[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cultura de rame  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
methos
Member

Joined: 14/03/2005 18:12:03
Messages: 162
Location: Deva, Hunedoara
IP:
Offline

salutare...
dupa ce am tot luat de pe forum am zis ca sa mai si dau inapoi
azi am inceput o cultura (prima) de rame- hrana de discusi
cum pestii mei sunt megafani de asa ceva si de vreo saptamana abia mai gasesc cate una-doua prin gradina, m-am hotarat sa le cresc eu...
deci am pus:
-intr-o cutie de plastic (cu capac etans....se gasesc la orice supermarket) cu gauri mici pe fund pentru drenaj si in capac pentru aerare...destul de mici sa nu iasa ramele
-pamant de flori...de-acela de cumparat...sa fie doar turba, fara ingrasaminte(asa scria pe el, ca nu are ingrasaminte...exclusiv natural) umezit
-rame...culese cu greu la vremea asta...daca vreti sa va implicati, ierneaza in gasca sub pietre...busteni...daca sub pietre gasiti rame, sapati ca o sa fie mai multe. ramele sa fie de pamant nu de balegar...scrie pe forum peste tot
- o sa le hranesc cu malai ...asa am citit pe net...
cica nu miros deloc...daca nu mor...daca mor put de iti muta nasu...si in 2-3 sapt ar trebui sa fie stive, de toate marimile
o sa va tin la curent cu evolutia culturii...daca vreti bineinteles


[WWW]
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

succes...cea mai buna hrana pt discusi...atita timp cit are marimea potrivita...ori foarte mici sa poata fi inghitite intregi , ori mai mari , taiate in bucati cit mai mici si apoi spalate intr-o sita fina sub jet puternic de apa...asteptam noutati pe parcurs...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

diskusfun wrote:succes...cea mai buna hrana pentru discusi...atita timp cit are marimea potrivita...ori foarte mici sa poata fi inghitite intregi , ori mai mari , taiate in bucati cit mai mici si apoi spalate intr-o sita fina sub jet puternic de apa...asteptam noutati pe parcurs...

Corect Sa dai detalii pe parcurs si poate cand ai timp si niste poze ...stiu eu pe unii care pe vremuri, putea sa fie si "gerul Bobotezei" da` tot dadeau o fuga, zgribuliti prin Obor la "cules" de rame

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
methos
Member

Joined: 14/03/2005 18:12:03
Messages: 162
Location: Deva, Hunedoara
IP:
Offline

azi de dimineata toate ramele erau ingropate, in afara de una, care nu e moarta, dar nu s-a ingropat...daca pana maine nu se ingroapa o sa ajunga in burta pestilor
azi le-am dat prima masa...am presarat malai pe deasupra pamantului...
maine dimineata o sa verific daca au mancat ceva...
tin cutia in pivnita...la intuneric, 15-20 de grade
o data pe zi, pulverizez apa cu un pulverizator de flori...nu multa...spray-ez peste toata suprafata sa fie in permanenta umed


[WWW]
methos
Member

Joined: 14/03/2005 18:12:03
Messages: 162
Location: Deva, Hunedoara
IP:
Offline

azi de dimineata:
rama care nu s-a ingropat pana acum tot nu s-a ingropat...cred ca nu e asa de pudica...dar nu am dat-o la pesti ca manaca...se vad grauntele de malai prin interior
de fapt asta era rolul postului asta, sa va anunt ca ramele manaca...malai tot sunt mirat...nu stiam ca rama e gaina
acum urmatoarea veste sper sa fie ca am juniori de rame...
deci puteti sa incepeti linistiti cultura ramelor in apartamente.
nu miros deloc...nici macar a pamant ud decat daca bagi nasul ca lumea in cutie
abia astept recolta...cred ca si pestii sunt de aceeasi parere


[WWW]
methos
Member

Joined: 14/03/2005 18:12:03
Messages: 162
Location: Deva, Hunedoara
IP:
Offline

Deocamdata nu am vazut niciun pui de rama
Cred ca e cam frig unde tin cultura.
O sa o mut la caldura sa vad.
Pana acum nu a murit niciuna, deci cred ca e bine...
O mut la caldura sa vad care e treaba.


[WWW]
bazil88
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/12/2004 12:37:59
Messages: 362
Location: Alba Iulia
IP:
Offline

noutati, ceva pui de rame? Discusii s-au "lins pe bot" ?

Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa stii ca poti sa vrei.

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

aim icon
ztunoi2
Member
[Avatar]

Joined: 28/05/2004 21:53:46
Messages: 129
Location: Domnesti /Ilfov
IP:
Offline

Sal'
de o luna am si eu cultura de rame...
- am fost pe la parinti la curte si in gradina sub stratul gros de frunze am gasit RAME si spre marea mea mirare in timp ce le colectam am dat si peste oua de rame care sunt cam de marimea icrelor de ancistrus , numai ca sunt alb-transparente, pe care l-am strans ...am luat si pamant cu frunze...Am ajuns acasa cu gasca de rame si cu ouale pe care l-am pus intro cutie de plastic (cea de inghetata )la capac am dat niste gaurele mici.Pe viitor o sa le pun intr-o cutie de lemn captusita cu panza de bumbac ca hrana se poate da resturi de fructe si legume , zatz de cafea ,malai....le place mult ROSILE A si sa va spun si partea frumoasa .... acum o saptamana am descoperit in cutie pui de rama

telefon 0766533589
[Email] [Yahoo!]
methos
Member

Joined: 14/03/2005 18:12:03
Messages: 162
Location: Deva, Hunedoara
IP:
Offline

Ai grija cu ouale de rame ca eu cred ca sunt oua de limacsi!
Ramele mele sunt in stand-by pentru ca eu sunt in Irlanda si nu le-am adus cu mine


[WWW]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Incepusem sa le dau si eu la pestii mei dar am aflat de curand ca-s vectorii unor paraziti aparoape imposibil de exterminat (Capillaria), si acum o las mai incet cu experimentul asta, pana voi fi in stare sa-mi cresc o cultura cat de cat curata, cu toate ca inca nu m-am gandit cum sa fac treaba asta. Probabil ca o sa separ oua de rame (inca nici nu stiu cum se inmultesc!), si voi incerca sa vad daca se gasesc parazitii si in acestea sau nu, ca daca sunt ouale curate am rezolvat-o.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
methos
Member

Joined: 14/03/2005 18:12:03
Messages: 162
Location: Deva, Hunedoara
IP:
Offline

Mare complicatie si cu ramele astea!
Deci in concluzie nu a mai ramas nimic de dat viu la discusi...
Am auzit si eu ceva de parazitii astia dar parca erau numai la ramele de balegar (rosii si tigrate)...recunosc ca nu m-am documentat in privinta asta dar peste tot toata lumea zice ca sunt cele mai bune si safe pt discusi si atunci m-am implicat la crescut rame si nu la cercetat rame...
Oricum cultura functioneaza...pacat ca nu mai pot eu sa ma ocup de ea pentru ca nu mai sunt acasa...sunt plecat
Discusii sunt pe stand-by...traiesc pe mixtura congelata. Asta e...
De dragul lor merita investigata treaba cu Capillaria.


[WWW]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Mda, si eu ma conving din ce in ce mai mult ca daca vrem sa scapam de paraziti si boli va fi nevoie sa aflam singuri ce-i bine si ce nu, si nu sa credem ce cred altii. N-ar fi exclus ca imunitatea noastra sa fi slabit in lipsa purecilor si paduchilor, dar...cred ca si pestilor nostrii le-ar place mai mult sa traiasca fara paraziti. Hrana vie? Cat timp nu-mi ramane decat sa cred furnizorii pe cuvant voi fi sceptic, si voi incerca in limita posibilitatilor s-o evit. Ar trebui sa produc 150g de Enchitrei si Artemia zilnic, la cati pesti hranesc acum, si asta cu toate ca ar trebui sa le completez cu o cantitate egala de mixtura si granulat. Va dau un exemplu care ar trebui sa fie destul de convingator. Larve negre de tantari, care se vand in magazine specializate pe acvaristica, provin in mare parte din ape deasupra carora se afla ferme crescatoare de pasari, care se trateaza cu hormoni si antibiotice. A vazut cineva vreodata ca se afla acest fapt specificat pe ambalaj?

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
gore19712000
Junior member

Joined: 22/05/2016 07:07:22
Messages: 6
Location: Tg.Jiu
IP:
Offline

Vand culturi stabile microviermi si grindal
0730620628
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com