[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Lampa reef  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
Bigbibi
Member

Joined: 13/05/2015 14:07:39
Messages: 144
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va salut.

Am reusit sa finalizez o lampa la care lucrez de ceva timp.
Are 4 canale dimabile:
UV+purple
Royal Blue
Royal Blue + Cyan
cool white
sursele sunt din seria eln 60, D, dimabile 0-10V, intre 0 si x A

Partea interesanta (zic eu) este ca tot controlul este realizat cu un TC420 , care functioneaza pe post de dimmer pentru cele 4 surse.
TC 420 este alimentat la 12V, si este setat sa emita maxim 80% = 10v .
Canalul 5 controleaza ventilatoarele din carcasa si este setat la 100% pe perioada de functionare a lampii.

Am setat in TC420 vreo 8 programe diferite, pentru a ma putea juca cu intensitatea fiecarui canal.

Cateva poze mai jos.

Multumesc,
Claudiu
[Thumb - 4.jpeg]

[Thumb - 2.jpeg]

[Thumb - 3.jpeg]

Bigbibi
Member

Joined: 13/05/2015 14:07:39
Messages: 144
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare.

pe canalul de alb, am 3 siruri a cate 5 leduri legate in paralel.
ledurile sunt Cree Xp-G
Forward voltage (@ 350 mA, 25 °C) V 2.9 3.25
Forward voltage (@ 700 mA, 25 °C) V 3.05
Forward voltage (@ 1000 mA, 25 °C) V 3.15
Forward voltage (@ 1500 mA, 25 °C) V 3.25

sursa este ELN-60-24D, 3-24 vdc, 2.5 A
in varianta ideala, fiecare sir de 5 consuma 0,83A, la un V de 15 V si ceva.

in practica, am observat diferente vizibile intre lumina emisa de fiecare sir.

Ma puteti ajuta cu o remediu simplu, care macar ar echilibra un pic curentul intre cele 3 siruri?

Va multumesc anticipat
Claudiu
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut,

Urmaresc topicul (ca si altele pe acelasi subiect) deoarece incerc sa "incropesc" si eu o lampa. Deci nu vorbesc din experienta si nici nu am practica sau pregatire in domeniu.

Banuiesc ca reglajul curentului l-ai facut din SVR2, iar tensiunea de 15V din SVR1, apoi ca masurarea curentului pe fiecare sir l-ai facut dupa ce ledurile s-au incalzit si au ajuns in parametri. De asemenea, iau in calcul ca sirurile sunt identic constituite. In aceasta situatie LDD-ul pe fiecare sir nu este de luat in calcul, desi ar fi fost varianta optima.

Deci tensiunea pe fiecare sir (legate in paralel) este aceiasi, doar curentul se distribuie neuniform datorita diferentelor intre ledurile (chiar si cele de acelasi tip)
Daca poti masura curentul prin fiecare sir (in sarcina ) sa vezi prin care trece mai mult si sa incerci o echilibrare cu o rezistenta inseriata pe sir. Nu va rezolva corect problema, dar cred ca ar mai echilibra un pic.

Succes !

Bigbibi
Member

Joined: 13/05/2015 14:07:39
Messages: 144
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut.

Multumesc pentru raspuns.
Cele 3 siruri sunt identice, intravedar , cel putin pe hartie.
sursa scoate intre 3 si 24V, deci reglajul este automat (eu asa inteleg), deci nu e nevoie de ajustat din svr1
Amperaj: fiecare sir de leduri (identice , cate 5 leduri) isi trage cat are nevoie , deci iar , nu e nevoie de ajustat din svr2.


Cum stabilesc dimensiunea rezistentei?
(dar rezistenta nu este folosita pentru a umple diferenta de VDC , intre totalul emis de sursa si totalul VDC al seriei de leduri?
SI cum sursa scoate intre3 si 24 v, problema aceasta de fapt nu se aplica in cazul meu?
Eu inteleg ca am o problema cu , curentul , nu cu VDC...

scuze daca spun prostii ...
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Nu te pot ajuta prea mult, dar din cate stiu ledurile nu isi trag cat au nevoie, ca s-ar arde daca sursa e mai potenta decat au ele nevoie, de aia pui rezistenta sa limitezi cat trag. Rezistenta limiteaza curentul (i) direct si (v) indirect. (sper sa nu ma insel).

https://www.digikey.ro/en/resources/conversion-calculators/conversion-calculator-led-series-resistor

This message was edited 4 times. Last update was at 26/06/2018 14:23:56

rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut,

Eu am considerat aceste date ca fiind relevante pentru sursele tale: http://www.mouser.com/ds/2/260/ELN-60-SPEC-805949.pdf
In aceasta situatie, tensiunea si curentul le stabilesti manual, nu isi ia sirul de leduri cat vrea. Am crezut ca ai reglat curentul ca fiind 3 x 1000mah = 3 A, din SVR2.

Oricum, eu sunt curios cum se poate face dimmingul ? Intreb deoarece TC420 foloseste PWM (factor de umplere) in timp ce ELN-60 tip D foloseste VDC.

In principiu, ledurile ar trebui alimentate la curent constant.
In aceasta consideratie, as sugera un curent pe sir de 1A echivalent ~ 3.15V. Asta duce la o cadere de tensiune de 5x3.15 = 15.75...16V. As regla sursa, daca este posibil, la 16 V output.
Fiind 3 siruri in paralel, as regla sursa (tot asa, daca este posibil) la 3x1 = 3 A. Asta asa de inceput pentru o incarcare rezonabila a ledurilor si in ideea ca sunt diferente mici intre ele. As lega cate o rezistenta de balast pe fiecare sir (3 rezistente diferite, sub 10ohm, cea mai mare la sirul cel mai luminos. Calculul se face (Vsursa-Vcadere pe sir)/curentul prin sir [A]. Din teorie rezulta niste rezistente mici, sub 1ohm ... si aici cred ca doar un electronist experimentat poate ajuta.

Pentru mine si multimetrul meu, amandoi limitati, as decide sa folosesc LDD-uri :-) . Daca lumina la 1000mA este ok, atunci poti folosi 3 LDD1000tipH (dimabil PWM ). Costul lor total este cam 20USD.
Bigbibi
Member

Joined: 13/05/2015 14:07:39
Messages: 144
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut.

Multumesc pentru raspunsuri.

Dimmingul se face in felul urmator.
- TC420 este alimentat la 12v
- fiecare canal este conectat direct la firele de dimare ale surselor
- fiecare canal este programat sa mearga la maxim 80% = 10VDC.
- astfel, TC420 emite pe fiecare canal intre 0 si 10VDC

sistemul functioneaza foarte bine din acest punct de vedere, cu sunrise/sunset prin optiunea de fade ce se seteaza in programelul lui TC420

Am retinut partea cu rezistoarele si cu reglarea A.

Vedem ce iese.

Claudiu
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut din nou,

Aha, acum am mai aflat/inteles ceva -desi niciodata nu mi-a trecut prin cap sa folosesc astfel TC421.
OK, deci este un ELN 60D-24 alimentat la 220V scare debiteaza 24V x 2.5A si este controlat prin dimming VDC 1-10V . Inca nu inteleg cum lucreaza " dimming 1 to 10V (type D) ", dar as vrea sa te intreb ce cadere de tensiune este pe sirurile de leduri ? Ce tensiune iese din ELN ?

Imi cer scuze ca nu prea sunt de ajutor, acum intreb mai mult pentru mine. Eu mi-am facut complet altfel proiectul cu TC421 ... dar inca sunt in faza de asteptare a componentelor
Bigbibi
Member

Joined: 13/05/2015 14:07:39
Messages: 144
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut.
Acum am vazut mesajul...
Sursa , pe hartie, scoate intre 3-24 v (nu stiu exact), dar in setup-ul meu, scoate cam 15v, (am 5 leduri in serie, 3siruri in paralel).
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Imi place cum a iesit cutia.
Cum ai setat ventilatoarele, sa scoata amandoua sau unul baga, altul scoate?

Legat de TC420, nu functioneaza cu PWM. Din ce inteleg eu, e facut pentru controlat benzi de leduri, la care controlul se face prin varierea tensiunii, nu a intensitatii curentului.

Cand pui siruri de leduri in paralel, risti sa le arzi pe toate (furt de curent, se arde un led intr-un sir, pierzi si restul sirurilor). Ca sa eviti asta, trebuie sa te mai uiti pe scheme pe internet. Eu am preferat varianta cu sursa AC/DC si LDD pe fiecare sir.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Bigbibi
Member

Joined: 13/05/2015 14:07:39
Messages: 144
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ventilatoarele baga amandoua.
Sunt gauri in ambele laterale si spatiu intre profilele U pe care sunt atasate ledurile.
Din ce am citit pe net, e mai eficient sa sufli aer rece peste sursa de caldura, decat sa incerci sa scoti aerul cald.

La asta lucrez, cum sa echilibrez sirurile...

Cutia= comatex alb, 5mm. cablurile de suspendare sunt prinse direct de rama de aluminiu , deci cutia nu sustine decat propria greutate + ventilatoare.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Bigbibi wrote:Ventilatoarele baga amandoua.
Sunt gauri in ambele laterale si spatiu intre profilele U pe care sunt atasate ledurile.
Din ce am citit pe net, e mai eficient sa sufli aer rece peste sursa de caldura, decat sa incerci sa scoti aerul cald.

La asta lucrez, cum sa echilibrez sirurile...

Cutia= comatex alb, 5mm. cablurile de suspendare sunt prinse direct de rama de aluminiu , deci cutia nu sustine decat propria greutate + ventilatoare.


Daca ambele ventilatoare baga aer, nu ai o problema pe mijlocul cutiei? Aerul care intra se distribuie in doua directii, de-a lungul cutiei. Aerul care merge spre laterale iese din cutie. Cel care merge spre mijloc, se intalneste cu cel din celalalt ventilator. Nu prea are unde se duce, asa ca ramai cu aer cald in cutie.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

TC420 are iesirile PWM.

La led conteaza doar curentul care trece prin ele, nu tensiunea cu care le alimentezi.
Pe dioda in serie cu un led creste caderea de tensiune cind curentul se mareste ceea duce la scaderea curentului prin led - rezistenta are rolul de a stabiliza curentul prin led.

Ca sa echilibrezi sirurile de led puse paralel ar trebui sa pui o rezistenta de putere in serie pe fiecare sir serie (trebuie calculata functie de ce ai pe fiecare sir in serie) si inca una in serie la sursa de tensiune - valorile vor fi mici doarece curentii de alimentare sint destul de mari.

Daca dai o gaura la mijloc intre cele 2 ventilatoare (cu suprafata cel putin egala cu iesirile aerului de pe laterale se va raci mult mai bine.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Liv wrote:TC420 are iesirile PWM.

Esti sigur?
Eu am reusit dimmare PWM doar cu lipituri interne (mi-a dat astfel +, - si un fir de DIM pentru fiecare canal).
Oricum, s-a prajit relativ repede si am renuntat la modificari.
Dimmarea facuta direct nu iti permite sa dimezi in pasi mici sub 10%.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Da.

Ca sa controlezi liniar iesirea (cu tensiune variabila de la 0 la 100% din tesiunea de alimentare) tranzistorii finali de la el ar trebui sa poata sa disipe aproape 100W (24Vx4A=98W). Un singur canal ar avea nevoie de un radiator gigantic - mult mai mare si mai greu decit TC420 cu tot cu alimentator.. Si sint 4 canale. Ai ca exemplu datele de la ELN-60-12 - e in comutatie si 2 ori mai mic ca TC420
- fara afisaj, butoane si microcontroler.

Si nu e nevoie de asa ceva. Benzile cu led (pentru care a fost conceput TC 420) pot fi comandate foarte usor PWM, iar fiecare tranzistor final de pe oricare canal va disipa 2-3W. Practic nu au radiatoare si nici nu au nevoie de radiator - sint lipiti direct pe PCB.

A trebuit sa faci lipituri interne fiindca nu ai folosit benzi, ci leduri separate comandate de LDD. Parca imi aduc aminte ca ti-am spus ca trebuie o rezistenta intre iesire si V+ daca vrei sa folosesti LDD. Ledurile s-au ars ca nu aveai racire buna (parerea mea). Ca nu permite pasi mai mici de 10% e o problema de soft. Chiar si microcontrolerele ieftine actuale permit pasi de 1/1000 daca ai timp sa le programezi. Oricum pasi de 1/100 mi se par de ajuns.

Si o observatie: Cind pui un aparat de masura pe o iesire PWM obtii o tensiune medie ponderata proportionala cu iesirea PWM (cu variatii datorita frecventei de lucru si a latimii impulsului). Doar cu un osciloscop sau macar cu un DMM care are Duty Cycle obtii ceva apropiat de realitate.

This message was edited 3 times. Last update was at 01/07/2018 14:04:34


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Nu am avut leduri arse, ci TC420 s-a dus. RIP!

Momentan am doua lumini pe acvarii controlate si alimentate direct cu TC420 (95W - la 24V si 36W la 12V). In varianta cu LDDuri, fara nicio rezistenta. Si la dimarea sub 10% fac un salt brusc. Nu mi-au facut probleme in rest, merg de mai bine de un an asa.

Cu modificarea interna, dimmarea mergea fin si intre 0-10%. Acelasi software.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/07/2018 14:23:33


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca zici tu asa e.
Totusi varianta de TC420 pe care m-am uitat la schema are iesirile cu drena in gol. Daca nu legi o rezistenta de pe iesire la V+ nu ai nici un semnal pe iesirea respectiva. Sau LDD-urile care le folosesti au rezistenta respectiva.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Cred ca pe aici ma luminase Mihai Alexiu in topicul meu explorator despre lumini led diy http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/200/36620.page#p329200

Video cu luminile:





[Thumb - 20180701_133857.jpg]

[Thumb - 20180701_133927.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ok - atunci totul e lamurit.
Ca sa nu parasesc discutia fara sa va dau o idee - ca sa nu mai servesc inca o relatie ca cea care o am cu dan.pavelescu - va rog sa cititi pdf-urile in care e descrisa functionarea ELN si LDD.
Succes.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/07/2018 16:13:38


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

N-am stiu de relatiile extramaritale ale lui Danutz.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com