[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pata alba pe ochiul discusului  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Am un acvariu de 120 de litri steril in care tin 2 pui de Blue Diamond, 2 pui de Leopard SS, un pui de Red Turqoise si un adult de RT.
Ii tin la tratament de luni, pentru ca erau foarte apatici de duminica, am facut prostia de a baga in acelasi acvariu pesti din surse diferite(vineri am bagat cei 2 blue diamond) si mi s-a recomandat sa fac tratament cu Sulfat de Neomicina(1g la 50 l), Nitrofurantoina(o pastila la 40 l) si sare (o lingura la 10 l) si fara lumina. Nu am avut probleme, pestii sunt mult mai bine, nu mai sunt apatici si mananca, dar in seara asta am observat un lucru care ma ingrijoreaza.

Am vazut ca ambii ochi ai adultului de Red Turqoise au o pata alba pe ei si ca sunt umflati. Si la un pui de Blue Turqoise vad acelasi lucru, dar numai la un ochi...Cum pot rezolva problema? Sa ii mai tin la tratament daca vad ca-s mai ok? Ii tin de 3 zile.

image
image
image

Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Ma gandeam ca primesc putin ajutor. Mda

Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Petele alea-s de la apa... teoretic, le trece de la sine.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,
Poti sa ne zici daca s-a ameliorat problema pestilor.

Multumesc!

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Buna. Ulterior am renutat la nitrofuroidina si neomicina si am trecut la tratament cu Metronidazol, pentru ca cei doi Blue Diamond erau apatici, inotau in cercuri, erau retrasi, aveau culori foarte inchise si nu au mancat vreo 2 zile deci ma gandeam ca or fi flagelatele de vina. Am crescut si temperatura la 34.5 grade si fac schimb zilnic de apa cu introducerea dozei intregi. Vad ca le-au disparut petele albe de pe ochi si cei 2 si-au revenit si mananca. Sunt in a 3-a zi de tratament si vreau sa continui aprox 10 zile.

Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com