[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
BEtta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Adriana.palea
Junior member

Joined: 21/06/2018 16:07:34
Messages: 13
IP:
Offline

Buna ziua! Azi cand am vrut sa mut pestele intr-un nou acvariu am observat ca are o mica g?urica in coada, dar usor vizibila. Pestele nu avea nimic in bol pana acum, doar niste pietricele de plastic. Deci slabe sanse sa fi provocat ele g?urica. Care ar putea si cauza? Si daca este un inceput de boala sa imi spuneti ce boala si un remediu pentru a rezolva din timp ca sa nu se agraveze. Va mul?umesc!
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Cred ca este vorba de gris. Ce apa folosesti? Da mai multe detalii. Ai spus ca l-ai mutat intr-un acvariu din bol. Cati litri are acvariu?
Adriana.palea
Junior member

Joined: 21/06/2018 16:07:34
Messages: 13
IP:
Offline

Florin82 wrote:Cred ca este vorba de gris. Ce apa folosesti? Da mai multe detalii. Ai spus ca l-ai mutat intr-un acvariu din bol. Cati litri are acvariu?

Acvariul are 10 litri. Folosesc apa plata usor incalzita. Asa mi s-a sugerat de la petshop.
Adriana.palea
Junior member

Joined: 21/06/2018 16:07:34
Messages: 13
IP:
Offline

Adriana.palea wrote:Buna ziua! Azi cand am vrut sa mut pestele intr-un nou acvariu am observat ca are o mica g?urica in coada, dar usor vizibila. Pestele nu avea nimic in bol pana acum, doar niste pietricele de plastic. Deci slabe sanse sa fi provocat ele g?urica. Care ar putea si cauza? Si daca este un inceput de boala sa imi spuneti ce boala si un remediu pentru a rezolva din timp ca sa nu se agraveze. Va mul?umesc!

Si mai e o problema de cand l-am mutat in acvariu. Pestele se infoaie cand sta aproape de peretii acvariului. Cred ca imaginea lui se reflecta in acvariu si crede ca este un adversar. Ce pot face in privin?a asta?
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Nu asculta tot ce zice vanzatorii de la pet-shop.La care pet-shop ai fost? Am vazut ca esti din Targoviste. Pur si simplu lasi apa intr-o galeata 24 de ore si faci schimbul. Eventual du-te la un pet-shop si ia o solutie de pentru conditionarea apei de schimb. Niciodata nu schimbi toata apa din acvariu. La 10 l cred ca poti sa schimbi 4 l. Ai grija si la temperatura apei de schimb. Trebuie sa fie apropiata cu cea din acvariu.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com