[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminare cu tub fluorescent pe capac închis.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
overrider
Junior member

Joined: 15/06/2018 20:52:15
Messages: 6
IP:
Offline

Salutare.
As dori câteva l?muriri in ceea ce prive?te folosirea tuburilor fluorescente la un acvariu cu capac deasupra.
Neonul va fi destul de aproape de suprafa?a apei, în jur de 7 cm cred, ce vreau sa întreb este:
- e ok s? îl montez ca atare, evident în socluri cu protec?ie umiditate, insa fara o incastrare într-un corp etans? Se va sparge in acel mediu cu vapori ?i stropiri cu apa?

Deocamdat? am un tub LED îns? nu mai face fata la nevoile plantelor.

Îmi cer scuze daca e ceva evident, nu am avut niciodat? de aface cu neoane in medii umede , nici pe internet nu g?sesc ceva concludent.

Pe site-urile de acvaristica ,unde se cump?r? tuburi fluorescente, pe toate pe care le vizitez, nu au in nici o lista protec?ii pentru neoane, doar soclurile de la capete cu protec?ie împotriva umidit??ii, nu zic nimic de faptul c? nu pot fi montate pe un capac .

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Le poti monta in capac linistit. Iti recomand sa le faci aerisire fortata, cu ventilatoare (faci un circuit de aer in-out)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
overrider
Junior member

Joined: 15/06/2018 20:52:15
Messages: 6
IP:
Offline

Mul?umesc mult de tot , ?i numai bun venit ?i sfatul cu aerisirea , c? tot am montat pe capac un mic cooler pentru r?cirea apei
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ideal sa pui doua coolere (sau mai multe, in functie de marimea capacului si numarul de tuburi).
Unul sa bage, altul sa scoata. Eu asa tineam intr-un capac (suspendat, inchis cu geam) 8 tuburi de 54w fiecare. Mergeau "la rece" - cum s-ar spune.
Ideea e sa ai un flow adecvat.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com