[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Buna tuturor de la un reef enthusiast  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Nu m-am uitat la clip, dar mor cand vad sarcophytonul ala urias


Dane, Sarcophytonul din acvariul lung e un puisor. In acvariul cu ceilalti doi, cel de sus e un alt puisor. Cel de jos este colonia mama, pe care o am de la inceputurile mele in acvaristica. Am luat-o ca un coral alb de vreo 15cm diametru. Acum stiu ca nu era sanatos la cumparare. Atunci doar cautam ceva deschis la culoare.

Daca vrei unul si ai lumina sa-i dai, pot sa-ti trimit un puiut. Eu ii tin la maxim 20cm de leduri Cree alimentate la 700mA, fara lentile.

Estimez ca la mine nu mai creste din lipsa de spatiu, banuiesc ca intr-un acvariu mare ar trece de 50cm diametru.

Cubul meu 15 iulie 2012:

This message was edited 1 time. Last update was at 18/03/2017 22:59:53


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

In urma interviului acordat lui Mark Callahan de catre seful de la Vivid Aquariums, Dave Burr, am ajuns sa apreciez foarte mult simplitatea unui acvariu de recif urias de trei tone, shop display care apare in toate prezentarile video de la Vivid Aquariums.



Part 1: Sumps and Design


Part 2: Plumbing and Lights


Overhaul Announcement


Emptied and Buffed


Aquascape + Floating Shelf


Bacteria and Cycling


Diatom Algae Solution and First Corals


Ecotech Radion Light Settings & Programming


PAR Readings using Apogee MQ-500

This message was edited 1 time. Last update was at 19/03/2017 01:19:03


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Multumesc, dar nu trebuie. Eram doar extaziat sa-l vad asa mare

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Multumesc, dar nu trebuie. Eram doar extaziat sa-l vad asa mare


Atunci, multumesc de compliment.
M-am saturat sa-mi zica lumea ca nu fac nimic bine, macar asta e dovada ca ceva merge bine in acvariile mele.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eye candy:


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Da, deosebit cu anemonele acelea, mie cel mai mult mi-a placut crescatoria de Premnas biaculeatus-armata de pijamalute
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Au facut un video si pentru Koala:

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2017 22:31:44


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am revizitat acvariul de la Birmingham si Angel Aquatics, primul magazin in care am vazut pesti de apa sarata si corali.

De la magazin m-au impresionat un walking coral si o mini- carpet anemone.
Cum nu stiau pretul la anemona, am luat doar coralul, pe care l-am adaugat la colectia mea de walking corals.

La acvariu (SeaLife Birmingham) am vazut pesti de recif, habitate de Amazon, broaste pitice veninoase de Amazon, un bazin mare de rechini si unul cu viata acvatica specifica tarmurilor UK, displayuri cu meduze, caluti de mare, testoase de apa dulce, pinguini, marmote si bazinul mare de cateva zeci de tone cu tunel in care tin rechini (black tip, hammerhead nu mai sunt), testoase, pisici de mare si o groaza de chirurgi (multi Naso cu corn) pe la 30-40cm, o scoala mare de Heniochus (nu stiam ca le creste aripioara atat de mult). Am avut si un tur privat prin sistemele de mentenanta, spatiul de preparare a hranei si sistemele pentru corali.
Acvariul se implica in cateva programe de conservare, inmultind specii amenintate (inclusiv un program de inmultire testoase pe o insula din Mediterana).

Ce mi-a placut cel mai mult: acvariul cu clowni, gorgonieni si RBTA.

[Thumb - 20170331_144614.jpg]

[Thumb - 20170331_133301.jpg]

[Thumb - 20170331_145110.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 01/04/2017 14:17:25


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Unul din acvariile personale despre care s-a mai scris si se va ma scrie.

acvariul lui David Saxsby, proprietar D&D Aquatics.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

um02122 wrote:proprietar D&D Aquatics.


O fi bine sa ai bani si sa faci lucruri frumoase cu ei?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
um02122 wrote:proprietar D&D Aquatics.


O fi bine sa ai bani si sa faci lucruri frumoase cu ei?


Daca o sa dai o cautare pe internet o sa vezi ca vorbim de croitorasul cel viteaz.
Ca a facut frauda - a scris cecuri de vreun milion de lire de la firma de croitorie si i s-a retras dreptul sa mai fie in consilii de administratie de catre fisc.

Legat de D&D, nu sunt mai mult decat un distribuitor, avand in portofoliu AquaIllumination, Deltec ca nume mari.
"Produc" sub brandul D&D niscaiva produse, majoritatea branduiri de produse no-name chinezesti.

Ca intotdeauna, sa fii evreu ajuta in afaceri, dar ce nu poate fi negat: omul e la fel de pasionat de hobby ca fiecare dintre noi si a mers pana acolo unde multi dintre noi nu ar fi facut-o daca aveau banii lui.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

A inceput campania electorala in UK. Promit astia si cm in plus la scula ca sa castige alegerile. Adevarul e ca Brexitul fara conservatori la timona o sa fie un dezastru economic de proportii. Iar UK cu conservari la putere va pierde clasa mijlocie. Laburistii sunt niste visatori naivi si irelevanti. E trist ca UKIP au ajuns cam singurii cu un discurs coerent si sincer (ce-i in gusa si-n capusa).
In timpul acesta, cutitarii londonezi injughie mortal la intamplare tot ce prind, asa zisul atentat terorist are ca efect legalizarea statului politienesc iar Brexitul va crea prima generatie de sacrificiu in UK (daca nu se destrama UK in timpul procesului).

Mama Merkel face din Europa ce n-au reusit turcii lui Baiazid in cinci sute de ani.

Singurul lucru recent pozitiv a fost probabil rezultatul alegerilor franceze.

Iar la nivel global, dolarul se prabuseste vertiginos si cu el toti aliatii SUA (inclusiv UK si Romania). Daca naivii inca mai cred ca in 2008 a fost criza (2009 in Ro ca nu au recunoscut criza pana dupa prezidentiale), sa vedeti ce vine in urmatoarele 12-24 luni.

Observ emergenta BitCoin si a pietei de metale pretioase (aur si argint), desi in istoria moderna, in ultimii 100 de ani, SUA, UK si Australia au nationalizat aurul pe perioade indelungate, scotand posesia in afara legii.

Ca atare, eu iau o pauza de la trivialitati. Prietenii stiu cum sa dea de mine.
Cu putin noroc, ne vedem la o bere in iulie in Bucuresti.

Rog un moderator sa blocheze acest topic.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:... Rog un moderator sa blocheze acest topic.

Vorbesti serios? Vrei sa-l inchid?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Imi cer scuze ca ma bag in discutie. Am citit tot topic-ul de la un capat la altul. Am retinut ca noi, romanii, suntem o natie ciudata, mixata, dominata, necivilizata, etc. Am retinut ca alti colegi nu se ridica la inaltimea exigentelor colegului nostru si ca a fost nevoie de interventia moderatorilor pentru a aminti unora ca civilizatia nu "locuieste" numai pe strada sau in trafic ci si in schimbul de replici intre oameni care comunica, chiar daca nu se privesc direct in ochi. Am mai inteles ca performanta nu se poate realiza decit cu bani iar pasiunea este un motor "obosit" care nu mai aduce valoare unui proiect. Am urmarit ... in fine, o sumedenie de comentarii aberante. Eu cred ca frustarea data de faptul ca nu te poti realiza intr-un loc nu face acel loc un spatiu murdar si nefrecventabil. Iar ultima postare este antologica! Poate sa-mi explice cineva pe cine sau pe ce este suparat colegul nostru?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

[url]
koala wrote:
um02122 wrote:... Rog un moderator sa blocheze acest topic.

Vorbesti serios? Vrei sa-l inchid?


Te rog. Sau sa-l stergi cu totul.
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Domnul doctor ,autor al acestui topic ,presupun ca are un serviciu foarte stresant ,de unde si starea s-a usor acida cateodata pe forum.Nu pot sa nu-i remarc entuziasmul legendar si as putea spune chiar nebunesc, in sensul bun al cuvantului, dedicat acestui hobby.Eu cred ca acest hobby pentru colegul nostru este o relaxare necesara si deaceea sper sa continue cu postarile si proiectele sale.Nu mai pomenesc de faptul ca in anglia e innorat si ploua in fiecare zi sau de faptul ca cutitarii londonezi te injunghie daca nu raspunzi corect la intrebarea ,,cu ce echipa de fotbal tii?,,.Nebunia cu acvariul ,aceasta intoarcere la copilaria unde probabil nu am avut prea mute jucarii ,trebuie sa continue,altfel poate fi inlocuita de altceva,posibil chiar un viciu periculos .
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ce plm aveti bre, va apuca ca pe motani, primavara?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La rugamintea lui Andrei, o sa inchid topicul... daca el se razgandeste, e suficient un PM.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com