[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema Betta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
tania
Junior member

Joined: 21/06/2018 08:21:49
Messages: 5
IP:
Offline

Buna.

In urma cu 6 luni a luat nastere primul meu acvariu mai maricel( acvariul de 50 de listri de la Aquael). L-am populat cu 5 Molly, 3 Zebre, 15 Neoni, 2 Coridoras Albino si un Betta(a fost adaugat in acvariu la ceva timp dupa ceilalti pesti)+ plante si crengi de copac luate din petshop.
Totul bine si frumos pana acum acum o saptamana am observat ca Betta are ceva la gura, ca o rana deschisa. M-am gandit ca poate e de la carbonul lichid pe care il pun pentru plante asa ca nu mai pus, am adaugat albastru de metil in acvariu, dar starea lui pare sa se agraveze. din ce am observat azi dimineata ii este destul de greu sa manance si parca este si apatic( sta foarte mult intr-ul colt, la suprafata, ceea ce nu facea inainte)
Nu stiu daca are legatura dar acum cateva zile unul Molly a murit dupa ce s-a umflat iar solzii i s-au "zburlit".

Ati mai intalnit asa ceva? Ce ar putea fi si ce as putea face pentru a isi reveni?( pe google nu am gasit nimic asemanator cu ce are el)


Am atasat o poza cu Betta in starea actuala
[Thumb - 2018-06-21 09_19_30-Betta - td.rusu@gmail.com - Gmail.png]

tania
Junior member

Joined: 21/06/2018 08:21:49
Messages: 5
IP:
Offline

Poza cu Betta de acum aproximativ doua saptamani
[Thumb - 2018-06-21 09_20_20-Betta - td.rusu@gmail.com - Gmail.png]

cotro
Member

Joined: 27/12/2017 20:48:12
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

s-ar putea sa fie mouth rot si daca se confirma acest diagnostic, il poti trata cu sera baktopur
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mie mi se pare si betta a avea dropsy,sper sa mi se para

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
tania
Junior member

Joined: 21/06/2018 08:21:49
Messages: 5
IP:
Offline

paradoxx wrote:Mie mi se pare si betta a avea dropsy,sper sa mi se para


L-am analizat in ultimele zile tocmai pentru ca ma gandeam la dropsy si nu pare sa aiba simptome de dropsy. Inotatoarele nu le are lipite( din contra, inca se infoaie si sunt toate ok), abdomenul umflat iar solzii sunt toti la locul lor. Singura problema e la gura, are rana vine...
tania
Junior member

Joined: 21/06/2018 08:21:49
Messages: 5
IP:
Offline

O poza mai clar? de azi diminea?a.
Între timp l-am mutat singurel intr-un acvariu micu?...
[Thumb - 0701B778-75EF-43A3-9337-2C31690220F8.jpeg]

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Da,cauta tratament pt mouth rot,chiar aici pe forum

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
tania
Junior member

Joined: 21/06/2018 08:21:49
Messages: 5
IP:
Offline

paradoxx wrote:Da,cauta tratament pt mouth rot,chiar aici pe forum


Ieri eram ferm convins? ca nu e dropsy dar azi încep sa am dubii. De jum?tate de ora îl analize ?i am observat o u?oar? umflate ?i ca solzii încep Aa se zbarleasca.
?tiu ca dropsy este letala in cele mai multe din cazuri dar imi poate da cineva ni?te sfaturi in leg?tura cu ce ar trebui sa fac?
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

tania wrote:
paradoxx wrote:Da,cauta tratament pt mouth rot,chiar aici pe forum


Ieri eram ferm convins? ca nu e dropsy dar azi încep sa am dubii. De jum?tate de ora îl analize ?i am observat o u?oar? umflate ?i ca solzii încep Aa se zbarleasca.
?tiu ca dropsy este letala in cele mai multe din cazuri dar imi poate da cineva ni?te sfaturi in leg?tura cu ce ar trebui sa fac?


colegu deja tia dat raspuns in postul cu nr 3
cotro wrote:s-ar putea sa fie mouth rot si daca se confirma acest diagnostic, il poti trata cu sera baktopur


Ia si trateaza pestele rapid cat mai are gura ca daca mai stai o zi ajunge la creier si moare cu sau fara dropsy, pestele are o bacterie pe el care ii mananca carnea de viu,

Ape limpezi.

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com