[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
par alge dar nu cred ca sunt  XML
Forum Index » Alge
Author Message
dan_p67
Member

Joined: 15/01/2003 12:03:23
Messages: 163
Location: BUCURESTI Colentina
IP:
Offline

Au o tulpina de grosimea unui fir de par care intr-un capat e fixata pe planta sau pe orice obiect iar la capatul opus au o ramificatie de 6 terminatii.Se orienteaza in functie de curentii de apa.
Tulpina isi variaza lungimea de la 0,5mm pana in jur de 1cm.Daca terminatiile sunt atinse (cu o scobitoare) se restrange rapid si devine aproape numai un punct verde.
Prima rugaminte e daca cineva stie ce sunt,a doua ar fi cum pot fi combatute.
Din experientele mele in borcanase sunt rezistente la algacide pe baza de simazina,apa oxigenata,intuneric,lipsa de nutrienti,clor(atat cat contine apa de la canal).
image
[Yahoo!]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

hidre...

am avut si eu... nu cred ca la dimensiunea asta sunt periculoase... da vor creste... vesi pe la tratamente... eu le-am indepartat mecanic, cu destul succes.

Spor

http://www.seachem.ro
[Email]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Hydra.
Am auzit de un tratament cu o baterie de 9v la polii careia s-au legat cabluri elcetrice (sarma) iar capetele acestora au fost puse si tinute in acvariu pt cateva ore. Nu am incercat-o dar cel care mi-a spus-o este un tip serios. Atentie - cred ca poate afecta pestii sensibili si sigur nevertebratele.
Mie nu mi-a venit sa cred ca sunt hidre cind le-am vazut la mine in acvariu. Verzi? Asta a fost prima mea intrebare. Daca se inmultesc prea mult pot irita pestii.
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hydra viridis.
Inceraca separat un tratament pe baza de Cu. Daca da rezultate, aplica la acvariu si scoate nevertebratele.

Ma impresionat faptul ca ai avut rabdare sa faci o poza de buna calitate (ajuta foarte mult la identificare), ai incercat diferite tratamente separat, si ai facut o descriere foarte buna a ceea ce ai constatat.
Asa ar trebui sa procedeze toti cei ce au diferite probleme de rezolvat!

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

g.g wrote:
Ma impresionat faptul ca ai avut rabdare sa faci o poza de buna calitate (ajuta foarte mult la identificare), ai incercat diferite tratamente separat, si ai facut o descriere foarte buna a ceea ce ai constatat.
Asa ar trebui sa procedeze toti cei ce au diferite probleme de rezolvat!

Corect...practic e altceva fata de "algele" pe care le banuiam noi pe vremea discutiilor telefonice
Pe vremuri cand acvaristica nu se bucura de atatea produse (pun pariu ca exista ceva si antihidre :-) chiar stiu si cu ocazia asta confirm si eu ca g.g. ca era unul pe baza de sulfat de cupru... )lucrurile astea se rezolvau natural.
Cel mai de temut dusman al Hidrelor erau Macropodusii
Acuma canci Hidre canci Macropodusi. Nu am mai vazut nici una nici alta...
Apropos hidrele apar deobicei daca ai dat Daphnia sau Cyclopi luati din balta. Tu cum ai reusit, ai dat de curand ceva hrana vie ? Daca tin bine minte tu parca dadeai doar fixuri...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

A avut hidre si un prieten de-al meu. A incercat si cu Macropodusi, despre care se spune ca mananca hidrele, fara nici un efect. Nu le dadeau nici o atentie. Probabil ca de cand nu au mai fost folositi pentru asta au uitat si ei ca ar trebui sa le manance.

A functionat insa tratamentul cu curent electric. In speta o baterile de 9V legata la niste fire bagate in apa. Eu as fi legat totusi firele la niste electrozi de grafit din motive evidente. Dupa cateva ore se opreste curentul si se aspira temeinic fundul bazinului. Tratamentul se poate repeta la nevoie.

Desi si eu ma asteptam sa afecteze si nevertebratele cum ar fi melcii si crevetii, asta nu s-a intamplat. Totusi, daca ei de exemplu specii mai "finutze" cum ar fi Red Cherry, nu risca. Scoate-i, sau asteapta-te la pierderi.

Val.
dan_p67
Member

Joined: 15/01/2003 12:03:23
Messages: 163
Location: BUCURESTI Colentina
IP:
Offline

Sandu wrote:Tu cum ai reusit, ai dat de curand ceva hrana vie ? Daca tin bine minte tu parca dadeai doar fixuri...

asa e,numa' fixuri si f.putin.In afara de venitul odata cu plantele noi nu vad cum au ajuns in acvariu.
Din ce-am mai "sapat" pe net ar fi mai multe variante:
1. scos vietatile si crescuta temp.la 40C pentru 15-20min.
2. substante chimice gen SNAILPUR de la Sera
3. electroliza asa cum ati sugerat si aici

intrebare: in cazul bateriei de fapt ce le-ar veni de hac? sarcina electrica din apa sau cuprul rezultat din electroliza?

Oricum... o sa incerc sa le curentez putin.
[Yahoo!]
dan_p67
Member

Joined: 15/01/2003 12:03:23
Messages: 163
Location: BUCURESTI Colentina
IP:
Offline

concluzii:
- bateria tinuta 2ore n-a facut mai nimic
- SNAILPUR-ul de la Sera a rezolvat problema in 15 min.Insa atentie,la fel de repede omoara si melcii.
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

dan_p67 wrote:concluzii:
- bateria tinuta 2ore n-a facut mai nimic
- SNAILPUR-ul de la Sera a rezolvat problema in 15 min.Insa atentie,la fel de repede omoara si melcii.


Pacat, fani DIY a la baterie iar au luat teapa ...exista un produs de firma care rezolva problema extrem de simplu si eficient...din pacate bag seama ca si "verzii - ecologisti" ca mine in lipsa de Macropozi se multumesc cu evidentele da` io tot zic ca merita sa te joci de-a macropoda`n hidra asa de amoru` artei.

Una peste alta...ce mai conteaza, ma bucur ca ai scapat

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sera Snailpur

Snail, Hydra and discworms killer in freshwater aquariums.



era simplu, si asa cum am zis pe baza de Cu.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Io-te ca am si eu hidre.

Cred ca unora le place cand ma repet: Macropudusii NU s-au atins de ele.
Iar produse pe baza de cupru sa bagati voi intr-un acvariu care nu e tocmai plantat doar cu Vallisneria.

Pana sa imi iau si eu o baterie..... Alte solutii???

Multumesc.
Val.

P.S. Nu sunt fan DIY, mai ales ca, desi nu m-as numi un neindemanatec, nu iese ca alea de firma, nici ca aspect, nici ca rezultate.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Fara un buton de "Edit", ma vad nevoit sa postez consecutiv.

In afara de efectul ionului de cupru asupra plantelor, pe care il stiu dupa folosirea de-a lungul timpului a diverse algicide, ma gandesc ca moartea tuturor melcilor in acvariu s-ar lasa cu dezechilibre majore. Nu cred ca trebuie sa detaliez.

Decat varianta asta de firma prefer "frumusetea" de anemone in miniatura a hidrelor de apa dulce :-))))))))

tot
Val.
Sicmar
Junior member

Joined: 24/04/2006 03:37:49
Messages: 78
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa cate stiu si cu bateria merge doar daca pui electrozi (placute) de Cu.
Cu mai multi ani in urma, cand luam pureci din baltile Gradinii Botanice, am avut si eu hydre. Am scapat de ele cu macropodus dar numai dupa ce l-am tinut trei zile in alt vas, fara mancare. Cand are altceva de mancat si este satul nici el nu mananca hydre. (Cred ca asta explica esecul unora.) Flamand fiind, intr-o ora m-a scapat de hydre.
Daca ar fi numai melcii de pe plante inca n-ar fi o catastrofa pentru ca se pot culege de pe fundul acvariului inainte de-a se altera, si vor aparea altii. Dar ce te faci daca sunt multi melci de substrat ?
Chiar daca pe celelalte plante nu le distruge Cu, asa cum face cu Vallisneria, el are efecte asupra cresterii lor, punand-o in standbay.
[Email] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Vali tata, sa le folosesti sanatos tu si cu acvariul tau

Alte varianta ar mai fi cu doua fire la 220 V, cea cu bomba cu carbid si nu in ultima instanta pescuitu` la japca...

In rest...pur si simplu nu am vazut ca ai scris legat de experienta prietenului tau, i-am raspuns strict lui Dan. Chiar nu am vazut si imi pare rau...mai am si eu scapari, stau cu ochii pe un forum intreg si raspund la cate si mai cate...
Incercam si noi sa ajutam cand si cum putem...acuma ce sa zic eu asa am scapat pe vremea lu` Piticu de hidre.

Probabil ca generatia MTV :-) de macropozi s-a imburghejit, nu vreau sa te contrazic, ca fereasca Dumnezeu cine stie ce mai iese ...poate ma scoti de la administrare pentru am indraznit sa-ti ofer un sfat...

Ma scuzi daca te-am deranjat cu sfatul meu, Dan cu al lui, promit ca nu se mai intampla.

P.S. aaa si era sa uit: unora nu le place sa te repeti cel putin pe tonul asta. smilie

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
dan_p67
Member

Joined: 15/01/2003 12:03:23
Messages: 163
Location: BUCURESTI Colentina
IP:
Offline

eu am scos ce melci am putut inainte de tratament.Care au ramas, au murit asa cum v-am zis in 15 min.
A doua zi ,schimb de apa 20% si pusi melci la loc traiesc fara nici o problema.
Alta observatie importanta este ca nu a afectat filtrul biologic sau l-a afectat neglijabil de putin.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com