[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Se pot incrucisa xifo cu gupy?!?  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
dozer
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2003 00:36:52
Messages: 167
Location: Bucuresti - Aparatorii Patriei
IP:
Offline

Iata o situatie interesanta... aveam in acvariu o femela de xifo care a ramas fara mascul cam de juma de an. De cateva luni am introdus in acvariu si doi masculi de gupy, care in lipsa de femele d'ale lor, au inceput sa curteze femela de xifo... Acum cateva zile am vazut in acvariu un pui destul de maricel, cca. 0.5 cm, rosu. Intrebarea mea e de unde a aparut micutul? E vre-un hibrid, sau o nastere intarziata din imperecherile mai vechi ale femelei de xifo?
[WWW]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Unii vivipari se pot hibridiza intre ei. Din cate stiu intre gupi si xifo nu prea sunt sanse sa se intample, mai degraba intre xipho si platy.
Oricum, puiul ala, dupa cum spuneai si tu, este foarte posibil sa fi provenit dintr-o imperechere anteriara a femelei de xifo.

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

e de la femela de xipho. Vivipariele sunt smechere..au ele un fel de punga unde acumuleaza "balauri" de la masculi si pe care ii "folosesc" la nevoie (cand nu au mascul) si in felul asta pot aparea fatari intarziate, la perioade semnificative din momentul in care au fost seaprata (literatura spune ca 6-7 fatari)

Si incrucisare intr guppy si xipho nu prea e posibila.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Araldq este generos. Este chiar imposibila imperecherea intre guppy si xipho. Xipho provin din ape care seaca foarte des si atunci femela pastreaza lapti pana cand apele cresc din nou si depune, perpetuand specia. Din ce stiu eu, o femela de xipho poate fata cam de sapte ori dupa o singura imperechere.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

xifo, platy, molly, guppy : la toate aceste specii femelele pastreaza "laptii" masculilor in "rezervoare" speciale, situate in cavitatea abdominala ... rezulta ca femelele pot "naste" cateva randuri de pui, fara a fi nevoite sa "suporte" atacul masculilor infierbantati ... e o adaptare la conditiile vitrege de mediu - seceta, boli, etc, etc -> se asigura astfel perpetuarea speciei chiar daca ramane in viata numai o singura femela ... de aceea femelele acestor specii sunt mai mari si mai robuste decat masculii ! ...

... cat despre melanju' guppy + xifo ... hai sa fim seriosi, e doar o gluma buna si atat ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

incepand un topic nou, costea andrei cosmin wrote:eu cred ca nu se pot imperechea guppy cu xifo. Puiul de xifo pe care l-ai vazut in acvariu era probabil de la ultima nastere a femelei de xifo. S-a ascuns pe undeva ca sa nu-l manance si cand a crescut destul de mare a iesit la plimbare
eu iti spun sa iti cumperi mascul de xifo neaparat daca vrei sa scoti pui.

Smiley wrote:cand vrei sa comentezi ceva pe un subiect existent, apasa pe "Post reply", nu pe "New topic"



@costea andrei cosmin :
... prietene, putina atentie te rog ! ... e a doua oara cand faci treaba asta ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

chiar interesant ceea ce zici tu kolala despre perpetuarea speciei ..e adevarat...animalele cat si oamenii se adateaza din cauza unor conditii vitrege ...sau pentru a le face viata mai usoara...nice

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fish_lover wrote:chiar interesant ceea ce zici tu kolala despre perpetuarea speciei ..e adevarat...animalele cat si oamenii se adateaza din cauza unor conditii vitrege ...sau pentru a le face viata mai usoara...nice

Ai aruncat si tu o privire, asa, de curiozitate, sa vezi cam de cind e postul lui Koala?
Vezi ca ai inceput sa calci in strachini. Ai un prim avertisment. Urmatorul s-ar putea sa te coste.

PS Il cheama Koala. Nu cred ca ti-ar face o placere deosebita sa-ti poceasca si tie cineva numele de user, asa ca mai multa atentie cum scrii.
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com