[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Guppy zdrentuiti  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Heydrich
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/01/2005 16:43:36
Messages: 16
Location: Tm
IP:
Offline

Am un acvariu cu Vivipari (molly, guppy, xifo, zebre) + 2 Sanitari, +2 Carasi, +1 Pangasius (da stiu nu e chiar cea mai fericita combinatie dar s-au imprietenit si nu ii mai despart ), 75 L.

Problema e la Guppy si la Zebre carora li se zdrentuiesc cozile in ultimul hal. Am cumparat Hiperol o solutie albastra si am tratat acvariul asa cum scria in prospect dar nici o schimbare. Am inceput sa schimb apa cat mai des sa fie tot timpul curata dar la fel nici o schimbare. Cand incepe sa se mai rafaca coada si sa arata cat de cat mai normal, ma trezesc dimineata ca e zdrentuita din nou in ultmimul hal.

Ma doare sufletu cand ii vad mai ales ca imi plac la nebunie Guppy, mai am inca un acvariu cu puiet care o duc bine merci nu au nici o problema, doar in acvariul mare se intampla lucrul asta.

Ce sa fac ??????

L4ser fr4te ...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Heydrich wrote:
Ce sa fac ??????

Sa scoti pangasius de acolo. Si poate ti se face mila si de carasi si ii separi.
Heydrich
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/01/2005 16:43:36
Messages: 16
Location: Tm
IP:
Offline

pangasius e pasnic, nu e agresiv deloc, doar ca e mai agitat cateodata (se sperie repede). Carasii sunt destul de mari, nu prea se sinchisesc de restul pestilor, scurma toata ziua in pietris.

Problema e la Guppy, aici as dori niste sugestii.

L4ser fr4te ...
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Omule tu ai o ciorba acolo. Trebuie sa scoti din acvariu carasii si pangasiusul. Chiar sunt inghesuiti pestii acolo...erau niste articole cu volumul acvariului in functie de numarul de pesti...ca sa nu mai spunem ca, caraseii inghit tot ce le intra in gura. Mai cauta pe forum..
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Carasii scurma toata ziua in pietris dar noaptea sa nu te mire daca se agata de cozile guppy-lor. Si asta nu e gluma.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Heydrich
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/01/2005 16:43:36
Messages: 16
Location: Tm
IP:
Offline

Ok va multumesc pt raspunsuri dar totusi nu m-a lamurit nimeni ce sa fac cu problema Guppy-ilor. Nu carasi e problema ci Guppy. Li se zdrentuia cozile si cand nu erau Carasii in acvariu pt ca mai bine de 4 luni i-am tinut in alt acvariu iar in timpul asta tot pateam beleaua la Guppy.

Am 3 acvarii de 1 an 1/2 de zile, nu sunt chiar incepator, 1 acvariu de 75 l de care vorbeam, 1 de 40 l unde tineam Carasii si 1 de 20 l pt puiet (Guppy) insa pe care imi e frica sa ii bag in acvariul mare chiar daca sunt destui de mari sa stea acolo de teama sa nu li se zdrentuiasca si lor cozile.

L4ser fr4te ...
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Da , sunt sanse sa se vindece un timp daca folosesti sera bactopur dar daca aglomeratia este mare iar pestii sunt stresati cozile li se vor zdrentui din nou.Ce mi se pare ciudat este ca numai noaptea zici ca li se zdrentuiesc.
Nu vei primi o solutie exacta pana nu vei da detalii complete despre acvariu si toate echipamentele adiacente lui.
Daca as fi in lcoul tau as da carasii deoarece sunt o specie de pesti mai domoala care nu trebuie tinuta cu alti pest si care are nevpoioe de acvarii de minim 100 de litri pentru 2 pesti.In plus sunt sanse mari ca ei sa-ti supere gujparezii.Deasemena ai uitat sa precizezi numarul de guppy , molly , xipho si zebre care dupa mintea mea trebuie sa fie impresionant de ti-a fost asa greu de numarat.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Heydrich wrote:s-au imprietenit si nu ii mai despart
:alright:
Heydrich wrote:Ma doare sufletu cand ii vad
Fie-ti mila de noi si nu mai tine carasi si Pangasius in 75 litri. N-o sa fie bine in veci .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Heydrich
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/01/2005 16:43:36
Messages: 16
Location: Tm
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Da , sunt sanse sa se vindece un timp daca folosesti sera bactopur dar daca aglomeratia este mare iar pestii sunt stresati cozile li se vor zdrentui din nou.Ce mi se pare ciudat este ca numai noaptea zici ca li se zdrentuiesc.
Nu vei primi o solutie exacta pana nu vei da detalii complete despre acvariu si toate echipamentele adiacente lui.
Daca as fi in lcoul tau as da carasii deoarece sunt o specie de pesti mai domoala care nu trebuie tinuta cu alti pest si care are nevpoioe de acvarii de minim 100 de litri pentru 2 pesti.In plus sunt sanse mari ca ei sa-ti supere gujparezii.Deasemena ai uitat sa precizezi numarul de guppy , molly , xipho si zebre care dupa mintea mea trebuie sa fie impresionant de ti-a fost asa greu de numarat.


Acvariu 75 L, filtru cu pompa submersibila, perdea de aer, pietris cuartz, buturuga, plante artificiale (din cauza carasilor ), termostat, iluminare neon, termometru.
Mancare: Troco. dimineata si seara
Pesti: 2 carasi, 1 Pangasius, 2 Molly, 2 Zebre, 4 Guppy (2 femele 2 masculi), 4 Xifo, 2 Sanitari, 4 neoni.

Poze cu Guppy

http://img.photobucket.com/albums/v301/danibandrabur/noi033.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v301/danibandrabur/noi034.jpg

L4ser fr4te ...
Heydrich
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/01/2005 16:43:36
Messages: 16
Location: Tm
IP:
Offline

Am uitat sa scriu ceva, si vad ca nu merge edit, acvariul, filtru, plasticurile etc etc sunt cumparate din magazin, Zoo Center, stiu ca multi nu aveti o parere prea buna dar in Tm nu am gasit ceva mai bun. Buturuga e din aia scumpa preparata, nu romaneasca luata de pe rau. Pestii ii am aceeasi de mai mult de 1 an.

L4ser fr4te ...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vad ca nu vrei sa crezi ca pangasius si carasii nu au ce cauta intr-un bazin cu vivipari...Dar inceraca sa citesti pe net ceva despre aceste doua specii. Poate asa te vei convinge.

PS. - eu am vazut pangasius intr-un acvariu cu guppy - cozile zdrente.
Heydrich
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/01/2005 16:43:36
Messages: 16
Location: Tm
IP:
Offline

Cum se vede si in poza cozile nu sunt zdrentuite de la ciupituri ci de la o boala ceva. Si ma repet din nou, nu Pangasius sau carasii sunt problema, mai bine taceam si nu ziceam de ei, ca vad ca tot se cramponeaza lumea in ei si nu ma ajuta nimeni cu Guppy.

L4ser fr4te ...
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

pune un mascul in acvariul celalt, care nu dispune de "rechini" si carasi, si o sa vezi ca odata cozile refacute, nu o sa se mai zdrentuiasca.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Heydrich wrote:nu Pangasius sau carasii sunt problema
Nu sint tare sigur. Chiar daca nu le maninca propriu-zis (cu gura ) cozile, probabil tot ei sint "vinovati". Pentru ca polueaza apa prin murdaria pe care o fac (in special carasii).

Poze: smilie ... Poze cu plante
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

Heydrich wrote:Cum se vede si in poza cozile nu sunt zdrentuite de la ciupituri ci de la o boala ceva. Si ma repet din nou, nu Pangasius sau carasii sunt problema, mai bine taceam si nu ziceam de ei, ca vad ca tot se cramponeaza lumea in ei si nu ma ajuta nimeni cu Guppy.


Daca carasii tai si pangasius-ul au 3-4cm lungime, atunci INCA nu ei sunt de vina. Dar probabil ca in cateva luni bune vor fi peste 10cm lungime, si chiar vor fi o MARE PROBLEMA.
Pana atunci, problema cu guppy o rezolvi simplu: o lingurita de sare la 10l apa. Asta iti va rezolva efectul pentru moment (cozile zdrentuite) dar nu si cauza.
Tine cont ca zdrentuirea cozilor la guppy in multe cazuri este datorata stresului. Vecinii lor mari si viteza mare a lui pangasius sunt o cauza (directa sau indirecta) de stress pentru guppy tai.

PS: nu ai zis nimic de plante, vezi ca sarea o sa ti le termine. De asemenea nu ai zis nimic de substrat. Daca nu ai substrat, carasii iti ridica mizeria in sus. Daca ai pietris fin, carasii ti-l rascolesc. Daca esti destept, iti pui un substrat mai marisor si mai coltunos (gen piatra vulcanica) care nu e rascolit, si ai scapat de problema "carasii fac mizerie".

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com