[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cer mare ajutor....  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

mi`am facut si eu un acvariu...de 80x60x40 aproximativ 200 l am pus geam de 6....dupa ce l`am umplut prima oara geamu din fatza si din spate...s`a curbat putin....destul de putin...dar nu vreau sa risc...am auzit ca exista un intaritor..... vreau si eu sa imi explice cineva ...cum trebuie facut....si cam cat m`ar duce $$$ ....MULTUMESCMULT.....

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

vezi si tu pe aici ce intelegi fara poze ...
http://oldforum.acvariu.ro/viewtopic.php?t=7319
[Yahoo!]
CristiCiju
Junior member

Joined: 01/05/2005 19:40:36
Messages: 61
Location: Radauti
IP:
Offline

si poze...
http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=18
[Yahoo!]
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

da...gasisem alea inainte sa postez.... decipana la urma....cum e....mai pun un geam... ..explicati`mi si mie in 3 cuvinte...

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

S-a mai discutat pe forum problema cu geam de 6 poti face MAXIM un acvariu de 100 de litri.Pentru un acvariu de 200 iti trbuie minim sticla de 8 dar e si mai bine de 10.Eu am un acvariu de 100 de litri si are geam de 8 pentru linsitea mea.Eu zic sa renunti la acvariul asta pentru ca oricate intaritoare ai pune tu tot exista riscul sa se crape intr-o zi si sa te trezesti cu 200 de litri de apa pe covor.Nu vreau sa te dezamagesc dar era mai bine sa pui inainte intrebarile si pe urma sa te apuci sa faci acvariul si nu invers.

http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=130

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

Bun eu m`am hotarat... o sa il intaresc...si sper sa faca fatza... asta e greseala mea...acum ce as putea face??? daca as avea cui sa il dau as face`o.... sunt sanse mari sa reziste?????? .. imi asum riscu...oricum toamna trecuta am mai fost inundat... de veciunu....de deasupra...

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
CristiCiju
Junior member

Joined: 01/05/2005 19:40:36
Messages: 61
Location: Radauti
IP:
Offline

soare wrote:mi`am facut si eu un acvariu...de 80x60x40 aproximativ 200 l am pus geam de 6......


60 e inaltimea sau latimea?

Eu mi-am facut un acvariur de 85/45/40 (L/h/l) din sticla de 6 cu intaritori pe toate fetele si totul e OK. Insa acvariul este umplut pana la 35cm.
[Yahoo!]
mistretzu
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2004 09:48:00
Messages: 108
Location: Craiova
IP:
Offline

Eu am facut pentru un prieten un acvariu de 120x40x50 ->240 litri. Fiind umplut doar 45 de cm rezulta un volum util in juru' lu' 200l. Acvariul rezista pe o masutza cu o mocheta subtzire sub el de 7 ani. Nu mai speriatzi copilu' ca i se crapa acvariul ca nu e chiar asha. Daca ishi pune o transversala intaritoare nu ii crapa decat cu motiv (ciocan, cot, etc ).
@Soare spor la lucru, shi FARA PANICA...

Mircea.

P.S.: BURTA oficiala a acvariului sus pomenit este de 6 mm in zona mediana.

Acvaristu' lu' Peste.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Daca il umple inspre 55 cm o sa aiba totusi o problema, iar un cot in geam nu este ceva care sa zici ca are sanse doar de 0.01% sa se intample. La urma urmei face cum vrea. Pacat doar ca nu s-a documentat mai bine inainte caci daca e simplu sa strangi apa de pe jos si sa refaci zugraveala de la vecinu' de dedesubt nu e la fel de simplu sa refaci habitatul pe care te-ai chinuit sa il creezi in acvariu si majoritatea ocupantilor sai vor avea de suferit (doar de suferit in cel mai bun caz). 10 cm in coloana de apa nu este putin iti spun asta caci al meu are 55 cm cu totul si umplere la 50 din sticla de 10 la o latime de 48 cm utila. Parerea mea este ca la o coloana asa de mare are o bomba cu ceas in casa. Daca insa dimensiunea de 40 este pe inaltime si (aici MareleAlb ar fi fericit un acvariu mai lat decat inalt) umplerea este pana pe la 35-37 de cm mai merge. (eu nu as fi foarte sigur de el si cam as sta cu frica, dar mere)

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

da din pacate are 60 inaltime.... o sa il umplu doar pana la 50... si o sa il intaresc...sper sa tina...acum nu prea mai am ce face... si nici unde sa il dau ..sau macar geamurile.... ca mi`as face altu...dar asa sa il arunc pe asta...nici nu ma gandesc... ORICUM stau la parter mai dati`mi vesti incurajatoare va rog...

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

soare wrote:ORICUM stau la parter

mah am inteles..parter parter da unde ????? in ce oras ? tara?
[Yahoo!]
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

stau in bucuresti... cartierul titan... aproape de faur poarta 4 .. am 18 ani... si am avut primul acvariu la 13 ani.. l`am dat pt ca am racit rau intr`o iarna...si un doctor i`a zis lu tata ca sigur de la acvariu e...(lol)... dupa aceea am mai avut o data dar am avut casa inundata... din cauza celui de deasupra... si atunci tot tata a influentzat ..dar mi`a ramas in sange...si acum vreau sa ma apuc din nou.. se pare caam inceput cu stangu....

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

iti multumesc ...m-ai linistit acuma... :-)
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

E bine ca vrei sa te apuci din nou si e foarte bine ca ai venit sa ceri ajutor aici.Pe situl asta si pe forumul asta gasesti informatii foarte pretioase care te vor ajuta la nevoie.
Ok , poate am exagerat , nu m-am gandit ca mai este si solutia sa nu-l umpli de tot , iar daca ii pui intaritoare pe fetele lungi e posibil sa reziste.Daca zici ca stai si la parter atunci e si mai bibne , nu-ti mai faci griji k inunzi si vecinul.De curiozitate , ce tip de silicon ai folosit ?Sper ca nu din ala universal

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

un silicon pt acvariu.... care costa 140.000 acvariu a fost umplut cam 3 ore...si a rezistat si acum mai e apa in el...dar cam jumate..si nu a curs ....

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ok , m-am mai linistit , DAR daca as fi in locul tau l-as pune intr-un loc mai izolat ferit de riscurile unor loviri accidentale.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

o sa il pun incoltzul dormitorului.... acum mai apare o intrebare...are ceva daca tin acvariu asa mare in dormitor????

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

pai tinel unde crezi tu ca arata mai bine, nu are ce sa influenteze locul doar daca este la geam si bate soarele direct pe el atunci nu-i bine

in rest sa fie la vedera sa-l laude toata lumea

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pai singurul lucru e ca intr-o dimineata o sa te dai jos din pat in apa... sticla de 6mm acvariu de 200L cu coloana de 50cm... hmmm... n-as avea curajul. 200L de apa e mult . Acu e decizia ta...
Daca te referi la sanatatea ta cu acvariul in dormitor, nu iti fa probleme. Sa-i faci capac, altfel o sa ai un pic de probleme cu umiditatea aerului in camera. Altele sunt problemele reale cu acvariul tau

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

nu bate nici o secunda soarele acolo unde vreau sa il pun si nici riscul sa il lovesc nu exista... dar revin...cat de mare este riscul sa plesneasca el din senin???? o sa il intaresc pe fatza pe spate.... si o sa pun si un intaritor penpendicular...adik pe lat(pe mij)... mai spuneti`mi ce sa pun.... acum pana sa o fac

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com