[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
o pata maro pe tulpina?  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

recent mi am mutat plantele intr un nou acvariu ,noul recipient a stat la ciclat 2 saptamani cu filtrul de la acvariul vechi cu buretii curatati pe jumatate , substratul de la acvariul vechi spalat cam trei sferturi din cantitate.
dupa doua saptamani de asteptat pe ciclare am pus plantele si pestii in noul acvariu , acum am observat pe tulpinele plantelor(am doar anubias in acvariu) o pata maro care la una din plante s a extins vizibil cam 0,5 cm
la unele plante s au desprins frunzele de la tupina , frunza fiind intacta fara defecte ,doar la baza tulpini era putrezita.
am facut schimburi de apa saptamanal 30 la suta si am adaugat ca dezisfectant TetraAqua AquaSafe la recomandarea unui tip dintr un petshop si planta min.

plantele si au mai revenit ,in sensul ca le au dat noi frunze sanatoase care nu s au mai desprins.

dar pata maro nu a disparut de pe unele plante
astept alte sfaturi

banuiesc ca filtrul nu si face treaba bine cauza problemei ar fii si excesul de deseuri din acvariu , pe radacinile plantelor se aduna mizerie maro , periodic mai curat , in doua trei saptamani o sa schimb filtrul.

daca are cineva vre o idee
rog sa ma ajute
jumatate din plante nu se refac definitiv
la baza frunzelor care ies , apare aceea pata de care am povestit
chiar sunt singurul care s a ales cu pacostea asta?
[Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Antoniot wrote:dupa doua saptamani de asteptat pe ciclare am pus plantele si pestii in noul acvariu

Daca ai facut ciclarea fara plante si fara pesti nu cred ca a avut nici un efect.
Din cate am mai citit si eu, scopul ciclarii este ca bacteriile denitrificatoare sa se dezvolte cat mai bine si plantele sa-si fixeze radacinile in substrat.
[Email]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com