[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Întreb?ri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
gassner
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/01/2018 17:55:57
Messages: 14
IP:
Offline

Va salut, am ?i eu ni?te întreb?ri privind acvariul meu.
1. De?in un acvariu de 80 L. ?i am in el 6 neoni, 4 molly, 3 xpho, 4 Gupy, 5 zebre, 2 sanitari. Este prea mult ?

2. Am avut o infestare cu melci, mi-am cump?rat 3 melci asasin sa ma scape de “intru?i” ... au f?cut treaba buna problema e ca am g?sit un sanitar mincat pe jum?tate de un asasin ?i o zebra la fel.. din ce cauza poate fi ?

3. Lumina o ?in cam 5 ore diminea?a pina la 13. Pauza 1 ora ?i iar dup? pina la 6 ... procedez ok ? Plantele mele in afara de câteva 2-3 o duc destul de r?u încep sa î?i piard? de culoare sa se ofileasc? ( nu am co2)

4. O re?eta buna pentru o bomba ?
5. Temperatura deocamdat? se men?ine la 29 grade cu ploile astea ... dar in Iulie ce pot sa fac sa o men?in constanta , un chiller .. ventilator mic cv ave?i idei ? Gheata...

Uneori unele clipe imi sunt rugaciuni, sunt momente in care oricum mi-ar sta trupul sufletul imi e in genuchi !
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

salut.in 80l cred ca pestii se simt ok,mai ales ca neonii pot sta in grup,poate esti un pic peste limita sau la limita.melcii asasini,din cate stiu,se hranesc exclusiv cu alti melci,asadar trebuie sa caute si ei ceva de mancare,neavand alti melci.cat despre plante,nu stiu ce sa zic,ce lumina ai?


image
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com