[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Start in ape sarate  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
Yocosmin2010
Junior member

Joined: 21/01/2018 02:20:23
Messages: 52
IP:
Offline

Salut
Nu sunt chiar atat de nou pe forum dar sunt lipsit de experienta in acvaristica marina. Ma acum cu adevarat de vreo 5 ani de acvarii cu apa dulce cu toate ca am avut in casa de cand ma stiu un acvariu. In prezent am un acvariu de 588L cu ciclide africane si unul de 34L plantat cu ceva creveti si neoni. De 3 ani am inceput sa citesc diverse despre acvaristica marina de fiecare data am spus ca este prea complicat si prea costisitor Acum am ajuns la nivelul acceptabil de cunostinte incat sa nu mi se mai para chiar atat de complicat ci doar costisitor O problema destul de important avand in vedere ca am 20 de ani si sunt student de aceea sper sa reusesc sa creez un acvariu cu un buget restrans.
In acvariu vreau sa tin doar o pereche de clownfish si cativa corali simpli fara pretentii. Cel putin pana ma mut din apartament nu o sa trec la mai mult spatiul este destul de limitat avand in vedere ca acvariul de 588L imi ocupa deja o buna parte din sufragerie
Am cumparat un acvariu cu dimensiunile 70L 45l 40H si sump de 80L de la colegul Mirciulik Impreuna cu acvariul am primit nisipul din acesta teste sare si o pompa Aquazonic Evo4
Cat despre lumina acvariului Am o lampa aquamedic veche 4x24w T5 urmeaza sa i cumpar tuburi.
Am gasit in anglia un proteinskimmer BM C3.5 SH la un pret foarte bun si astept ca un prieten de acolo sa mi l trimita in romania impreuna cu un Rw4
Piatra vie inca nu am cumparat si aici am nevoie de sfaturi Care este cantitatea minima cu care as putea sa incep si de unde as putea lua la un pret bun bugetul actual este de maxim 200ron asa ca probabil o sa mai astept o perioada
Chiar daca sunt probabil unul dintre cei mai tineri pasionati de acest hobby dupa forum imi place sa ascult si sa invat Sper sa ma primiti printre voi si sa ma indrumati spre reusita
In final vreau sa le multumesc colegilor MSI ccdumitrescu si um02122 pentru sfaturile deja primite si incurajari
Orice sfat si discutie sunt bine venite.
O zi frumoasa si toate cele bune.
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Iti doresc mult succes cu acvariul!

Asteptam poze cu punerea lui in functiune Ma bucur ca a ramas acest acvariu in Crangasi si ca avem o mica comunitate cu acvarii marine aici


edit: acum ca tot te-ai apucat sa postezi, baga un jurnal si la acvariul mare )

This message was edited 1 time. Last update was at 13/06/2018 19:19:51


MSI Reef
Yocosmin2010
Junior member

Joined: 21/01/2018 02:20:23
Messages: 52
IP:
Offline

Urmeaza si un jurnal pentru acvariul mare. Si eu ma bucur ca incepator ca am la cine apela prin apropiere in caz de vreo problema.
Yocosmin2010
Junior member

Joined: 21/01/2018 02:20:23
Messages: 52
IP:
Offline

Am bagat in acvariu 3 Hermiti draguti activi se catara peste tot. Unul dintre ei are ceva pe cochilie si nu mi pot da seama ce este Sper sa nu fie Aiptasia. Daca este astept un sfat despre cum as putea sa scap de ea fara sa ii fac probleme crabului.

Snapchat-11813602747c2cd.jpg

This message was edited 2 times. Last update was at 06/07/2018 22:59:44

bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

nu pare a fi aiptasia , mai urmareste umpic hermitul si vezi cum arata cand se extinde maxim



Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Scoti crabul afara,iei ceva ascutit si "raschetezi" zona in care e aiptasia/majano.Dureaza cateva secunde toata treaba. Daca totusi vrei,ia un pic de apa intr-un recipient si lucreaza acolo,ca sa stea crabul in apa.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tare rau poza, arata f interesant.

Sunt f curios ce ai tu pe cochilie, nu prea arata a Aipatsia, ca am omorat si eu cateva din alea si le stiu moaca urata.


MSI Reef
Yocosmin2010
Junior member

Joined: 21/01/2018 02:20:23
Messages: 52
IP:
Offline

Din pacate a disparut subit de pe cochilie Asta ma face sa ma gandesc ca e Aiptasia si ca s a ascuns pe undeva prin bazin. M am uitat o ora si nu am reusit sa dau de ea...
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Cristi wrote:Scoti crabul afara,iei ceva ascutit si "raschetezi" zona in care e aiptasia/majano.Dureaza cateva secunde toata treaba. Daca totusi vrei,ia un pic de apa intr-un recipient si lucreaza acolo,ca sa stea crabul in apa.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
Yocosmin2010
Junior member

Joined: 21/01/2018 02:20:23
Messages: 52
IP:
Offline

Stie cineva ce specie este Hermitul din poza? Azi de dimineata am gasit ceilalti 2 hermiti(Clibanarius Digueti) morti in afara cochiliei Aseara nu aveau nimic erau foarte activi Parametrii apei sunt ok. Am pus in acvariu alte 5 cochilii Si le tot schimbau.
ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Sigur nu au naparlit? Isi schimba cochilia pt ca au crescut.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/07/2018 13:49:51


Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
Yocosmin2010
Junior member

Joined: 21/01/2018 02:20:23
Messages: 52
IP:
Offline

Nu au naparlit... Au ramas 2 cochilii goale in plus din pacate .
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Cum a zis si cristi, sunt si eu 90% sigur ca e manjano. Din punctul meu de vedere mai nasoale ca aitpasia.
Yocosmin2010
Junior member

Joined: 21/01/2018 02:20:23
Messages: 52
IP:
Offline

M am tot uitat si eu la poze si din pacate cred ca aveti dreptate. Acum este undeva in bazin si o tot caut dar nici urma de ea.
ArdeleanAndrey
Unripe member
[Avatar]

Joined: 30/10/2018 21:05:17
Messages: 4
Location: Arad
IP:
Offline

Va salut domnilor
Mi-am cumparat si eu primul meu acvariu de apa sarata Red Sea Reefer 425xl plus lampa Maxspect Recurve 320w
Deocamdata atata...ca sunt destul de costisitoare....o sa urmeze un skimmer , pompa de retur , pompa de valuri , sistem de osmoza , dozator , ups doar ca asa usor pe rand
Daca aveti idee despre aceasta lampa Maxspect recurve sa imi spuneti mai multe...am facut o alegere buna ? o sa doresc sa am pesti si corali moi si tari
Multumesc si o sa revin cu restul echipamentelor
o zi buna
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ArdeleanAndrey wrote:Va salut domnilor
Red Sea Reefer 425xl plus lampa Maxspect Recurve 320w


Salut Andrey,

Bun inceput/introducere

Iti recomand sa faci un topic nou, sa urmarim progresia proiectului tau separat.

Completeaza la Profil de unde esti, sa ne cunoastem mai bine si ajuta sa intrii in contact cu colegii din apropierea ta

MSI Reef
ArdeleanAndrey
Unripe member
[Avatar]

Joined: 30/10/2018 21:05:17
Messages: 4
Location: Arad
IP:
Offline

Salutare
Ma poate ajuta careva cu o informatie?
Sunt ceva magazine in Timisoara,Oradea sau Brasov unde se gasesc pesti de apa sarata si corali? nu am vazut niciodata live pesti de recif sau corali....fiind in perioada de constructie a unui acvariu marin as fi foarte curios sa vad cu ochii mei cu arata colarii si pestii de apa sarata La noi in Arad nu este un astfel de magazin si din aceasta cauza am ales Timisoara si Oradea fiind aproape de mine si as putea sa merg sa vad , sau Brasov , deoarece ma duc weekend-ul acesta incolo si daca as stii un magazin de acest gen l-as vizita cu mare placere...
Daca ma poate ajuta careva cu niste informatii ar fi super
Multumesc mult
O zi buna
crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

In partea de ardeal...exista din informatiile mele 3 magazine online specialziate si in apa sarata 1. Oradea 2. Baia Mare 3. Brasov(echipamente, accesorii). Dintre acestea doar 1 stiu ca are si magazin fizic, respectiv cel din Baia Mare.
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com