[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pe?te Betta  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Adriana.palea
Junior member

Joined: 21/06/2018 16:07:34
Messages: 13
IP:
Offline

Buna ziua! Am primit ieri cadou un peste betta cu un bol, mâncare si pietricele ca si decora?iuni. ?in sa m?rturisesc ca azi i-am schimbat apa, îns? nu am mai p?strat si din cea de la pet-shop. UPS! Dupa ce am schimbat apa, i-am pus mâncare si o scuipa. Dupa câteva ore, i-am pus din nou mâncare, îns? de data aceasta, micul meu pe?ti?or a mancat-o. In micul lui bol, i-am pus si o oglinda si pare mai fericit. Este indicat sa las oglinda acolo definitiv sau sa o scot?
P.S: voi schimba bolul cu un acvariu de 10 litri si niste decora?iuni mai vesele si poate ii voi mai cumpara un prieten daca observ ca ma descurc. (Recomand?ri de prieteni pentru micul meu betta, va rog!)
[Thumb - 644F5FFB-284C-476E-A65B-F1DC0A054CA8.jpeg]

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ia un acvariu,cat de mic. Repet,acvariu! Nu bol,nu pahar. Nu mai schimba vreodata apa toata dintr.o data,ci cate 20/30%. Nu da mult? mancare,decat 1 data pe zi cateva bobite,oricat te.ar ruga el sa îl hranesti. Scoate oglinda,nu îl face fericit ci îl tine în garda mereu,masculii betta se bat pana la moarte.
Citeste despre betta,citeste despre apa din acvariu citeste citeste citeste.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Iti recomand sa nu mai pui alti pesti cu el in viitorul acvariu de 10 litri.de ce? In primul rand : Are si el mai mult spatiu si va fi mai fericit . In al doilea rand : Cel mai probabil va ataca ceilalti pesti pe care o sa ii pui cu el (probabil sti ca poti tine un singur mascul Betta oricat de mare este acvariul).In al treilea rand: Recomandat este ca in 10 litri sa ti ori un Betta ori creveti plus ca daca pui de exemplu Guppy cu Betta (cea mai teribila alegere Guppy + Betta = Guppy ) va trebui sa pui si o pompa de aer sau un filtru orientat in sus , a si apropo de filtru , daca nu ii cumperi Bettanului un filtru de burete macar adica burete bolborositor conectat la pompa de aer macar cumparai INCALZITOR , NEAPARAT INCALZITOR. La Betta nu prea conteaza celelalte caracteristici ale apei insa TEMPERATURA TREBUIE SA FIE INTRE 26-30 DE GRADE , pentru reproducere chiar 32°C.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/07/2018 19:11:24

GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Ai un peste Betta foarte frumos,este pacat sa moara sau sa nu fie fericit .

This message was edited 1 time. Last update was at 16/07/2018 19:13:17

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Geo,am o mica corectie: Betta poate fi tinut in acvarii comunitare,totusi nu cu specii agresive sau ce pot ciupii inotatoarele si nici in acvarii cu curenti mari de apa

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

This message was edited 1 time. Last update was at 17/07/2018 06:44:13

 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com