb neaparat sa fac 2 camere ptr filtrare biologica una wet-dry cu bioballs si cealalta roca vulcanica? Sau merge aceeasi camera si despartite in straturi pe orizontala ?
Tevile de full siphon si open siphon trb taiate la lungimea corespunzatoare abia dupa ce fac proba si reglez sistemul animal bean din camera de overflow? Cat ar trb sa fie sub nivelul apei?
Camera de overflow interioara o sa fie un perete mai jos fata de nivelul apei cu 5 cm peste care vine lipit pietenele sa fie 2 cm cu canalele sub nivelul apei? Teava de full siphon trb sa fie neaparat mai jos decat open siphon? Daca da cu cat?
Returul la pompa de apa e ok sa fie cu un spray bar pe laterala opusa cu peretele cu camera overflow, se face un circuit ok, sau trb coborata cat mai jos in acvariu?
Mai e nevoie de canistra eheim pe langa sump?in caz de back-up etc...?
Multumesc in avans si scz toate intrebarile dar caut cote exacte si nu-mi dau seama din poze si filmuletele care le-am tot vzt
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

- Eu am pompa de 9,000 litri/ora, care merge la 50%... neaparat sa-ti iei 2 bucati, ca sa ai de "rezerva".
- Nu stiu ce sa-ti spun, vis-a-vis de "2 pompe legate in serie"... dar DA, e o idee buna sa ai backup.
- Daca ar fi sa folosesc 2 pompe, eu le-as face circuite separate complet...
- Cand plec in concediu, eu am grija si pun o pompa de aer cu 2 iesiri (in display si in sump)... daca pompa de recirculare "moare", pestii nu se sufoca.

- In sump poti compartimenta dupa cum ai spatiu la dispozitie... e clar ca "wet&dry" tre' sa fie deasupra apei.
- Nu conteaza daca-s in aceeasi camera, sau separata.
- Tevile trebuie taiate la maxim 2 cm sub nivelul apei, pentru ca sistemul sa se amorseze repede... vorbesc de capetele din sump, evident.

- In functionare, nivelul apei peste "dintii" de overflow depinde de puterea pompei si de suprafata (lungimea) pieptanului.
- Practic, nivelul apei in acvariu o sa fie cu 5-10 mm mai sus decat "golul" dintre dintii pieptanului.
- Teava de full-siphon trebuie sa fie mai jos decat cea de open-siphon, pe acelasi rationament, ca sa se amorseze sistemul mai repede... 5 cm diferenta intre ele e suficient.
- Returul poate fi cu teava "spray-bar", sau poti sa lasi capatul "liber"... ai grija cat il bagi in apa, pentru ca in caz de pana de curent apa o ia "inapoi" si pe-acolo.

Uite cum arata tevile la mine (eu am cutie de overflow externa):
image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
negoitamarius
Junior member

Joined: 28/06/2018 00:16:35
Messages: 5
Location: bucuresti
IP:
Offline

Multumesc inca o data koala ptr ajutor, astazi a fost o zi productiva, am facut standul si sumpul,multumesc colegului elis ptr idei si construire sump, ma simt ca la scoala cand copiam dar era pacat sa nu folosesc atatea informatii pretioase...
image
image
Si ajutoarele mele
image

This message was edited 1 time. Last update was at 06/07/2018 20:42:49

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata foarte bine lucrarea pana acum, subscriu la ce a spus Koala privind masurile legate de overflow, distanta tevilor etc.

Iar poza face cat o mie de cuvinte

Succes,

MSI Reef
negoitamarius
Junior member

Joined: 28/06/2018 00:16:35
Messages: 5
Location: bucuresti
IP:
Offline

Ne apucam de trb dupa multa adteptare
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 01/08/2018 22:38:37

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com