[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jebo 220L - prima incercare de saramura  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Salut,

Dupa vreo 6 ani legati de acvaristica intentionez sa va traumatizez retina cu ceea ce imi place mie sa cred ca va fi o incercare reusita de acvariu marin. Pana acum am tot avut bazine de apa dulce, probabil multi dintre voi mi-au mai vazut postarile pe la vanzari cu linii de gup sau americani mari. Din cauza lipsei de spatiu am ales sa raman cu un singur bazin are sa coste cat o camera de bazine si-am ales sa convertesc acest 220L intr-un marin.

Cum se prezinta situatia la start:
1. Bazin JEBO 90x50x50 cu stand de la producator si capac cu 3 neoane, care a fost eliminat in favoarea unei lampi cu 6 neoane potrivite pentru reef;
2. Filtru extern JBL e902 plin cu matrix ( bine, el nu e plin momentan, ca are un sertar gol, dar imi place sa visez ca nu o sa mai dau bani pe maruntaie curand);
3. Filtru exterm Tetratec 1200 gol, da' imi place sa mentionez ca-l am;
4. Powerhead SunSun 1000L/h pus acolo sa miste apa momentan
5. Wavemaker de la JEBO FS8000
6. Cateva kg de piatra vie
7. Osmoza Aquili d-aia ieftina

Ce-am facut weekendul asta:
Dat fiind ca m-am trezit cu piatra vie in casa undeva pe sambata, a trebuit sa gasesc solutii si sa fac rost de sare - sa traiesti Adibv!- si cu 50L de apa de osmoza am dat drumu la treaba. Am facut sarea din ochi si calculator, sper ca am nimerit-o pentru ca oricum am consumat-o pe toata. Am pus piatra vie in acvariu si am lasat powerhead-ul sa valureasaca apa usor.

Ce planuri am pentru perioada urmatoare ( 2 luni):
1. Sa umplu bazinul cu apa
2. Sa am suficienta sare si sa am cu ce sa o masor ca sa fie totul bine
3. Sa las filtrul extern la ciclat
4. Sa dau o forma pietrelor, acum le-am pus pe fund piatra cu piatra ca sa ramana integral sub apa
5. SA NU MA LAS CONVINS SA FAC SUMP PANA IN 2019 CEL PUTIN oricat de bine suna si mi se arata ca ar fi

Poze pe seara sau maine ca acum sunt la birou, astept si accept sfaturi, ziceti voi cat de rau e pana aici, ca eu nu stiu inca in ce m-am bagat.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

1 - fa sump
2 - nu-mi mai da mesaje pe facebook messenger, ca urasc rahatul ala, nici macar n-am aplicatia pe telefon
3 - ma abonez sa vad ce prostii faci
4 - ar fi bun un sump

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

1. NU
2. Mie imi e ala mai la indemana ca forumu, cerseam si eu regulamentar un pumn de sare, csf ncsf.
3. Toate.
4. NU!
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ca sa nu repet ce zicea Liliacul mai sus...tot la sump ajunge in cele din urma. Doar pe ocolite. Ar fi bine si bazinul schimbat, parca am auzit undeva ca daca incerci sa dai gaura in Jebo se face praf si pulbere....dupa o vreme.

in rest fa-ti stoc de sare pt ca o sa ai nevoie la schimburile de apa dese, avand in vedere ca va fi singura metoda de export nutrienti, pana bagi skimmer/faci sump/refugiu/reactoare denitrificare etc....depinde ce metoda preferi si ce buget aloci.
Succes-uri nemarginite!
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

adivb wrote:ca sa nu repet ce zicea Liliacul mai sus...tot la sump ajunge in cele din urma. Doar pe ocolite. Ar fi bine si bazinul schimbat, parca am auzit undeva ca daca incerci sa dai gaura in Jebo se face praf si pulbere....dupa o vreme.

in rest fa-ti stoc de sare pt ca o sa ai nevoie la schimburile de apa dese, avand in vedere ca va fi singura metoda de export nutrienti, pana bagi skimmer/faci sump/refugiu/reactoare denitrificare etc....depinde ce metoda preferi si ce buget aloci.
Succes-uri nemarginite!


Asta daca in 2019 nu iau tot ce se aduna in asta si mut in altul mai mare putin cu un stand mai mare in care fac si sump, asa cum iti spuneam Aici e doar de incalzire, sa vad daca ma tine creieru sa ma uit intr-un bazin maricel fara prea multe vietati si cat de mult imi place treaba asta
cotro
Member

Joined: 27/12/2017 20:48:12
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

de ce e asa necesar sumpul? si cu filtrele externe nu-ti faci treaba
[Email]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Am stat 1 an si cel cu un acvariu aio, acuma sunt pe sump.

am mutat skimmerul in sump.

am mutat incalzitorul in sump.

mult mai mult spatiu pentru matrix/ponce/filtrare biologica.

apa de rezerva pentru bioload. multa apa. mainul e de 160 acuma, in sump mai am vreo 50 +.

pot sa fac un ato fata sa arate urat.

foarte bun daca vrei sa bagi aditii, arata ca dracu in display.

loc de populat piatra vie cu bacterii fara sa arate urat in display.


Filtru extern -> nu vezi ce se intampla in el si poate sa fie usor infundat cu detritus ajungand o bomba bio. nu poti sa bagi un ato prin el. nu poti sa muti echipamenter in el. nu poti sa faci aditii. volumul de apa e insignifiant. trebuie curatat des.

This message was edited 4 times. Last update was at 18/06/2018 10:18:04

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cotro wrote:de ce e asa necesar sumpul? si cu filtrele externe nu-ti faci treaba


Doar pentru simplul fapt ca in sump te poti descurca usor cu una dintre metodele de export nutrienti: refugiu, skimmer sau metode pt denitrificare

Altfel exista si acvarii reef pe youtube, extraordinare, fara sump, fara skimmer si fara nush ce filtrare, doar acvariul cu 4 pereti. Da trebuie sa stii cum sa "citesti" acvariul si sa intervii la timp....si sa te tii de schimburile de apa "ca la balamuc". Iar asta devine deja obositor dupa vreo 6 luni luand in considerare si procesul de preparare al apei sarate.

Oricum, nici un acvariu de apa sarata nu seamana cu altul. Fiecare isi dezvolta propria metoda de intretinere, cu sau fara succes.
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

adivb wrote:
cotro wrote:de ce e asa necesar sumpul? si cu filtrele externe nu-ti faci treaba


Doar pentru simplul fapt ca in sump te poti descurca usor cu una dintre metodele de export nutrienti: refugiu, skimmer sau metode pt denitrificare

Altfel exista si acvarii reef pe youtube, extraordinare, fara sump, fara skimmer si fara nush ce filtrare, doar acvariul cu 4 pereti. Da trebuie sa stii cum sa "citesti" acvariul si sa intervii la timp....si sa te tii de schimburile de apa "ca la balamuc". Iar asta devine deja obositor dupa vreo 6 luni luand in considerare si procesul de preparare al apei sarate.

Oricum, nici un acvariu de apa sarata nu seamana cu altul. Fiecare isi dezvolta propria metoda de intretinere, cu sau fara succes.


Baby steps for the moment

Am retinut toate aspectele astea, intr-adevar e mult mai bine daca le ai si ai cum sa le faci din prima. Eu am si inceput proiectul asta fara sa ii aloc un buget foarte mare, doar din ce aveam dinainte + cateva alte lucruri pe care le-am cumparat acum fara un pret exorbitant.
Pentru urmatorul proiect, daca ma tine pe jar asta, probabil o sa fie o lucrare mai profi si niste bani bagati in hardware "smecher". In momentul de fata mergem pe low cost, ca intre a mobila apartamentul si a cumpara 2 litri de matrix aleg sa mobilez.
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Daca nu vrei sump iti trebuie atunci o compartimentare laterala sau pe spate.

Tu vrei sa il faci si fara compartimentare ? Sau are deja ?

Asa ca idee : https://forums.saltwaterfish.com/index.php?threads/new-shallow-reef-tank.391625/
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Nu are nici un fel de compartimentare, nu e AIO, e sticla si-atat. O sa ma bazez initial pe canistre si nu o sa ma complic cu corali pretentiosi, cel putin pana ma luminez ce directie vreau sa ia.
Nu cred ca e chiar obligatoriu, dat fiind ca sunt aprox 20L material filtrant care pot fi bagati in canistre, doar ca nu voi avea loc pt skimmere si alte nebunii cum zicea Adivb mai sus. Am mai citit inainte sa fac saltul in cap, nu va ganditi ca m-am aruncat asa complet in gol, doar ca am vazut ca exista si posibilitate fara cat timp e controlata foarte mult incarcatura biologica din el.

De curiozitate, jucaria asta e buna de ceva: https://www.fish-street.com/aquarium_electronic_salinity_ph_monitor ?
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

De banii aia mai bine ia un aquaclear 110 sau ce e echivalent pe la noi e mai ok decat o canistra

https://www.youtube.com/watch?v=NgwL37ez7Wk

This message was edited 1 time. Last update was at 18/06/2018 11:31:19

zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

zamolxes wrote:De banii aia mai bine ia un aquaclear 110 sau ce e echivalent pe la noi e mai ok decat o canistra


Poti sa imi dai cateva argumente pentru asta te rog?
Am si un HOB de la un bazin mai vechi care sta degeaba, l-as putea monta si pe ala!
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Iti trebuie ceva care sa se ocupe de pelicula bio de la suprafata apei (o sa fie) + mizerii, daca nu vrei skimmer, un hob e cel mai bun lucru. Canistrele nu te ajuta cu asta. diferenta e ca la skimmer golesti cupa, deci ceva rapid, la un hob trebuie sa curetii mediile. cel putin 5x mai mult timp. Un alt plus e ca la skimmer mizeria nu mai e recirculata in masa apei, la hob mizeria adunata e "spalata" non stop. din punctul meu de vedere skimmerul e mai bun.

In plus in hob poti sa pui medii de filtrare (vs skimmer) si sa vezi gradul de colmatare vs canistra.

This message was edited 3 times. Last update was at 18/06/2018 11:42:39

zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

zamolxes wrote:Iti trebuie ceva care sa se ocupe de pelicula bio de la suprafata apei (o sa fie) + mizerii, daca nu vrei skimmer, un hob e cel mai bun lucru. Canistrele nu te ajuta cu asta. diferenta e ca la skimmer golesti cupa, deci ceva rapid, la un hob trebuie sa curetii mediile. cel putin 5x mai mult timp. Un alt plus e ca la skimmer mizeria nu mai e recirculata in masa apei, la hob mizeria adunata e "spalata" non stop. din punctul meu de vedere skimmerul e mai bun.

In plus in hob poti sa pui medii de filtrare (vs skimmer) si sa vezi gradul de colmatare vs canistra.


Gata dom'le m-ai convins! Se instaleaza si HOB-ul ala vechi pe bazin. Cand o sa trec pe acasa desigur. O sa am nevoie de 2 prelungitoare de 5 pentru un singur acvariu in ritmul asta
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

zvarr wrote:. O sa am nevoie de 2 prelungitoare de 5 pentru un singur acvariu in ritmul asta


...cel putin. Si nu exagerez
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

adivb wrote:
zvarr wrote:. O sa am nevoie de 2 prelungitoare de 5 pentru un singur acvariu in ritmul asta


...cel putin. Si nu exagerez


Eu zic sa iei direct 3, nu 2. Si neaparat sa fie din alea in care poti sa bagi stecherul in 3 pozitii.

In afara de faptul ca sunt f multe echipamente, o priza progamabila, de exemplu, ocupa complet 2 gauri si partial pe a 3-a. Partial in sensul ca in a 3-a incape doar un stecher din ala subtire. La fel daca ai un alimentator mai grasut, si ala ocupa mai mult de o gaura.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/06/2018 13:15:30




zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Humbert wrote:
adivb wrote:
zvarr wrote:. O sa am nevoie de 2 prelungitoare de 5 pentru un singur acvariu in ritmul asta


...cel putin. Si nu exagerez


Eu zic sa iei direct 3, nu 2. Si neaparat sa fie din alea in care poti sa bagi stecherul in 3 pozitii.

In afara de faptul ca sunt f multe echipamente, o priza progamabila, de exemplu, ocupa complet 2 gauri si partial pe a 3-a. Partial in sensul ca in a 3-a incape doar un stecher din ala subtire. La fel daca ai un alimentator mai grasut, si ala ocupa mai mult de o gaura.



Partea buna e ca deja dispun de 6-8 prelungitoare de 5 de pe vremea cand aveam bazinele de apa dulce si deja luasem in considerare ca voi avea nevoie de priza programabila cel putin pt lumini. Partea proasta e ca imi confirmati ca acum abia au inceput cheltuielile si ca probabil o buna perioada de tiimp bazinul asta va cere chestii mai des ca prietena-mea. Noroc ca ea nu stie asta, ca altfel se alegea prafu.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da, este incredibil cati bani papa un marin, eu am incetat sa mai tin socoteala de la un moment dat ca nu mai avea sens.
din acest motiv, este recomandabil sa te gandesti foarte bine de la inceput ce vrei sa faci, pentru ca razgandelile vor costa foarte mult.



zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Pai hai sa pun si informatia asta aici, ca poate ajuta la sfaturi mai apropiate de nevoile mele pe viitor:

- 4-10 pesti mici in functie de cum se prezinta lucrurile si cat dulce filtrarea
- corali nepretentiosi, chestii simple si care sa treaca peste un concediu de 5-10 zile cu succes
- as vrea sa nu mai bag f multi bani in echipamente, dat fiind ca am deja canistra,HOB,wavemaker,powerheadul si lampa cu 6 neoane


Ce nu vreau:

-sump pana in 2019 pentru ca in mod clar nu imi permite standul actual

Ce s-ar putea sa fac:

-daca ma prinde microbul si in 2019 nu mai am bani de bagat in alte arii, ramanand doar cu pasiunea asta care sa ma "toace" activ, probabil am sa maresc volumul acvariului si am sa creez atunci un proiect nou cu tot cu sump si alte acareturi.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com