[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pareri Sera led x-change  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
DanAnt
Junior member
[Avatar]
Joined: 23/12/2016 12:01:58
Messages: 5
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salutari,

Sunt in procesul de a strange echipamente pentru un upgrade la un acvariu de 200l (100x40x50) si am ajuns la partea de iluminat.

As vrea sa stiu parerea voastra despre sistemul de la Sera din titlu, daca a avut cineva de-a face cu el.

Sau, o parere pe baza specificatiilor.
Ma gandeam la un Daylight sunrise (6000-8000K, 82 cm, 1067 lm, 22w) si un Plantcolor sunrise (2450K, 82 cm, 287 lm, 11w) deci 1354 lm si consum 33w.

Credeti ca s-ar preta pentru plante cu cerinte medii de iluminat?

Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2018 14:56:56

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Par interesante toata gama x-change de la sera, o sa le incerc in viitoru apropiat, review gasesti doar pe forum la francezi da cum nu stiu o iota franceza :/, la led trebuie sa ai grija sa nu ai 100 PAR la substrat ca algele fac explozie, si cu cat functioneaza mai mult cu atat intensitatea lumini creste, si nu incerca sa masori dupa lumeni sau echivalent Watt pe litru am umplut 3 acvarii de alge asa, mai dadeau si pe afara, trebuie sa te iei dupa suprafata pe care lumineaza dar trebuie sa faci multe incercari pana iti iese, daca nu ai par metru sa masori nui nimic in detalii trebuie producatoru sa specifice cat PAR scoate la anumite distante de led.

Ape limpezi

This message was edited 1 time. Last update was at 20/06/2018 17:59:21


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
DanAnt
Junior member
[Avatar]
Joined: 23/12/2016 12:01:58
Messages: 5
Location: Ploiesti
IP:
Offline

@GreenLifeAquatics
Multumesc pentru raspuns, am cautat in descrieri la sera pe toate partile, n-am gasit specificatii PAR
Am de la ei setul moonlight montat pe acvariul de 60l si imi place efectul pe care-l da, desi la luna plina e cam multa lumina...
Pe un forum german am gasit o discutie, un om avea acvariul apropiat de dimensiuni cu al meu iar cei de la Sera ii recomandau 4 neoane! :O
Cam scump!

Mai incercam, mai cautam!

Multumesc, o zi buna!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com