[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano reef 60x30x30 cm aquascape peninsula - um02122  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Acvariul a fost folosit la cresterea melcilor gigant africani.
Asa a venit, cu capacul ala fain.
Problema e ca n-am unde sa pun capacul, asa ca l-am plasat pe tevi ca loc de depozit.

Intentionez sa maschez tevile, atat de sus, cat si din spatele acvariului, cu un pal subtire.

Dintii asa au venit. Pot comanda pieptanele de la D-D, ala are un profil mai inteligent (fante verticale plus fante orizontale).

[Thumb - 20171126_161843.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

koala wrote:Proiectul e foarte misto, iar treaba cu partea de recirculare pe sus e o gaselnita extrem de ingenioasa.


In contextul unui sump nu foarte incapator, pentru bucla de recirculare vreau sa mai fac o mica modificare, o reverse check-valve, care va fi foarte utila atunci cand imi vin cele patru loc-line, care vor cobori si mai mult in display. Desi privind video-ul lui Melev incep sa cochetez si cu ideea de eductori in loc de loc-line.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Check-valve-ul acela e foarte util cand folosesti un controller de nivel fie in sump fie in display pentru protectie la overflow. In setup-ul meu, fara check valve, apa scursa in sump pana la ruperea sifonului era suficienta ca senzorul de nivel din display sa cupleze iara pompa de return cand faceam teste taind siphon-ul din tubul de overflow.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

bluemonk wrote:Check-valve-ul acela e foarte util cand folosesti un controller de nivel fie in sump fie in display pentru protectie la overflow. In setup-ul meu, fara check valve, apa scursa in sump pana la ruperea sifonului era suficienta ca senzorul de nivel din display sa cupleze iara pompa de return cand faceam teste taind siphon-ul din tubul de overflow.


Interesanta ideea, e de retinut. Ai descris undeva sistemul cu float valve si off switch pentru pompa de recirculare? Nu strica niciodata sa ai inca un nivel de siguranta impotriva inundatiilor acvaristice.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ma uitam la Maxspect Gyre si brusc am realizat ca la noul meu acvariu 80×30×40cm ar merge la mare fix sub caseta overflowului o Maxspect Gyre XF230 - dimensiuni 255x75x40mm (ar fi discreta si ar fi si protejata de lumina sub caseta).

[Thumb - 20171130_103133.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:
Interesanta ideea, e de retinut. Ai descris undeva sistemul cu float valve si off switch pentru pompa de recirculare? Nu strica niciodata sa ai inca un nivel de siguranta impotriva inundatiilor acvaristice.



Protectia la overflow o fac cu o priza controlata cu float switch Aqualight niveau controller. Folosesc overflow box extern ( cu tub siphon) si am considerat ca merita investitia (60Eur) pentru protectia echipamentelor din sump sau a parchetului din camera. Float switch-ul se poate instala in display sau in sump (asezat invers) si este destul de sensibil; eu faceam testul in felul urmator - scoteam tubul sphon al overflowului din cutie , nivelul in display incepea sa urce pana cand float switch-ul decupla tot sump-ul. In momentul asta apa incepea sa curga inapoi in sump prin retur si pana ajungea apa la nivelul gaurii prin care rupeam sifonul senzorul cobora suficient sa cupleze iara si tot asa sistemul intra in oscilatie.Check-valve-ul de pe retur a rezolvat problema. Avand si filtrare interna nu depind in totalitate de sump, poate sta oprit fie si cateva zile. Alte controllere, cel de la Tunze de exemplu pare ca odata ce a decuplat trebuie resetat manual, asta de la Aqualight cupleaza inapoi daca problema a fost doar temporara .
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Banuiesc ca aceasta este pagina producatorului?

https://aqualight.de/produkte/messenregeln/wasserstand/19/niveauregler-g2-zur-wasser-nachfuellung?c=160

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am ajuns aproape de finalizarea proiectului si mutat piatra si livestock-ul din acvariul vechi.

Am inlocuit furtunul cu teava. Furtunul era gros si nu-mi placea cum se vede. In plus, la open syphon apa cadea prin furtun si lovea jos marginea tevii, producand zgomot.

Mai fac o proba cu noua tevaraie si daca totul e ok, usuc si fac lipiturile intre tevi si conectori permanent cu solvent.

Sumpul este temporar, dar am avut grija sa stabilesc nivelele in asa fel incat sa nu inunde cand opresc pompa de recirculare.

[Thumb - 20171202_120038.jpg]

[Thumb - 20171202_120102.jpg]

[Thumb - 20171202_120357.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2017 16:01:32


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Mult mai bine, dar na.. pentru ca mi-esti drag, ti-o zic pe fata.
De ce n-ai folosit coturi la 45 de grade? De ce plm ai tras teava de retur ca pi*tul boului si n-ai venit cu ea drept??

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Mult mai bine, dar na.. pentru ca mi-esti drag, ti-o zic pe fata.
De ce n-ai folosit coturi la 45 de grade? De ce plm ai tras teava de retur ca pi*tul boului si n-ai venit cu ea drept??


Si de asta imi esti drag, ca-mi zici ce gandesti.

Am gandit intortocheat, sau mai bine zis am facut cum mi-a zis inima, fara sa gandesc prea mult.

Am vrut ca apa sa intre sus in bucla pe mijloc, ca sa se distribuie egal stanga / dreapta. Din cauza tevii de dren de pe mijloc, era tehnic dificil sa trag teava tot pe mijloc (din considerente de spatiu limitat deasupra sumpului). Desi doua coturi de 45° iti fura la fel de multa presiune ca unul de 90°, mie imi pare ca sunt mai putin restrictive.

Apoi, pompa de recirculare e pe o laterala a sumpului si dupa cot de 90° (vertical spre orizontal spate), ies direct prin peretele dulapului, deci trebuia sa ies lateral de tevile BA oricum.

Si in al treilea rand, doua coturi de 45° mi-au permis sa urc cu teava drept fara sa ating tevile de overflow.

Doar nu crezi ca am platit dublu (cotul de 45 costa la fel cu cel de 90°) de nebun.

Acum stateam insa si cugetam ca parca la teava din mijloc ar merge mai bine robinetul mai jos, sa imi permita sa pun MP10 cat mai inalt sub overflow. Oricum acel robinet e acolo doar ca sa-mi permita sa separ tevaraia de pe partea cu acvariul de tevaraia de pe partea cu sump-ul (ball valves au double unions, se pot desuruba si scoate).

[Thumb - 20171202_144646.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2017 16:49:03


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Printule, bazinul va fi pozitionat langa un perete, sau mai spre mijlocul camerei?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Printule, bazinul va fi pozitionat langa un perete, sau mai spre mijlocul camerei?


Printesa inimii mele, as vrea sa pun o poza sa vezi, dar am facut balamuc cu mutarea si ma bate nevasta daca pun poze.

Vezi aici schita cu locatia acvariului in living room (desigur, intre timp cubul de 40cm a facut rocada cu un fotoliu si a mai aparut RSM130.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/29726.page#p246051

[Thumb - 20171203_202443.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2017 22:43:55


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Gata, am inchis Noemi's Reef, sa-i zicem v1.0.
Pentru v2.0, lucrurile vor continua aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/41032.page

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Acvariul acesta a prins iar viata.
A prins fiica-mea mormoloci si a decis sa-i creasca.
Acvariul e pus in gradina langa un gard de sarma si primeste vreo 5-6 ore de lumina solara directa. Asta daca e soare.

[Thumb - 20180528_170744.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Te vad io cum prinzi muste ca sa hranesti brotacii

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Te vad io cum prinzi muste ca sa hranesti brotacii


Sper sa nu, contributia mea s-a limitat la curatat acvariul, descurajat pietrisul colorat, cochiliile si bilutele de sticla si sacrificarea unei buturugi, pietre si nisip inert negru care au stat suficient la dospit incat sa colcaiei de larve, viermisori si Daphnia (mi-e oarecum neclar cum au aterizat in acvariul in care am facut ciclarea). Vreau sa zic ca am inclusiv un melc minuscul de apa dulce, in conditiile in care eu nu am adaugat nimic viu in acvariu (gen plante).


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am pus si niste pesti de vreo saptamana.

[Thumb - 20180630_130822.jpg]

[Thumb - 20180630_130816.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Si o poza cu tot acvariul (e plin cu plante de apa din lac).

[Thumb - 20180630_140123.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Nu e cam aproape de fereastra? Ce zic algele?


Ma gandeam la ce zicea Dan de geam si de alge.
La acvariul asta, am soare direct in el cam jumatate din zi. Fara sa treaca prin vreun geam. Nu am alge care sa napadeasca geamul, plantele sau lemnul. Desi mormolocii ling orice obiect pana cand e curat. Si rontaie frunzele plantelor. Apa are insa o tenta putin vierzuie.

Banuiesc ca daca tii mormoloci de broaste si folosesti doar live food pentru pesti (Daphnia, bloodworms etc.), nu ajungi sa ai o problema cu algele desi nu schimbi apa niciodata, nu ai un filtru sau circulatie a apei si primesti multa lumina solara.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com