[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu meu - evolutie/jurnal (probleme cu aquascapingu')  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

acu vreo doua saptamani, am dat o fuga la BigAl's (un pet shop de aici), am luat niste plante:
image
plus inca un ghiveci de Bacopa Monnieri, desi nu aveau nimic din ce speram eu sa gasesc, asa c-am luat ce mi s-o parut mai interesant de p-acolo.
apoi am venit acasa, am scos tot ce era in acvariu vechi,
image
iar dupa mai multe ore de munca, in care am spalat totu lu tot, am pus nou substrat Eco-Complete amestecat cu niste pietris de 1-4mm, am montat eheimu (in care am stors cat de bine am putut buretii din filtru vechi (aqua clear 30)), si m-am straduit cat am putut mai bine sa plantez plantele, la asta am ajuns:
image
acvariul dupa ce l-am umplut cu apa:
image
cam asa arata dupa 3 zile:
image
image
iar asa arata azi, 16 zile mai tarziu:
image
image
ma grabesc acum, trebuie sa plec la lucru, dar as fi recunoscator oricui care-si va da parerea, sugerand sfaturi pentru aquascaping (ce sa scot, ce sa mut, unde si cum, ca sa arate acvariu mai...bine). am citit eu diverse articole pe net in legatura cu aquascapingu, dar cand m-am vazut cu plantele in mana....nu stiu...n-a mai fost la fel ca in articole...
ps: scalarii o sa-i duc la un pet-shop cat de curand posibil. prea mari pt acvariu prea mic, si fac kkti imensi!!! in rest mai am un oto, un ancistrus, si un niste melci (malaysian snail).

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Foarte frumos, dar mai toate plantele sunt inalte si asezate in mijloc, nu ai incercat sa le distribui in functie de inaltimea lor, de la cele mai inalte in spate la cele mai scunde in fata pentru a da o impresie de spatiu si pentru a-ti permite sa le vezi pe toate mult mai bine, acum ele vor creste si se vor urca unele peste celelalte asa cum le-ai pus tu.
Parerea mea este sa lasi mijlocul acvariului liber apoi cand se va inmultii echinodorusul sa "trasezi" cu el un fel de gard de o parte si de alta a acvariului, lasand mijlocul liber adica doar nisip, unde ai putea sa plantezi undeva in centru anubiasul iar in laterale, dupa gardul de echinodorus poti sa pui restul de plante si decoruri.
Rotala este o planta foarte frumoasa si care daca o tunzi poti face minunatii, ea va creste intr-un manunchi care iti va da impresia de padure deasa (acum depinde ce imaginatie ai) :-)
Ludwigia cred ca ar fi bine sa o pui cumva sa iti mascheze furtunul de la filtru sau obiecte care strica estetica.
Sper sa intelegi cum ti-am vazut eu aranjat acvariul.
Tot ce am zis mai sus este doar parerea mea si sper sa nu te superi ca mi-am spus parerea.
Eu iti mai sugerez sa te uiti la cat mai multe acvarii si sa iti alegi singur modelul, realizand o schema cu plantele pe care le ai si cum ai vrea sa le repartizezi, dar tine cont de inaltimea la care vor ajunge, necesitatea de lumina si ceilalti factori.
Spor la aquascaping.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
bob_de_grau
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/05/2006 21:30:39
Messages: 78
Location: Timisoara-Lipovei
IP:
Offline

Sal ozi.
Nu stiu eu multe despre aquascaping dar ami place ce progrese au facut plantele tale in 16 zile. Asa ca da te rog diste detalii tehnice. Gen filtrare, co2 ingrasaminte, lumina....tot ce misca si nu misca acolo la tine in acvariu.
Merci

Bine ati venit in Turnul Babel
[Yahoo!]
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

1.Muta reactorul pe un perete lateral.. din profil pare mult mai mic
2 Poate merge sa muti si in-ul de la filtru tot pe un perete lateral.. furtunul gofrat se vede cam aiurea asa
3 De ce ai pus si pietrisul ala alb ? (
4 Muta rotala spre spatele acvariului si buturuga cu anubias spre geamul din fata
Cam atat pot sa-ti sugerez eu..
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

pentru scarabeul1984
daca ai vazut in poza din prima zi a acvariului, mai toate plantele erau de aceasi inaltime, si sincer sa fiu habar n-aveam cu ce viteza va creste fiecare in parte. Rotala si Ludwigia au crescut extrem de repede, pe cand Bacopa s-a inaltat abia 1-2 cm. inca n-am apucat sa tai nimica, si intr-o oarecare masura am vrut sa aflu intai cum se va comporta fiecare planta, si apoi sa ma aruns pe tuns.
normal ca nu ma supar (doar eu am cerut ajutor), chiar ma bucur ca ti-ai spus parerea. dar nu prea am priceput miscarea cu echinodorusul...te refereai un gard dintr-o laterala pana in cealalta, situat pe mijlocul acvariului...nu stiu cat de mult loc as fi apoi, latimea e de doar 30 cm.
bob_de_grau
acvariu 70 litri, filtrul canistra eheim classic 2213, substratul eco-complete + pietris, CO2 - nutrafin natural plant system (hagen), lumina (65 watt, 6700K) - Coralife Freshwater Aqualight, fertilizanti lichizi Seachem-Flourish si Nutrafin-Plant Gro.
lumina 10-12 ore pe zi, 30% apa schimbata saptamanal.
pentru Mitica
se poate muta atat reactoru cat si IN-ul de la filtru pe peretii laterali...dar nu s-ar vedea si mai aiurea atunci?...n-ar fi mai greu de ascuns cu plantele??...ca macar peretele din spate nu cred ca se va mai vedea in vreo 2 saptamani...
pietrisu ala alb-galbui...l-am pus pt ca altul n-aveam, in petshopuri se gaseste doar din ala curcubeu, iar substratu eco-complete nu mi-ar fi ajuns, ca aveam doar o singura punga de 9 kile. poate pe viitor voi culege toate boabele albe (cu betisoare chinezesti ) si mai adaug o punga de eco-complete
voi muta rotala mai in spate, cat de curand...am pus-o mai in mijlocu acvariului ca nu stiam ca va creste asa mult si asa repede. si-o sa aduc buturuga cu anubiasu mai in fata.
pt toti, mersi de sfaturi

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Se vede pe plante c-ai un substrat de calitate .

ozi wrote:sfaturi
Cu Ludwigia repens "rubin" (super planta, felicitari c-ai ales-o chiar daca acvariu e cam mic pentru ea) poti face o tufa care sa ascunda aparatura din stinga. Tunde-o astfel incit sa nu urce mai sus de 5 cm sub suprafata apei. Creste repede, ai nevoie de multa rabdare s-o tii mereu la nivel, da' merita. Pentru inceput las-o sa creasca un pic necontrolat pina obtii suficiente fire pentru tufa - dac-o lasi sa se intinda pe suprafata apei se ramifica.

Lemnele pune-le aproape unu' de celalalt, undeva spre stinga sau spre dreapta (nu uita proportia' de aur).

Scoate Echinodorus angustifolius d-acolo e prea inalt, acvariu' e prea mic. Ai cele mai bune conditii acolo, e pacat sa nu incerci ceva plante covor mai grele: Glossostigma sau Lilaeopsis .

Ce Echinodorus e ala din dreapta? Daca e unu' care creste mare, scoate-l de pe acuma pina nu devine urias.

Fa tufa din Rotala rotundifolia in spate si mascheaza-i baza cu ceva rosu cu frunze fine: Rotala wallichii si/sau Didiplis diandra.

Poze: smilie ... Poze cu plante
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Eu ma refeream la ceva de genul acesta numai ca el acolo a folosit Glossostigma sub forma de gard.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

[quote="Porcu'"]
...
Ai cele mai bune conditii acolo, e pacat sa nu incerci ceva plante covor mai grele: Glossostigma sau Lilaeopsis .

Ce Echinodorus e ala din dreapta? Daca e unu' care creste mare, scoate-l de pe acuma pina nu devine urias.

Fa tufa din Rotala rotundifolia in spate si mascheaza-i baza cu ceva rosu cu frunze fine: Rotala wallichii si/sau Didiplis diandra.[/quote:54a7038759"]

sa stii ca pe ceva plante covor vream sa merg, adica ele sa acopere mai tot substratu, iar in rest doar ceva ca ludwigia sau rotala cu care sa ascund hardware-ul. dar din pacate in magazine pe aici nu gasesti nici glosso, nici marsilia, nici hairgrass (Eleocharis parvula), nici macar java moss. mi-am tot zis sa ma duc la vreun club de acvaristica, si sa vorbesc cu oamenii de acolo, poate imi mai aduce vreunu-altu, dar numa cu idea am ramas...
echinodorusu ala din dreapta e un pui de la un E. amazonicus, din setupul vechi. l-am pus doar de curiozitate, sa vad cat de repede va creste si cum se va dezvolta in noul substrat, cu noua lumina si cu co2. si-am ramas mut...fata de setupul vechi, in care aveam pietris simplu fara nici un fertilizant de substrat, fara co2, iar lumana 20 watti la 70 litri, iar echinodorusii amazonicus saracii se duceau incet-incet pe rapa, acuma puiul are o crestere exploziva. in 2 saptamani cred ca si-a triplat (pe putin triplat) numarul de frunze. oricum a fost doar un mic experiment. il voi scoate acum in weekend, cand o sa fac aranjari, mutari, permutari si combinari pe acolo.
deci lemnele sa le aduc aproape unu de celalt. ok....poate-mi fac si o mica schita pe hartie de data asta.
proportia de aur ?!?! :paperbag: e cumva legata de punctele focale ale unui acvariu?

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ozi wrote:din pacate in magazine pe aici nu gasesti nici glosso, nici marsilia, nici hairgrass (Eleocharis parvula)
O sa gasesti , daca la noi se poate puna mina pe ele, sint convins ca si la voi o sa reusesti .

ozi wrote:sa vad cat de repede va creste si cum se va dezvolta in noul substrat, cu noua lumina si cu co2. si-am ramas mut ....... acuma puiul are o crestere exploziva. in 2 saptamani cred ca si-a triplat (pe putin triplat) numarul de frunze
Chiar daca amazonicus-u' e o planta nepretentioasa care "merge si asa", uite ca rezultatele obtinute in conditii adevarate sint spectaculoase .

ozi wrote:proportia de aur ?!?! :paperbag: e cumva legata de punctele focale ale unui acvariu?
Da . Centrul grupului de lemne trebuie sa imparta acvariu' in raportu' 1,618:1 . Sau p-aproape.

Poze: smilie ... Poze cu plante
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

un mic filmulet de acu 2 zile:
http://www.youtube.com/watch?v=4CNI-rB9Yb8
in curand voi face ceva schimbari majore pe acolo...deja mi-am facut ceva schite si pare promitator.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

mi-a venit prin posta christmass moss-ul comandat prin ebay. dar cam jumate din el deja se facuse maroniu (a stat cel putin 5 zile in bezna totala). l-am legat rapid de o buturuga si l-am pus in acvariu. arata cam dezastros acum:
image
ce credeti, isi va revenii??? sa incerc sa tai si sa inlatur partile maronii??? sa-l mai las asa cateva zile, poate se invigoreaza si apoi sa tai bucatile moarte??? sau se rup singure, ori le vor manca oare crevetii (ghost shrimps)???
am adus buturuga cu anubiasu in fata dupa cum m-ati sfatuit.
si am inversat locurile bacopei si al rotalei....dar tare cred ca le-am chiopartit prea mult. sper sa nu fii facut o boacana.
asa arata inainte de defrisare:
image
iar asa este acum, cam chel
image
m-am tot chinuit sa fac poze crevetilor, nu stiu cum reusiti voi, ca ai mei nu stau pe loc deloc. incontuu misuna pe acolo, in mai toate pozele imi iasa stersi. unde mai pui ca-s si transparenti. dar i-am prins pana la urma aici:
image
cu ochiu liber sunt mult mai frumosi. se vad chiar tot felu de puncte mici rosi-portocalii pe cozile lor si antenele sunt rosiatice, plus continutul stomacului e permanent expus !!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

mai am o intrebare in legatura cu anubias nana.
pe frunzele mai vechi au inceput sa creasca niste alge cu peri mici, verzi inchisi la culoare. sa tai acele frunze??
ce se intampla cu planta, are de suferit sau de castigat daca-i tai frunzele vechi?

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ozi wrote:pe frunzele mai vechi au inceput sa creasca niste alge cu peri mici, verzi inchisi la culoare. sa tai acele frunze??
ce se intampla cu planta, are de suferit sau de castigat daca-i tai frunzele vechi?
O sa arate destul de urit cu frunzele taiate. Baga frunzele cu alge (da' numa' ele) in alcool sanitar citeva secunde. Apoi le speli bine si pui planta inapoi in acvariu'. Daca frunzele nu sint foarte afectate de alge o sa obtii rezultate bune .

Poze: smilie ... Poze cu plante
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Porcu wrote:O sa arate destul de urit cu frunzele taiate. Baga frunzele cu alge (da' numa' ele) in alcool sanitar citeva secunde. Apoi le speli bine si pui planta inapoi in acvariu'. Daca frunzele nu sint foarte afectate de alge o sa obtii rezultate bune .

multumesc pentru sfat
ma bate gandul la un card de pesti micuti, vioi, frumosi si colorati.
ar fi oare H. bleheri chinuiti in acvariul meu (60X30X40) ???
informatiile de pe net zic ca ba e suficient un acvariu de 30-40 litri, ba trebe lungime minima de 100 cm, ba alte variatii intre cele doua. chiar si la dimensiunile pestelui variaza intre 4 si 6.5 cm, in functie de site. e culmea

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Cu privire la H. bleheri as merge mai degraba pe varianta cu bazinul lung, daca e sa se simta cu adevarat bine. Pot sa confirm ca variantele bine dezvoltate sunt mai mari ca neonii si pot atinge 6cm. In bazinul tau as incerca ''micuti, vioi si colorati'' chiar neoni ca atare (H. innesi), care si acum nu mi se par deloc banalizati, sau alte characide mici gen Hemigrammus pulcher, sau Hemigrammus erthrozonus, Nannnostomus sunt diferite varietati, sau varietati pitice de Rasbora cum ar fi Boraras maculatus care mie imi plac f mult, dar pe aici nu am vazut (e adevarat ca nu am insistat) etc. Oricum sunt f multe alegeri posibile pentru acest acvariu si e greu sa iei o decizie, - mult succes oricum .

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

mersi pentru sfaturi. n-am apucat inca sa caut articole despre toti pestii sugerati, dar Boraras maculatus mi-a atras atentia in mod deosebit, mai ales datorita comentariului unui cetatean din linkul catre aquahobby.com :
" I have a school of 9 of these wee rasboras in a heavily planted tank with 2 corys, an oto and 2 gouramis...these guys are a kick. They are fearless, friendly, peaceful and very active...great eaters. Mine eat flake, liveworms and I've seen them pick up the wee snails and shake them like terriers. When I have to work in the tank, all the other fish flee, but these guys check out my hand and want to see what's going on. They are gorgeous too, a beautiful salmon pink...the males get almost red.

Contributed by E. Knight
"

un card de 20 n-ar fii suprapopulare, nu?
ca alternativa pana acu, ar fi un card de cardinal tetras (Paracheirodon axelrodi), numa c-am citit pe-aci pe-acolo cum ca n-ar fi chiar atat de vioi si activi, decat la haleala, in rest cica-ar lenevi pe langa plante...asa e?

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

n-o sa va vina sa credeti ce-am patit duminica la petshop!!!
toata lumea il stie pe clasicu vanzator 'nea Nicu, fie el la taraba in piata ori in magazin, care ti-ar vara pe gat si caluti de mare, daca-ar putea, in punga cu X scalari si Tz carasi. am avut norocu sa dau de opusul lui, care n-a vrut sa-mi vanda cati pesti doream eu
dupa ce-am dat roata la toate acvariile lor, m-am hotarat pe o pereche de apisto. cacatuoides si 10 neoni (cardinali sau boraras maculatus nu aveau). din start m-a intrebat cati litri are acvariul meu si apoi mi-a spus: "nu-ti vand azi decat 5 neoni si perechea de apisto, ca sunt toti pesti sensibili la amoniac, pt restu sa vii in 2 saptamani!!!" am ramas perplex
am incercat, mai in gluma mai in serios, sa-i bag ca-i ciclat acvariul si e plantat, ca n-am alti pesti, ca filtu canistra, c-o sa fac schimburi dese de apa, ca tra-la-la....degeaba
vanzator de nota 10 si nu e chestia cum ca m-ar cunoaste, ca sunt client fidel si mi-ar vrea binele. nicidecum!!!
desi stiam ca nu-i bine sa bagi multi pesti deodata, ca pot suferi/muri daca creste brusc nivelu amoniacului si ca poti strica tot echilibrul unui acvariu ciclat, nu ma asteptam ca unui vanzator de pesti sa-i pese si sa se dea inapoi de la o vanzare cat mai sanatoasa.
sa fie asta inceputul unei noi ere???
pazea 'nea Nicu

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Noroc ca nu te-ai intalnit cu nea Nicu din Obor , ca nu scapai fara 2 carasi pe langa aia 10 neoni doriti ba plecai sub brat si cu vreo 2 -3 Discusi (daca i-ar fi avut pa™ taraba).Ai avut noroc ca te-ai intalnit cu nea Nicu din...Toronto

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

a venit vremea sa mai adaug niste poze cu ciorba mea dar am si o serie de alte probleme. a inceput sa-mi moara ludwigia repens, adica creste tot mai lent, tot mai mica si pricajita. ce credeti ca poate sa aiba? restul plantelor n-au treaba. mie teama ca isi da duhul substratu (eco complete)
poza din februarie:
image
poza de azi:
image
in alta ordine de idei, am mai adaugat niste Hair Grass si o Nymphaea Maculata (Tiger Lotus):
image
si 2 Neritina natalensis:
image
mi-am luat de curand si un background 3D Hagen, dar nu sunt sigur cum sa-l montez. instructiunile se refera doar la cazul acvariului gol, caz in care se lipeste cu silicon direct de geamul din spate. ma gandeam ca poate daca lipesc niste ventuze de background, as putea sa-l montez in acvariu fara sa scot apa si plantele. voi ce credeti???
poza:
image

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Dupa 1-1,5 ani substratul se cam duce, dar trebuie sa nu uitam ca si tuburile de neon la 6-8 luni ar trebui schimbate (plantele tale pierd frunze la baza, varful e mai OK, vezi si lumina cum este...).

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com