[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru carbon  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am cumparat un filtru eheim ecco pro 200. A venit cu mediile de filtrare incluse. Include un filtru de carbon pe care scrie sa il inlatur dupa 14 sau 15 zile, nu mai stiu exact. Trebuie sa cumpar unul nou? sau il scot ca nu mai e nevoie de el.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Scoate carbunele activ din filtru si inlocuieste-l cu material filtrant biologic. Daca are 2-3 zile de functionare pastreaza-l.

Carbunele activ se foloseste de obicei pt. a scoate medicamentele din apa dupa un tratament. Dupa 1-3 saptamini nu mai absoarbe nimic din apa si se arunca (sau se trateaza intr-un anumit fel ca sa il refolosesti data viitoare, dar e complicat, iar carbunele activ e ieftin). Absoarbe si o mare parte din fertilizantii introdusi pt. plante.

Exemplu de material filtrant biologic: Ada Biorio, Matrix, Siporax - sint si altele (pretul mai mare pe litru indica de obicei ca e mai eficient).

De citit ca sa intelegi de unde provine recomandarea de mai sus:

http://www.acvariu.ro/generalitati/-/asset_publisher/uA9v/content/15819?redirect=%2Fgeneralitati

http://www.acvariu.ro/ghid-incepatori



Si o sursa generala de informatii:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page


Bacteriile despre care e vorba la filtrarea biologica se fixeaza pe orice suprafata din apa (pietre, nisip, sticla sau plastic - nu stau in apa) iar materialele filtrante biologice au suprafete desfasurate foarte mari (de ordinul a sute de metri patrati pe litru).

Cind vei lua un filtru cea mai importanta informatie e volumul de material filtrant care incape in el. Cu cit volumul e mai mare e mai bine.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu e filtru de carbune activ, in instructiuni scrie exact asa: carbon filter pad.
Pentru a se intelege mai bine am pus si layout-ul filtrului in care am evidentiat filtrul cu pricina.

[Thumb - EH2034-4.jpg]

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cr1st1an wrote:Nu e filtru de carbune activ, in instructiuni scrie exact asa: carbon filter pad...

Ba este EXACT un filtru cu carbune activ!... colegul Liv te-a sfatuit foarte bine, scoate-l de-acolo si pastreaza-l pentru cazurile in care vei trata apa cu ceva medicamente.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ok, va multumesc amandurora.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Liv wrote:Scoate carbunele activ din filtru si inlocuieste-l cu material filtrant biologic. Daca are 2-3 zile de functionare pastreaza-l.

Nu prea am ce material sa pun in locul lui. Dupa cat se observa si in poza nu are un volum prea mare.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cu placere.

Ca sa maresti capacitatea de filtrare biologica ai putea inlocui chestiile alea negre de plastic din cosul de jos tot cu material filtrant biologic. Macar cu Siporax ca e ieftin (in jur de 30lei/litru).

Si incearca sa nu suprapopulezi acvariul si sa nu introduci multi pesti o singura data - incearca sa ocolesti petshopurile cind esti la plimbare cu fetita si roaga-i pe prietenii tai sa nu iti faca cadou pesti (valabil si la bunici, matusi, veri, ...).

Cind te hotarasti sa renunti la plantele sintetice te poti gindi la iluminat. Cit timp nu ai plante vii lumina conteaza doar pt. ochii tai.

Vanzatorii de prin petshopuri sint acolo ca sa vinda nu sa dea sfaturi (sint si unele exceptii foarte cunoscute, dar nu o sa le gasesti in mall sau in magazinele din jurul casei). Cind vrei sa faci o modificare sau vrei sa cumperi ceva pune intrebarea intii pe aici si asteapta un raspuns. Nu te grabi la cumparaturi.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Liv wrote:Cu placere.

Ca sa maresti capacitatea de filtrare biologica ai putea inlocui chestiile alea negre de plastic din cosul de jos tot cu material filtrant biologic. Macar cu Siporax ca e ieftin (in jur de 30lei/litru).

Si incearca sa nu suprapopulezi acvariul si sa nu introduci multi pesti o singura data - incearca sa ocolesti petshopurile cind esti la plimbare cu fetita si roaga-i pe prietenii tai sa nu iti faca cadou pesti (valabil si la bunici, matusi, veri, ...).

Cind te hotarasti sa renunti la plantele sintetice te poti gindi la iluminat. Cit timp nu ai plante vii lumina conteaza doar pt. ochii tai.

Vanzatorii de prin petshopuri sint acolo ca sa vinda nu sa dea sfaturi (sint si unele exceptii foarte cunoscute, dar nu o sa le gasesti in mall sau in magazinele din jurul casei). Cind vrei sa faci o modificare sau vrei sa cumperi ceva pune intrebarea intii pe aici si asteapta un raspuns. Nu te grabi la cumparaturi.


M-am gandit si eu ca plasticaraele alea nu fac mare lucru si iti voi urma sfatul si le voi inlocui cu material filtrant. Ce ai recomanda sa iau?
Plante sintetice nu mai am decat una care o sa dispara duminica, cand voi scoate filtrul intern si voi rearanja putin acvariul.
Am luat anubias, elodea si echinodorus. Dintre acestea doar anubiasului ii merge bine, elodea arata ca si cum s-ar fi murdarit cu ceva iar la echinodorus sunt cateva frunze care se fac maro la varful frunzelor apoi se gauresc, In schimb au aparut niste alge ca niste perisori verzi pe frunzele de la echinodorus si pe geam.
Vreau sa mai iau niste riccia fluitans.
Pesti am 4 guppy, 4 tetra diamond, 3 neoni, 3 corry si 3 oto.
Otocinclus nu ar trebui sa se ocupe de acele alge? Sau sunt prea putini?

This message was edited 1 time. Last update was at 22/06/2018 13:13:30

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Plasticele nu sint bune in acvariu. (Punct) Asta e parerea generala a celor care tin cit de cit la animalele lor.

Nu as putea sa spun sigur ca Siporax, Biorio sau Matrix e mai bun. Pe motiv ca l-am gasit usor si repede - in momentul de fata eu folosesc doar Siporax. Totusi marea majoritate a acvaristilor sint de parere ca Matrix si Biorio sint mai bune.

Tetra, neonii si cory sint pesti de cird. Minim 6 bucati din fiecare ca sa se simta bine impreuna - mai bine ar fi 10 bucati. De obicei e preferabil sa ai cel mult 2-3 specii. Verifica si preferintele la parametrii apei pentru fiecare specie in parte. Simultan tine cont si de citi pesti poti sa pui la tine. Nu cit de mari sint acum, ci cit de mari vor fi in 1, 2 sau 3 ani - cind vor fi maturi. Si crede-ma ca valorile care ti se par mult prea mari acum (50 de litri pentru un scalar sau un caras auriu sau 150-200 de litri pt. un Oscar) sint normale pentru marimea la care ajung. Mai trebuie sa tii cont si de compatibilitatea intre pesti.

Echinodorus la tine ar putea fi in perioada de adaptare la noile conditii pe care le-a gasit la tine. Poate sa dureze citeva luni - tine cont si ca Echinodorus se hraneste mai ales prin radacini - deci ii foloseste f. mult substratul fertilizant (se descurca si fara). Elodea parca are (la mine) unele perioade in care nu vrea sa creasca si altele in care se dezvolta ca nebuna. Anubias Barteri creste in aproape orice conditii (mult mai repede daca are conditii bune). Conditii bune la plante inseamna CO2+lumina+micro+macro in echilibru (trebuie sa subliniez "in echilibru"). Ai putea lua in considerare o solutie de fertilizare pt. plante. Nu imi dau seama de ce vrei plante plutitoare - Riccia.

Algele (indiferent de tip) indica de cele mai multe ori un dezechiilbru in fertilizare.

Cred ca ar fi timpul sa iti deschizi un jurnal la sectiunea respectiva ca sa putem urmari evolutia si sa primesti sfaturi pe masura ce evolueaza.

Sper ca nu te-am speriat. In timp vei invata sa intretii usor un acvariu. In 1 luna nu imi mai mult de 2 ore (si 10-15 lei) cu intretinerea unui acvariu de 200 litri brut in care am ancistrus, RCS, ludwigia, micrathenum, elodea, echinodorus, anubias si valisneria. Timpul care il "pierd" urmarind reactiile animalelor si plantelor nu il pot aprecia - oricum e mult mai mare si e o placere pt. mine.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Liv wrote:
Nu as putea sa spun sigur ca Siporax, Biorio sau Matrix e mai bun. Pe motiv ca l-am gasit usor si repede - in momentul de fata eu folosesc doar Siporax. Totusi marea majoritate a acvaristilor sint de parere ca Matrix si Biorio sint mai bune.


Azi m-am uitat putin prin oras dupa siporax zicandu-mi ca daca tot umblu maine la filtru sa inlocuiesc plasticaraiele.
La Hornbach nu am gasit decat ceva asemanator, Mech Eheim, nu am luat.
La Animax doar siporax mini de la Sera, destul de scump, la 50 lei 270 gr.
La Zoomania, nimic.
Trebuie sa vad ce magazine mai am prin oras, daca nu va trebui sa iau online.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Vezi si Eheim substrate pro.
Sau da comanda online

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2018 17:52:47


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Poti sa iei matrix. Sant multe magazine online care au.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Liv wrote:Vezi si Eheim substrate pro.
Sau da comanda online

Vad ca au pe site la Hornbach la 68.5 lei. Am mai gasit la un magazin in Arad siporax la 30 lei/L si matrix la 45 lei/L. La ambele scria vrac, e vreo diferenta? Am drum marti pe acolo si as putea lua.
Care din cele 3 variante sa aleg?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Matrix. Ala vrac ti-l da intr-o punga de plastic. Cel retail e ambalat frumos intr-o cutie. Continutul pungii si al cutiei e identic.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Liv wrote:Matrix. Ala vrac ti-l da intr-o punga de plastic. Cel retail e ambalat frumos intr-o cutie. Continutul pungii si al cutiei e identic.

Atunci asta o sa iau.
Va multumesc pentru ajutor.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Si nu te baza pe ce spun cei de la Seachem ( Seachem Matrix) ca ajung 0,5 litri de Matrix pt. 200 litri de apa. Pune cit incape in filtru - cu cit e mai mult material filtrant biologic e mai bine pt. animale . Pastreaza doar buretele de la prefiltru - cred ca e cel sub forma de inel imediat sub capac si buretele care e imediat inaintea pompei (cred ca e cel din centru sub cel cu carbon activ - tot imediat sub capac). Cineva care are acelasi model de filtru te-ar putea lamuri mai bine.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

O sa iau un litru ca nu stiu daca incape mult.
Am scos filtrul de carbon si am pastrat buretele la care faceai referire mai sus.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Liv wrote:Matrix. Ala vrac ti-l da intr-o punga de plastic. Cel retail e ambalat frumos intr-o cutie. Continutul pungii si al cutiei e identic.

S-a amanat drumul meu la Arad asa ca am rugat un coleg sa imi cumpere Matrix.
Mi-a adus o punga cu materialul filtrant, nu scrie nimic pe ea prin care sa pot identifica faptul ca e Seachem Matrix.
Asa se ambaleaza fiind vrac?
[Thumb - Matrix.jpg]

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

DA, materialul ala arata a fi Matrix! ... nu conteaza ambalajul, pentru ca "vrac" inseamna un butoi din care se vinde "la litru / la kilogram".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com