[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Eheim Pro 3 sau 4+ potrivite pentru nano?  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Salut! Inca ma tenteaza sa-mi cumpar un filtru extern performant pentru micul Nano Scapers tank de 35l. Credeti ca este vreunul din modelele cu reglare electronica a flow-ului? Altfel spus debitul minim poate ajunge la 350l/h? Ma gandesc la EHEIM professionel 4+ 250T, cel mai mic model, dar si cel mai avansat, cu termo inclus.
Multumesc anticipat!

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am gasit ceva intre timp din care ar reiesi ca se poate. Dar trebuie sa fiu sigur avand in vedere pretul.
https://www.manualslib.com/manual/907304/Eheim-350.html?page=13#manual

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

mai degraba variant cu termometru in filtru, scapi de nevoia unui echipament in acvariu si asta ar ajuta, mai ales intr-un acvariu mic.

Debitul la iesire il poti regla din robinet. E drept ca la variant asta cu tehnologie NASA e un pic mai avantajos, softwareul controland probabil turatia motorului filtrului.

Din robinet micsorezi debitul dar pana la un anumit punct inainte sa incepi sa fortezi (blochezi) motorul. edit: (n-am incercat dar poti incerca, ca sa nu fortezi motorul, sa micsorezi si debitul la intrarea in filtru, in paralel cu iesirea ca sa nu fortezi pompa. Si, evident, de luat in calcul si o scadere a debitului pe parcurs, pe masura ce se colmateaza furtunele)

Variantele alese de tine sunt filtre mari pentru un 35l.... mai asteapta raspunsuri si vezi in specificatiile filtrului care-i valoarea minima pentru care-l recomanda.
Daca valoarea maxima e exagerata de toti, aia mica cam respecta realitatea - nu ar avea de ce sa fie umflata.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2018 13:12:43

pyrnhia
Member

Joined: 06/05/2013 21:03:44
Messages: 100
Location: Cluj
IP:
Offline

O metoda foarte buna pentru a reduce debitul unei pompe este sa micsorezi paletele rotorului...avantajul este ca nu fortezi pompa,marele dezavantaj este ca aceasta metoda este ireversibila si daca vrei sa revii la debitul initial ai nevoie de alt rotor sau alte palete daca sunt detasabile dupa rotor.
Am probat personal metoda la un eheim,dar aveam inca 2 rotoare de rezerva,unul a ramas intact si celelalte 2 le-am modificat astfel incat puteam avea 3 debite diferite la o functionare normala a pompei din filtru.
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Multumesc, interesante puncta de vedere. Nu stiu ce effect ar avea taiatul paletilor rotorului asupra functionarii pe termen lung a filtrului. Teoretic nu ar trebui sa aiba effect decat asupra debitului, dar cum nu sunt inginer e posibil sa ratez lucruri importante.
Legat de prefiltru, doar un burete as pune, altfel transform micul acvariu intr-o increngatura de componente tehnice, furtune si tevi.

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com