[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
O problema cu algele (probabil Cladophora)  XML
Forum Index » Alge
Author Message
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Salut, si bine v-am regasit. Stiu ca nu am mai postat demult dar asta din motive partial independente de mine. Am o problema cu algele, dar mai intai un scurt istoric.
Am inceput prin a renunta la piticania de acvariu pe care o aveam si mi-am luat unul mai marisor (nu si pentru majoritatea de aici , dar pentru mine suficient) 50 l apa. Ciclare. Transfer de gupanezi (vreo 10-12). Toate bune.
Dupa o perioada au aparut algele, pe marginea frunzelor sub forma unor firicele. Am inceput sa schimb apa mai des si sa le dau mancare mai putina (cam ce mi-am adus aminte din ce citisem pe forum, net nemaiavand).
Nici pomeneala sa scap de ele. Am redus lumina. Nimik, din contra incepusera sa acopere toata suprafata frunzelor (ca un puf dar mai consistent si mai mare; pana in 5 mm).
Urmatoarea etapa: - am acoperit complet acvariul; - le-am taiat lumina; - schimb de apa la 2 zile (1/3); - aproximativ vreo 2 saptamani. REZULTATUL: uraaaa, am scapat de ele.
De ceva vreme (aprox. 2 luni) am donat unui prieten toti gupy si mi-am luat 2 carasei (mici) si 4 neoni. Mai am in acvariu 3 ancistrus (mici, intre 1-2 cm) si un pomacea. Lumina 5 ore dimineata (7-12), 5 seara (17-22).
Acum vreo 2 saptamani am observat reaparitia algelor. Am redus lumina la 7 ore (10-17). Singura imbunatatire, cred eu, a fost stagnarea lor.
CE MAI POT FACE SA SCAP DEFINITIV DE ELE ?!?!?!
Am uitat, ca iluminare am un philips cu lumina galbena de 60 cm (TLD 830/18W). Schimb apa la 5-7 zile, o treime.
Trebuie sa plec, dar am sa revin cu poze. BYE !

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
surdulucian
Junior member

Joined: 17/10/2005 16:09:07
Messages: 18
Location: Braila
IP:
Offline

mi-am luat 2 carasei (mici) si 4 neoni


Banuiesc ca aceasta combinatie e provizorie, deoarece caraseii si neonii nu se potrivesc de nici un fel, din mai multe motive (dimensiuni, temperatura benefica pt fiecare specie, etc...).

CE MAI POT FACE SA SCAP DEFINITIV DE ELE ?!?!?!


Din ce stiu eu e imposibil sa scapi definitiv de alge.
In schimb trebuie sa respecti anumite reguli si acestea nu vor mai apare.
Incearca sa pui cat mai multe plante, daca nu sunt plante indeajuns care sa foloseasca lumina pe care tu le-o oferi, atunci neonul (18W) e prea puternic. Incearca sa folosesti altul mai slab pentru cei 50 de litri ai tai.
Nu ai spus daca ai acvariul pozitionat in asa fel incat sa primeasca si lumina naturala, daca da atunci si aceasta ar putea fi cauza.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O intrebare - de unde ai dedus tu ca ai de-a face cu Cladopfora?
Sfat - scapa de carasi. Nu au ce cauta in 50l. Chiar daca sunt micuti deocamdata, nici nu ai idee ce te asteapta...
Aqua-kid
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2006 16:18:54
Messages: 54
Location: Arad
IP:
Offline

Nu ma pricep la alge , dar Cladophora nu e o alga nedaunatoare?
Am vazuto intr-un acvariu premiat la AGA in 2004.

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2004.cgi?&op=showcase&category=0&vol=1&id=102

Un mic acvarist.
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aqua-kid wrote: Nu ma pricep la alge , dar Cladophora nu e o alga nedaunatoare?
Am vazuto intr-un acvariu premiat la AGA in 2004.

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2004.cgi?&op=showcase&category=0&vol=1&id=102

Ba da. Si citi n-ar da sa o aiba pe o buturuga. :-)
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Incearca sa le identifici dupa fotografiile de la sticky - album alge si din post-ul link util pus de mine, mai jos. Algele pufoase pe marginea frunzelor pot fi si alge rosii genul Rhodophyta tip Audouinella (dar arata de fapt gri-negre), cam asa, sau alge verzi tip fuzz - Oedogonium, care arata cam asa si mai sunt si altele... Daca le recunosti cam care sunt la tine, ar fi de citit acolo si solutiile.


Exista mai multe varietati de Cladophora, cea decorativa, neagresiva, folosita in acvaristica este Cladophora aegagropila, cu alte varietati ca aceasta nu ar fi bine sa aveti de a face.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Desi e putin off-topic, dar nu ma pot abtine sa nu va arat un link cu un filmulet (de fapt gasiti acolo jos in articol mai multe filmulete mpg.) cu ce se poate intampla la nivel microscopic pe un fir de alga...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca usor, usor devii taticul algelor.

Simt asa in aer ca te paste o promovare! :bpc:

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Am banuit ca ar fi cladofora din cauza a ce am citit pe forum in sticky-ul de la inceput:

ciumurel wrote:
Alge de culoare verde inchis sub forma de firicele pe marginea frunzelor.

Probabil Cladophora. Cam subtire descriere .
Da' nu ne-ai spus ce vrei sa faci cu ele. Sa le extermini sau sa le cresti?



Daca sunt alta rasa, asta e, nu sunt cunoscator. De plantat, acvariul e plantat, nu chiar jungla dar cat de cat. Nu are lumina solara directa.

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

S-ar putea ca singura solutie sa fie indepartarea manuala a algelor, cu frunze cu tot. Dezavantajele sunt ca ai ramine cu un acvariu cam golas si ca ar putea sa apara iar si iar, chiar daca introduci plante noi si sanatoase. Fa mai intii niste teste de apa, poate asa vei gasi raspunsul.

Plante cu crestere rapida ai? Cauta pe forum pt ca s-a mai discutat despre asta si vei vedea ca vor ajuta si ele.
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Tot spatele si un lateral e plantat cu valisneria cam pe 3-4 randuri e in continua ingrosare. Iar in rest mai am 3 anubias care daca le rup frunzele pot sa le arunc.

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com