[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema Fuzz Algae  XML
Forum Index » Alge
Author Message
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

De ceva timp nu mai reusesc sa scap de fuzz algae care mi-au invadat Egeria Densa complet si nu mai pot sa faca fotosinteza, apoi au aparut pe Vallisneria gigantea pe care se vede cum le sufoca, dar ele inca mai reusesc sa scoata bule de oxigen si acum cand am facut si eu rost de niste java moss si riccia de la Sandu, perfect sanatoase si pline de viata, in doar 3 saptamani, cand incepusem sa cred ca nu o sa fie acoperite de aceasta alga mi-am dat seama ca m-am inselat si acum sunt aproape in intregime acoperite de fuzz algae, riccia saraca este inca plina de bule dar nu stiu cat o sa mai dureze pana o sa se sufoce si o sa moara.
Din cate am citit despre fuzz algae am inteles ca principalul motiv pentru care apare aceasta alga este ca plantele au scurgeri de nutrienti in apa.
Acum din ce cauza pot ele sa aiba scurgeri ?
Nu am acum poze cu plantele sa vedeti in ce stare deplorabila au ajuns, dar o sa fac rost cat se poate de repede.

Acvariul este de 40Lx25lx30h
-Substratul este un nisip cu granulatie 2-6 mm distribuit cam 5cm fata si 7cm spate
-Filtrul intern RESUN King-1L ; 220V ; 7W ; 600 L/H
-In momentul de fata nu mai folosesc fertilizanti, pentru a scapa de alge.(am folosit fertilizanti lichizi : "Sera florena" si "Nutrivit")
-Co2 DIY
-Fauna : 2 Ancistrus dolichopterus si recent 4 Neocaridina denticulata.
-Flora : Egeria densa, Vallisneria gigantea, Riccia, Java moss.
-Schimbari de apa 1-2 ori pe saptamana cam 1/2 din total.
-Lumina : 2 tuburi 18W philips 965 si 756 aprinse 12 ore/zi.

Acum vreau sa imi iau alt burete la filtrul intern pentru ca trebuie sa incerc si asta, chestia e ca buretele din filtru si filtrul il am de 7 ani, ceea ce ma face sa ma gandesc ca poate e necesar.
Acum nu stiu ce sa mai fac cer sfaturi de la cei care au patit asa ceva.
AJUTOR
Multumesc mult.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Daca sunt intr-adevar fuzz algae (Oedogonium) ar trebui sa arate asa si daca ai asa ceva e rau. Din punctul meu de vedere prefer Cladophora. Nu am vazut alga cu dezvoltare mai exploziva ca asta, in 2 zile poate acoperi toate plantele din acvariu, dar si sticla acvariului, sau peretii filtrului intern cu acel puf jalnic si cum spuneai tu sa sufoce plantele. Se zice ca apare intr-un mediu cu lumina de spectru inadecvat si relativ multa, si variatii mari de concentratie de CO2.
Acvariul tau nu este suprapopulat, apa o schimbi corect, deci nu cred ca ai exces de nitrati, fosfati.
Sfaturile mele ar fi
1) schimba rapid tubul Philips 756 - e foarte rau, cam face alge, poti sa cumperi un TLD 830 (care la tine merge fara probleme si e mai putin algogen) si momentan lasa-l doar pe 830 in functie (fara 965, care este bun, dar fa o pauza momentan).
2) daca bagi CO2 cu zahar zilnic, cauta la sectiunea DIY / atelier a forumului reteta cu gelatina - e mai comoda, nu stai zilnic sa pui zahar si, mai important, are o eliberare mai lineara a CO2, fara mari variatii (iti spuneam ca variatiile mari de pH-CO2 sunt cert legate de aparitia acestor alge).
3) schimbarea buretelui filtrului dupa 7 ani e ca a uleiului la motorul masinii dupa acelasi nr de ani, deci schimba-l repede ca e turtit tot, dar stoarce cativa ml de lichid din cel vechi pe cel nou imbibat cu apa din acvariu, ptr reinsamantarea cu bacteriile din ciclul azotului.
4) o solutie cu care am scapat de ele (o poveste mai veche-mostenisem unele colonii de fuzz pe Eusteralis stellata si ma enerva f rau, v. postul cu "plantele dvs preferate" si vei vedea de ce) a fost "blackout" 4 zile, deci o patura pe acvariu, bezna completa , nu ridici nici un coltisor de patura 4 zile. La plantele tale iti garantez ca in 4 zile nu risti nimic. La "deschidere" totul era curat ca lacrima. De 4-6 luni ma luptam cu ele...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Iti multumesc foarte mult, nu cred ca se putea un raspuns mai bun.
Exact ce vroiam sa aud, chestia cu tubul florescent ma gandeam si eu pentru ca ce am citit pe site la Philips despre 756 m-a pus pe ganduri, ei zic ca nu se mai fabrica cica e daunator , acum nu stiu cum o sa fac, sa il fac sa functioneze doar cu un tub florescent pentru ca este prevazut cu 2 si cand am incercat sa fac legaturile, transformatorul s-a supraincarcat si s-a ars, noroc ca mi l-a schimbat la magazin.
In ceea ce priveste Co2-ul am reusit sa ajung la anumite proportii de zahar si drojdie care imi produc aproape aceeasi cantitate de co2 pe o durata apropiata de 3 saptamani, fara variatii prea mari.
Burete sper sa imi iau chiar maine, dar tub florescent inca nu stiu pe unde pot gasi si la ce pret (Daca sti si poti sa imi trimiti si mie un PM ti-as fi recunoscator).
Nu am avut timp sa fac poze, dar maine o sa uploadez niste poze, sa vezi in ce hal au putut sa ajunga cateva din plante, eu am avut intr-un fel noroc ca am plante cu crestere rapida si acum de cand mi-am luat tubul philips 18w/965 au reusit cateva plante sa creasca mai repede decat au putut algele sa se inmulteasca.
Iti multumesc foarte mult.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

scarabeul1984 wrote:Iti multumesc foarte mult, nu cred ca se putea un raspuns mai bun.
Exact ce vroiam sa aud, chestia cu tubul florescent ma gandeam si eu pentru ca ce am citit pe site la Philips despre 756 m-a pus pe ganduri, ei zic ca nu se mai fabrica cica e daunator , acum nu stiu cum o sa fac, sa il fac sa functioneze doar cu un tub florescent pentru ca este prevazut cu 2 si cand am incercat sa fac legaturile, transformatorul s-a supraincarcat si s-a ars, noroc ca mi l-a schimbat la magazin.
In ceea ce priveste Co2-ul am reusit sa ajung la anumite proportii de zahar si drojdie care imi produc aproape aceeasi cantitate de co2 pe o durata apropiata de 3 saptamani, fara variatii prea mari.
Burete sper sa imi iau chiar maine, dar tub florescent inca nu stiu pe unde pot gasi si la ce pret (Daca sti si poti sa imi trimiti si mie un PM ti-as fi recunoscator).
Nu am avut timp sa fac poze, dar maine o sa uploadez niste poze, sa vezi in ce hal au putut sa ajunga cateva din plante, eu am avut intr-un fel noroc ca am plante cu crestere rapida si acum de cand mi-am luat tubul philips 18w/965 au reusit cateva plante sa creasca mai repede decat au putut algele sa se inmulteasca.
Iti multumesc foarte mult.

intros recomanda un tub 830. Vezi ca gasesti si in brico la Basarabi, si la electrice la Mafazinul Obor..

aripel is here
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Mersi foarte mult aripel pentru informatie, ma duc maine pana in obor si o sa ma uit sa vad cat costa un philips 865 (pentru ca stiu ca este bun) si daca nu imi ajung banii imi iau un 830.
Sper sa nu va speriati cand o sa vedeti ce pot face Fuzz algae intr-un acvariu
1
2
3
4
5
Mersi mult si mai astept solutii, sa nu pot sa zic ca nu le-am incercat pe toate.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Da, sunt fuzz algae (Oedogonium) 100%, culmea ca in unele articole de pe net sunt prezentate ca fiind foarte banale, aproape inofensive, bune de mancare pentru unii pesti. Vreau sa spun ca in cazul lor activitatea nevertebratelor si a pestilor mancatori de alge este slab vizibila, din cauza ritmului infernal de dezvoltare, practic nu fac fata invaziei. Fotografiile sunt f reusite, utile pentru cine nu a avut "placerea" sa cunoasca aceste alge. De asemenea site-ul tau foarte frumos realizat - felicitari! Sper sa scapi si de alge, dar va dura poate cateva saptamani.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Mersi mult pentru tot si daca reusesc sa scap de alge printr-o anumita metoda o sa scriu si aici poate se va folosii cineva de cele scrise.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Mi-am luat un tub philips 18w/830 si un suport pentru el si tubul scoate o culoare portocaliu-rosiatica in comparatie cu 765 si 965.
L-am pus doar pe el asa cum ai zis, asta e culoarea care trebuie sa o scoata ?
Mersi.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

scarabeul1984 wrote:Mi-am luat un tub philips 18w/830 si un suport pentru el si tubul scoate o culoare portocaliu-rosiatica in comparatie cu 765 si 965.
L-am pus doar pe el asa cum ai zis, asta e culoarea care trebuie sa o scoata ?
Mersi.

da. e "cald" tubul

aripel is here
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

A trecut o saptamana de cand tin tubul philips 18W/ 830 si algele nu numai ca nu au disparut (era normal sa nu dispara) ele chiar cresc cu aceeasi viteza si acum mai nasol este ca fiind doar un tub de 18 W si nu 2 cum erau inainte plantele nu mai fac fotosinteza lafel de bine si nu cresc lafel de repede, iar din cauza asta le cam inghit algele .
M-am mai gandit la ce as putea sa mai fac gresit : Eu de fiecare data cand spal acvariul (2 ori pe saptamana, cand schimb si apa) scot buturuga cu java si piatra cu riccia din acvariu, apoi spal bine geamurile pe interior, sifonez tot substratul pentru ca ancistrusii mei sunt niste ca..ciosi si apoi bag restul de apa "proaspat statuta" ,buturuga si piatra si apoi filtrul curatat cu dusul, dau drumul la lumina si la incalzitor si apa e curata curata.
Ce nu trebuie sa fac si daca nu trebuie sa fac asa cum fac eu, atunci cum ?
Am citit aici si ziceai INTROS ceva de 830 ca ti-a favorizat cresterea algelor si apoi ca poate nu a fost 830 devina, cum e pana la urma el e devina sau nu ?
Ce alceva pot sa mai incerc ?

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

INTROS wrote:
Am auzit de un usor spor la alge fata de 830 al 965-ului[..]Repet, se pare ca tuburile profilate pe rosu (gen Dennerle Trocal si TLD 830 )fac ceva mai putine alge...


Cred ca INTROS a spus altceva ;)

Black-out total nu a dat nici un fel de rezultat ?

...
[Yahoo!] [MSN]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Te sfatuiesc sa incerci si tratamentul cu apa oxigenata.

P.S. la cum speli filtrul la dus si scoti si buturuga, etc cred ca ai acvariu deciclat tot timpul.
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Asa cum spunea Filipica nu m-am contrazis. Se pare ca tuburile gen TLD830 sau Dennerle trocal, etc, cu spectru cald (2500-3000k) produc mai putine alge, sau mai corect nu le faciliteaza. Au insa si alte dezavantaje, deci trebuie combinate cu alte tuburi pentru un spectru complet. Referitor la fuzz algae - eu m-am luptat cu ele 4 luni si am scapat (sper ca definitiv) doar cu ocazia black-out de 4 zile, care de fapt a fost ptr green water, dar a ras si fuzz algele. E o regula generala ca la o infestare masiva cu alge verzi, cel putin temporara sa se mai scada lumina (de obicei nu si CO2-ul, dar cu variatii minime daca se poate). Nu stiu daca merge apa oxigenata la fuzz, oricum are unele probleme legate de cresterea nitratilor - trebuie scos filtrul afara in alt recipient cu apa (sa nu fie omorate bacteriile), apa schimbata 50%, iar dupa administrare sa nu fie lumina in acvariu min 30 minute, apoi la 2 ore se poate schimba inca 50% din apa. Repet la fuzz nu am vazut, citit recomandari de trat cu apa oxigenata, dar in disperare...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Mersi foarte mult pentru sfaturi cred ca o sa incerc un black-out de vreo 4-5 zile si sper sa isi mai revina iar apoi 2 zile doar 830, iar dupa astea 2 zile mai bag is 965.
Dar acum am alta prioritate mi-a facut oua Neocaridina denticulata sinensis (red) pe care o am de la Sandu cu inca 3 masculi :jumpers: si sunt extrem de fericit. Trebuie sa ma informez cu privire la ce ar trebuii sa fac cand eclozeaza.
Va multumesc inca odata pentru sfaturi, dar nu o sa fac black-out acum poate dupa de eclozeaza crevetii.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Da , incearca o pauza de lumina , adica 4 ore de lumina si 3 ore de intuneric si apoi 5 ore de lumina
Pune melci mici negri fa o supra populare cu ei
Pune cat de multi gasesti ,dupa aia daca rezolvi problema ii dai
Cauta pesti mancatori de alge (chiar si platy ,crosochelius)
Evita fertilizarea lichida o perioada de timp
Pune plante cu crestere rapida
Poti sa pui si plante de suprafata
Daca substratul da semne de oboseala ajutal cu fertilizanti solizi
Numai daca plantele au o crestere sanatoasa si in ritm alert algele nu aau mari sanse

Ogar batrin dar.... cu miros fin
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Ok mersi mult. o sa fac o pauza de lumina, dar nu acum pentru ca tocmai am citit pe un forum canadian unde scria ca Neocaridina denticulata este afectat daca este tinut in acvarii fara lumina.
Si acum nu vreau sa risc sa imi pierd noua generatie de Neocaridina denticulata.
Cam toate plantele mele au o crestere rapida, iar ca fauna am : 2 ancistrusi maricei si 4 creveti, nu cred ca o sa fac o suprapopulare de melci pentru ca este posibil sa nu mai scap de ei si nu vreau sa risc.
Am scris cu cateva posturi mai sus cam tot ce stiu si ce fac la acvariu.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

NU STIU CE SA MAI FAC:
Acum am dat si singurii mei pesti (cei doi ancistrusi) pentru ca acvariul nu le mai permitea dezvoltarea si pentru ca produceau prea multe fecale care am presupus ca ridicau nivelul de amoniac, nitriti, nitrati,... ceea ce am presupus ca ducea la inmultirea algelor.
Acum de cand am dat ancistrusii, geamul de la acvariu este plin de fuzz algae care a crescut de aproximativ 3 mm, inainte cand aveam ancistrusii, o mancau pentru ca nu crestea mai mare de 1mm.
Acum o sa incerc sa nu mai bag Co2 pentru ca eu aveam CO2 DIY care din cauza ca producea fluctuatii mari de PH, este posibil sa fi ajutat algele sa se dezvolte. Acum daca nu o sa mai bag CO2 imi e frica sa nu fie acaparate plantele complet si sa moara.
Am primit un filtru Hangon aquaclear 30 care sper sa ajute la o dezvoltare mai rapida de bacterii, chiar daca acum am doar creveti in acvariu si nu ii mai hranesc deloc pentru ca este plin de alge presupun ca tot mai exista amoniac sau substante care duc la dezvoltarea algelor, in special din fecalele crevetilor. Acum de cand am filtrul asta se formeaza o pelicula deasupra apei despre care am mai citit si care opreste oxigenarea apei.
Am facut din cand in cand cate un Blakout complet de o zi ,adica am acoperit acvariul fara sa mai las nici un pic de lumina sa ajunga la acvariu si am constatat ca le prinde bine plantelor, cu o exceptie Rotala rotundifolia 'Red' care ii albesc frunzele noi, dupa o zi fara lumina.

Ce pot sa mai fac fara sa bag chimicale in acvariu pentru ca nu vreau sa risc sa pierd crevetii.
Sa incerc sa fac chimburi de apa mai des de 2 ori/saptamana sau sa incerc sa fac schimburi mai rar?
Vreau sa incerc, daca in 2 saptamani nu se modifica nimic, sa opresc lumina de la acvariu si sa las acvariul fara capac si expus la lumina din camera atat cat e, poate o sa fie mai bine, pentru ca am un acvariu micut de 5 litri in care mai bag plante care le scot din acvariul de 30 litri si acele plante sunt pline de alge, iar dupa o luna de stat in acvariul de 5 litri dispar algele.

Mersi

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

maestre... pana la urma ai scapat de alge? daca da cum ai reusit
[Yahoo!]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Salut,
Da am scapat de alge, prin schimburi dese de apa (odata la 3 zile) si un black-out de 2 zile (am acoperit acvariu complet, sa nu intre lumina deloc si nici sa nu treaca lumina prin patura cu care l-am acoperit. Evident lumina nu a functionat in aceasta perioada).
Tot in aceasta perioada nu am mai adaugat fertilizanti si nu am mai sifonat substratul.
Succes,

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
Bozzo
Junior member

Joined: 24/09/2007 18:03:16
Messages: 16
Location: Tg-Jiu
IP:
Offline

Din experientele mele pentru fuzz algae black-out 3-4 zile a fost singurul care a functionat.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com