[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Experiment: Solutia pentru un acvariu/bazin lenes si/sau practic  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut

Am deschis acest topic pentru a expune ceea ce caut la un acvariu dar si experientele mele pana in momentul asta cu acvariile in care am facut sau fac incercari pentru a obtine rezultatul dorit.

Ce caut:
- mentenanta acvariu sa fie simpla, usoara, timp cat mai scurt
- costuri cat mai mici
- posibilitatea de a face start la acvariu/bazin in timp cat mai scurt ex: daca vreau maine sa dau drumu e gata azi in cateva ore
- sa fie practic, usor de asamblat, montat, schimbat echipamente de orice tip

Motive:
-detin 20 de bazine/acvarii de la 10 litri la 200 litri fara sa iau in calcul ce am mai scos afara anu asta
-dorinta de a avea mai multe vietati/specii care nu pot coexista pasnic intr-un acvariu
-dorinta a avansa, adica sa fac inmultiri controlate la diferite specii de pesti, de la cele mai usoare la cele mai grele
-dorinta de a avea si un acvariu de apa sarata

Mentiuni:
-cel mai mare feedback in voi avea din partea pestilor/vietatilor care tariesc in acvarii/bazine, de obicei daca se inmultesc sunt pe drumul cel bun.
-multe dintre informatii sunt cautate pe intrenet care unele sunt adevarate alte false si/sau partial si limitat la ce este pus in fata
-alte informatii care sunt deja puse in aplicare sunt loate dintr-o carte de acvaristica dar ca sa poata fi inteleasa trebuie sa ai notiunile generale despre acvaristica puse la punct, chimie ( am dat search pe google 11000 de ori in timp ce citeam cartea sa inteleg ca la prosti ce explica), biologie si/sau bio-chimie.
-multe idei si marturisiri ai colegilor care detin camere de acvarii din statele unite vazute si filmate pe youtube
-schimbul de apa la picatura nu se va lua in calcul desi e o idee destul de buna dar in acest moment nu se poate materializa
-am deschis acest topic pentru ca vreau sa fac un jurnal cu mai multe acvarii fara sa fac u topic pentru fiecare

In postul urmator voi expune primul exeperiment cum a fost gandit, poze si multe detalii

Ape limpezi

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com