[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator dar cu aspiratii mari pentru Marele Proiect  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Horje
Junior member

Joined: 13/10/2016 12:43:10
Messages: 18
Location: Iasi
IP:
Offline

Buna ziua si bine v-am gasit ,

Sunt nou pe acest forum drept urmare nu aruncati cu pietre daca am gresit cu ceva.

In primul rand vreau sa va povestesc putin despre mine si aceasta pasiune : Am un acvariu extrem de mic pentru ce specii am in el ( yelow si demasoni ) mai exact 110 litri brut ... nu mai spuc ca am un filtru extern jalnic, un aquael cu 400 l/h , am realizat ulterior ca nu este suficient drept urmare am mai adaugat un filtru intern tot aquael care teoretic are 1000 l/h sa spunem ca acum am rezolvat marea problema pe care am avut-o timp de un an cu calitatea apei .

Fara prea multe povesti doresc sa va prezint marele proiect la care m-am gandit deoarece imi este mila de pesti pentru ca ii chinui cu acest acvariu.

Sunt pe cale sa fac un acvariu cu :

Dimensiuni : 170 lungime - 70 latime - 65 sau 70 inaltime ( nu sunt inca hotarat la inaltime deoarece stiu ca mbunele nu au nevoie de un acvariu foarte inalt dar vreau sa iau in calcul ca nu voi avea apa pana in buza acvariului si cu sigurata voi avea un capac plus dimensiunea de la nisip )
Grosime sticla : m-am gandit initial la sticla de 10 mm grosime dar am hotarat sa o fac de 12 mm pentru siguranta mea

La sticla m-am gandit ca doar cea frontala sa fie ultraclara iar restul normale

Nisip : 0,4-0,8 granulatie
Roci : Calcaroase procurate din zona multoasa mai exact Bicaz Chei / Lacul Rosu
Lumina : in momentul de fata am o banda led dar nu sunt convins de luminozitatea ei asatar ce imi recomandati ? Neon sau led?

Filtrare : Aici am avut ceva batai de cap deoarece nu mai vreau sa am probleme cu calitatea apei si vreau sa ma asiur ca am o filtrare mai mult decat ok drept urmare dupa cateva cercetari am constatat ca Fluval FX6 ar fi ok .
Acum intrebarea mea este urmatoarea : Stiu ca filtrarea trebuie sa fie cel putin de 7 ori volumul acvariului iar FX6 are 3500 l/h . Prietenii mi-au spus ca un FX6 si un filtru intern Aquael Turbo 2000 este suficient dar am sesizat ca e cam la limita . Este recomandat sa pun 2 FX6 ? in loc de filtru intern ? ma gandesc ca e mai rentabil asa dar am nevoie de parerile voastre .

Acum m-am blocat la stand ... ideea e ca vreau sa il fac din otel si m-am gandit la teava otel 40x40x3 cu toate ca am inteles ca e ok si cu 2 in carne dar iar am mers pe siguranta mea . Nu vreau sa imi asum nici un risc chiar daca costurile vor fi putin mai mari.

Rugamintea mea este urmatoarea : Rog membrii ce au un astfel de proiect sa imi arate cum ar trebui sa fie standul construit ...

Ma bucur sa fac parte din acest forum si sunt dispus sa ascult orice parere/sfat avand in vedere ca inca invat .

Va multumesc pentru atentia acordata si sper sa finalizez proiectul cu brio.

Revin cu poze de la actualul acvariu.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Servus si bun venit pe forum!

- in primul rand, completeaza-ti profilul (My Profile - Location) cu orasul de resedinta... ca sa nu te trimitem aiurea, cand o sa intrebi cate ceva.
- acu' hai sa rtecem la lucruri concrete.

Bazinul:
- eu iti recomand 170 x 70 x 60, cu geam de 12 mm... fund dublu si ranforsari superioare longitudinale.
- da, merita sa faci una din laturi din sticla ultraclara... da' nu te stresa cu asta, ca nu e ceva fara de care nu se poate trai.
- cine iti lipeste acvariul?
- aici ai un "calculator" care iti ofera posibilitatea de a te verifica "la grosimea sticlei": http://theaquatools.com/building-your-aquarium/
- la cotele pe care ti le-am recomandat eu, esti situat la un coeficient de siguranta de 3.8 (SAFE).
- pentru o intaltime de 65-70 cm, vei avea nevoie de geam de 15 mm grosime.
- dincolo de costuri, o sa vezi ca inaltimea aia mare o sa te incomodeze atunci cand o sa ai nevoie sa umbli in acvariu.

Stativul:
- DA, foloseste profil 40x40x3... eu am asemenea profil la standul pe care sta bazinul meu (200x50x55) si rezista de peste 10 ani (detalii aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/5503.page)
- daca "mesterul" stie meserie si sudurile sunt facute corect, nu vor fi probleme... sa NU ii pui picioare reglabile, pentru ca toata greutatea se va concentra pe ele!... daca va fi nevoie, standul se regleaza cu "pene" bagate dedesubt.

Lumina:
- fiind vorba de cichlide, nu conteaza ce lumina le pui... foloseste ceea ce-ti place tie, ca pestilor le este indiferent.
- mergi tot pe leduri, pentru motive legate de economie si caldura degajata.

Filtrare:
- niciodata NU este prea multa!... daca poti, ia-ti 2 canistre. DA, Fluval este o firma serioasa si canistrele alea FX6 sunt ok.
- monteaza-le prefiltre pe "aspiratie", ca sa maresti intervalul intre 2 spalari.

... in rest, nisip si pietre, dupa gust si preferinta personala... avem aici multe bazine cu cichlide, o sa ai de unde sa te inspiri.

Spor la treaba si te asteptam si cu alte intrebari!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Horje
Junior member

Joined: 13/10/2016 12:43:10
Messages: 18
Location: Iasi
IP:
Offline

Salut ,

Deocamdata nu m-am hotarat la cine voi face acvariul , sper doar sa fac o alegere buna .

" monteaza-le prefiltre pe "aspiratie", ca sa maresti intervalul intre 2 spalari. " Nu am inteles ce trebuie sa fac mai exact . Poate pentru ca nu am inca FX6.

Nu am inteles ce este coeficient de siguranta de 3.8 deoarece am vazut ca in calculatorul de la tine poate fi editat acel coeficient de siguranta

Multumesc se sfaturi

This message was edited 1 time. Last update was at 21/06/2018 12:06:11

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cand editezi factorul de siguranta se modifica grosimea sticlei. Cu cat e mai groasa sticla creste factorul de siguranta.
In alta ordine de idei, am vazut ca te legi foarte mult de debitul filtrelor.
Cand vorbim de filtrare debitul e ultimul factor la care trebuie sa te uiti.
Cel mai important e cantitatea de material filtrant din ele.
Parerea mea e ca nu vei putea tine un acvariu de 800l cu un FX6.
Bineinteles conteaza si cat va fi de populat. Probabil cu 2xFX6 il vei putea tine populat decent.
Ideal ar fi facut un sump.
Horje
Junior member

Joined: 13/10/2016 12:43:10
Messages: 18
Location: Iasi
IP:
Offline

Salut Iukitza,

Sa inteleg ca ideal ar fi ca factorul sa ramana in 3.8? daca e mai mic posibilitatea e ca sticla sa faca burta sau mai rau sa se sparga?

Exista ceva mai bun decat FX6?

M-am gandit la sump dar as vrea sa elimin problema mirosului cumva ... daca tu ai sump te rog sa imi dai mai multe detalii , avantaje/dezavantaje.

Multumesc
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Factorul e bine sa fie cat mai mare. Oricum la lungimea aia e obligatoriu sa pui si intaritoare.
Eu zic ca vei dormi linistit cu sticla de 12.
O apa filtrata corespunzator nu miroase.
Avantajele unui sump sunt multe:
- cost mai mic
- capacitate mai mare
- poti ascunde diverse acareturi (incalzitor etc)
- acces mai usor
- mai multa apa in sistem
- filtrare mecanica+biologica intr-un singur loc
- risc zero de inundatie (ceea ce nu e cazul la filtrele externe)
Un sump facut bine nu are dezavantaje.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- "Prefiltrul" ala este un burete care se monteaza pe IN (pe intrarea in filtru)... ca sa nu umpli canistra cu mizerii si sa trebuiasca desfacuta lunar.
- Cauta pe google dupa "prefiltru Eheim" si o sa intelegi imediat... sunt multe firme care produc, ai de unde alege.
- DA, coeficientul acela de siguranta iti da o idee asupra modului in care o sa dormi noaptea... linistit, sau stresat.
- Eu, personal, as cauta sa ma apropii de zona "VERY SAFE"...

DA, un sump este mai eficient in ceea ce priveste filtrarea... dar poti tine acel acvariu cu 2 canistre, fara probleme!
Citeste topicul din semnatura mea: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/5503.page
[Thumb - eheim-prefiltru-4004320.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 21/06/2018 13:19:51


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si mai simplu spus: o filtrare buna inseamna ca volumul mediilor filtrante sa fie 5-10% din volumul bazinului.
Horje
Junior member

Joined: 13/10/2016 12:43:10
Messages: 18
Location: Iasi
IP:
Offline

Dupa cum am promis am revenit cu pozele de la actualul acvariu .

Stiu ca e mic dar nu mai dureaza mult si fac marea schimbare.

Daca am ceva greseli in acvariu sau sunt doritori care vor sa vina cu sugestii sunt doar ochi si urechi.

Accept orice critica / sugestie / sfat.

Multumesc
[Thumb - 36200116_1988007514566045_459516515184541696_n.jpg]

[Thumb - 36245572_1988007264566070_5602888264739454976_n.jpg]

[Thumb - 36222501_1988006894566107_6842394037995962368_n.jpg]

Horje
Junior member

Joined: 13/10/2016 12:43:10
Messages: 18
Location: Iasi
IP:
Offline

Seful acvariului
[Thumb - 36284672_1988007364566060_8904188351091834880_n.jpg]

Horje
Junior member

Joined: 13/10/2016 12:43:10
Messages: 18
Location: Iasi
IP:
Offline

Am o intrebare totusi referitor la calitatea apei:

Sunt in apa o multime de particule si nu stiu ce reprezinta. Am incercat sa fac poza la acele particule , sper sa se inteleaga.

Imi poate spune cineva ce repezinta?
[Thumb - 36260458_1988007667899363_1356163359963086848_n.jpg]

[Thumb - 36200147_1988007504566046_8702745202269356032_n.jpg]

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

...Sunt in apa o multime de particule si nu stiu ce reprezinta...

Particule in suspensie???... nu reprezinta o problema, decat (poate) la nivel "vizual". Daca vrei o apa "cristal", atunci trebuie ca filtrarea mecanica sa fie cat mai buna (perlon).
Ref. poze, sa stii ca mie imi place ce-ai facut in bazinul ala. Pietrele sunt bine aranjate, pestii arata "grasuni".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Horje
Junior member

Joined: 13/10/2016 12:43:10
Messages: 18
Location: Iasi
IP:
Offline

koala wrote:
...Sunt in apa o multime de particule si nu stiu ce reprezinta...

Particule in suspensie???... nu reprezinta o problema, decat (poate) la nivel "vizual". Daca vrei o apa "cristal", atunci trebuie ca filtrarea mecanica sa fie cat mai buna (perlon).
Ref. poze, sa stii ca mie imi place ce-ai facut in bazinul ala. Pietrele sunt bine aranjate, pestii arata "grasuni".



Multumesc , ii am de 2 ani dar la inceput au fost 13 5 yelow si 8 demasoni dar cei 2 masculi dominanti au nenorocit treptat fiecare peste

PS sincer nu am mai schimbat acel perlon de aproximativ 1 an .. doar l-am spalat . sa inteleg ca asta sa fie problema ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Teoretic, "mbunele" (africanii de Malawi) pot fi tinuti in raport de 1 peste / 12-15 litri apa ... daca ai filtrare buna, desigur.
- Cu cat bazinul este mai mare si cu cat pestii-s mai multi, cu atat agresivitatea lor va fi mai mica (diminuata).
- Intr-un bazin mic, cu putini pesti, masculii "dominanti" tind sa fie mai agresivi decat ar fi cazu'.
- In mod particulari, P. demasoni e o specie foarte agresiva si problematica... iti recomand Pseudotropheus elongatus.

Ref. filtrare si perlon si particule... spalat de mai multe ori, perlonu' devine "mai rar".
Acu', sa stii ca particulele alea nu dauneaza pestilor si nici nu sunt un motiv de ingrijorare... da' daca vrei tu ca apa sa fie limpede cristal, atunci trebuie sa ai in vedere perlon "curat" si schimbat frecvent.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Horje
Junior member

Joined: 13/10/2016 12:43:10
Messages: 18
Location: Iasi
IP:
Offline

koala wrote:- Teoretic, "mbunele" (africanii de Malawi) pot fi tinuti in raport de 1 peste / 12-15 litri apa ... daca ai filtrare buna, desigur.
- Cu cat bazinul este mai mare si cu cat pestii-s mai multi, cu atat agresivitatea lor va fi mai mica (diminuata).
- Intr-un bazin mic, cu putini pesti, masculii "dominanti" tind sa fie mai agresivi decat ar fi cazu'.
- In mod particulari, P. demasoni e o specie foarte agresiva si problematica... iti recomand Pseudotropheus elongatus.

Ref. filtrare si perlon si particule... spalat de mai multe ori, perlonu' devine "mai rar".
Acu', sa stii ca particulele alea nu dauneaza pestilor si nici nu sunt un motiv de ingrijorare... da' daca vrei tu ca apa sa fie limpede cristal, atunci trebuie sa ai in vedere perlon "curat" si schimbat frecvent.



Multumesc de sfaturi .

Ai idee daca la proiectul meu pot adauga maison reef impreuna cu demasonii?? imi plac foarte mult dar nu as renunta la demasoni . am inteles ca demasonii nu suporta alti pesti cu dungi negre.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bazinul tau o sa fie destul de generos, dar eu nu am crescut "demasoni" si nu stiu ce sa-ti spun... teoretic, cu destui bolovani pe-acolo, ar putea sa mearga.
Practic, e o chestie de noroc... cati masculi de P. demasoni ai acum? Ai putea incerca sa suprapopulezi usor bazinul (1 peste / 10 litri) in ideea ca vei disipa agresivitatea.

Uite un bazin care mie mi-a placut foarte mult: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26881.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Horje
Junior member

Joined: 13/10/2016 12:43:10
Messages: 18
Location: Iasi
IP:
Offline

koala wrote:Bazinul tau o sa fie destul de generos, dar eu nu am crescut "demasoni" si nu stiu ce sa-ti spun... teoretic, cu destui bolovani pe-acolo, ar putea sa mearga.
Practic, e o chestie de noroc... cati masculi de P. demasoni ai acum? Ai putea incerca sa suprapopulezi usor bazinul (1 peste / 10 litri) in ideea ca vei disipa agresivitatea.

Uite un bazin care mie mi-a placut foarte mult: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26881.page


Deocamdata au mai ramas 2 masculi 1 dominant si 1 subdominant ( care sta ascuns mai tot timpul) si 4 femele . dar nu vreau sa mai adaug nimic in borcanul asta pentru ca e prea mic. astept sa fie gata cel mare.

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Horje wrote:am inteles ca demasonii nu suporta alti pesti cu dungi negre.


Maison Reef e o specie care se face de 4-5 ori cat demasoni. Masculii de Maison ajung in general sefii acvariului.
Si eu am unul de 15 cm si nimeni nu se pune cu el. Si-a alocat o parte a acvariului si pe acolo trec alti pesti doar cand e el in toane bune.
Cand e ofticat in sfertul ala de acvariu e doar el.
Masculul subdominant de demasoni va sta ascuns si in acvariul mare. E o specie faina dar idioata la care e recomandat sa ai doar un mascul si cat mai multe femele.
Horje
Junior member

Joined: 13/10/2016 12:43:10
Messages: 18
Location: Iasi
IP:
Offline

lukitza wrote:
Horje wrote:am inteles ca demasonii nu suporta alti pesti cu dungi negre.


Maison Reef e o specie care se face de 4-5 ori cat demasoni. Masculii de Maison ajung in general sefii acvariului.
Si eu am unul de 15 cm si nimeni nu se pune cu el. Si-a alocat o parte a acvariului si pe acolo trec alti pesti doar cand e el in toane bune.
Cand e ofticat in sfertul ala de acvariu e doar el.
Masculul subdominant de demasoni va sta ascuns si in acvariul mare. E o specie faina dar idioata la care e recomandat sa ai doar un mascul si cat mai multe femele.


Bine punctat , iti multumesc pentru sfaturi abia astept sa termin proiectul
Horje
Junior member

Joined: 13/10/2016 12:43:10
Messages: 18
Location: Iasi
IP:
Offline

Va rog sa imi spuneti ce parere aveti de urmatoarele specii :
-daca stau impreuna
-daca aveti sugestii
Cu asta as vrea sa populez acvariul
Cyrtocara Moorii
Mailandia Estherae Red Zebra
Elongatus Mpanga
Labidochromis Hongi Sweden
Pseudotropheus Socolofi
Acei Msuli
Labidochromis Caeruleus
Maison Reef
Demasoni
Labeotropheus Trewavasae Chilumba
Estherae Ob
[Thumb - 11938063276_14269a9148_o.jpg]

[Thumb - african-cichlid-o-b-peacock-1_1024x1024.jpg]

[Thumb - blue-malawi-dolphin-cyrtocara-moorii-haplochromis-moorii-swimming-EBN98C.jpg]

[Thumb - chilumba-maisoni-reef.jpg]

[Thumb - Blue-Moorii-Cichlid-Cyrtocara-moorii.jpg]

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com