[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Echinodorus "Red Special"  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Echinodorus "Red Special"

Conditiile in care tin eu planta:
Data: August 2006
Dimensiuni acvariu:1300 x 550 x 500 mm
Volum: 300 litrii reali
Lumina: 4 x 36W (3 osram fluora /1 osram lumilux
Durata: 12 ore / zi
Substrat: Pietris fractie 1-3 mm aditivat cu Duplarit K
Fertilizanti:
- zilnic: Dupla plant : 5 picaturi
- trimestrial: Dupla plant tabs si Duplarit K balls
CO2 aditionat automat: pH controller Aquamedic
Reactor CO2: reactor M Aquamedic / butelie 10l
Schimb apa: 50% zilnic
Temperatura: 28 grade Celsius
Valoare pH: 6.6
Carbonate Hardness (KH): 3.5 dKH
image

Datz ...ce vremuri. Am luat cu ani de zile in urma, sa fi fost prin `87 niste reviste Datz din ani saptezeci, in circumstante deosebite. Prietenul de la care am luat revistele se grabea sa paraseasca tara iar pe vremuri astfel de materiale erau aur curat...
Ce diferenta fata de ceea ce se intampla azi...Atunci nu s-ar fi despartit nimeni de astfel de materiale. Nimic nu te lumineaza mai mult decat o carte de specialitate sau o revista de profil. Sunt convins ca daca toti zevzecii care vor sa se apuce de acvarii si se apuca sa ne certe pe noi pe forum/uri ar lua macar cateva carti inainte sau o revista serioasa de profil jumatate din asa zisele dispute de pe forum nu ar mai aparea. Fanteziile necunoasterii ar fi inlocuite de concretul informatiei corecte.
Cand ai modelul adevarat in fata stii spre ce sa tinzi.
Chiar daca nu ai banii azi strangi de una, maine de alta si in timp manat de modelul pe care-l ai in fata nu mai ai derapaje in decor legate de conditiile optime pe care le oferi unei plante.
Rasfoind Datz-urile anilor aia cant Barth d`abia isi facea mana pe Echinodorusi mi-a venit ideea sa vad cum mai arata noile revistie si asa am descoperit (din pacate doar pe net) “Die neue Datz” iar apoi placut surprins de calitate am descoperit si semnatura lui Christel Kasselmann pe un articol despre o noutate: Echinodorus ''Red special".
Planta arata superb pe coperta revistei...si marturisesc ca desi o am de ceva timp nu am reusit inca culorile respective.

Am primit reprosuri voalate ca prezint plante noi care sunt de regula mai dificile, astfel promovand acest tip de acvaristica in detrimentul celei cu plante deja mai raspandite. Total eronat.
Vreau sa dobor acest mit si sa stabilim din capul locului ce isi doreste aceasta prezentare.

1.Exista pe lumea asta si alte plante decat sa zicem clasicul E. Amazonicus alaturi de care mi-am petrecut toata copilaria...cu un pic de curaj si ceva dotari va puteti desprinde de ceea ce se numeste balaria clasica
2.Si plantele din categoria "noi", alese si cultivate cu grija, pot fi la fel de simplu de crescut daca ai pricepere si minime dotari corespunzatoare.
3.Nu exista prostie mai mare indusa de semidoctii acvaristicii decat ca plantele emerse sunt garantia unui insucces smilie

1. Acvaristica e un domeniu dinamic, lucrurile progreseaza, apar an de an specii noi de pesti, plante la care nici nu speram si totusi multi inca mai chibzuiesc de doua ori in alegerea unei plante, speriati de oameni care predau acvaristica dupa ce au citit pe net si nu dupa experienta.
Asa se intampla ca aleg plante care nu necesita nici cel mai mic efort...speriati ca o sa o dea in bara.
Ei bine Echinodorus ''Red special"este format exact pentru astfel de situatii. O planta noua...declarata EASY
Toti tolomaci exulta cand vad cate un acvariu in care nu-i nevoie de nimic...de parca asta ar fi criteriul... chitrosenia, banalitatea, stereotipul. Firesc ca exista si acvarii simple si ieftine dar nimeni nu se opreste la ele. Un acvariu se poate face cu bun gust chiar si aproape moka, dar frumusetea consta nu numai in cultivarea plantelor selectiv in functie de cati bani ai ci in functie de ce iti propui in construirea unui peisaj. Ori pentru asta trebuie sa incercati si cate ceva nou, ceva care o sa va faca sa prindeti incredere si sa abordati alte plante mai dificile.

2. Am auzit pe multi care spun ca nu au bani si atunci de aia abordeaza variante fanteziste de cresterea plantelor.
Oameni buni, diferentele la buzunar pot fi mici dar rezultatele sunt spectaculoase:
-Ca sa schimbi un sol de cartita/sol de pe dealuri rosii/ sparturai de caramizi pe un sol profi nu te costa nimic, ba chiar faci economie si garantez ca e eficient. Benzina (in cazul in care nu dormiti cu cartita in pat), sapat si timp pierdut, plus cheltuielile ce vor fi facute pentru repunerea acvariului pe picioare fac sigur mai mult decat 17,49 RON pentru un acvariu de 100 cm cat am vazut ca face un produs JBL

-Ca sa cumperi un fertilizant lichid profi sigur dai mai putin decat sa te complici cu o zeama inventata de te miri ce destept si laudata de alti nepriceputi.
Sa luam doar cazul unei solutii promovata de diversi entuziasti cu “maini indemanatice”…sa zicem Solutia Knopp. Numai pretul ei de achizitie pentru prepararea a 100 de ml, ca sa nu mai vorbesc de alergatura, interogatii la farmaci alea-alea depaseste cu mult pretul unui produs profi 10,85 RON

-Ca sa folosesti un neon de mezeluri sau ma rog unul ordinar de birou ca sa nu se zica ca am ceva cu “macelaru” de le recomanda pe un alt forum te costa putin mai ieftin probabil diferenta de 10 RON.

Daca veti folosii varianta acvaristica pe genunchi nu am certitudinea ca veti reusii chiar si cu o planta Easy ca asta, in schimb daca veti folosii cele 3 indicatii legate de produse profi va garantez ca o sa aveti success cu planta si va veti mandrii ca ati reusit si cu ceva nou cum este Echinodorus ''Red special".

3.Au fost oameni care au alimentat continuu ideea ca plantele din import sunt sensibile si au marele cusur ca sunt emerse, de aia se pierd repede. Nimic mai fals. Ideea era sutinuta de catre asa zisi crescatori autohtoni de frica ca se va produce ceea ce era de asteptat. Adica sa apara o piata care sa nu mai fie dependenta de balariile lor cu care ne obisnuisera de ani de zile. Firesc ca e vorba de un proces de trecere de la emers la submers...dar acest proces nu = distrugerea plantei.
Firmele mari din Asia si Europa care produc plante pe banda rulanta au promovat acest sistem de plante crescute emers de ani de zile. Daca ar fi fost probleme reale s-ar fi renuntat de mult la cresterea emersa. Echinodorusii in mod special nu sunt plante dificile deci nu ezitati niciun moment.
Tropica a produs si Echinodorus ''Red special" tot emers.
Planta a venit etichetata si avea frunzele verzi si rounde.
image
Odata scoasa planta din ghiveci, curatata bine radacina de vata cu fertilizant nu mai aveti nicio grija. Asistati spectator la schimbare frunzelor care in cazul asta este foarte spectaculoasa pentru ca se ajunge de la culoarea verde la culoare maron roscat. De la frunze rotunde la cele cu margini ondulate samd.
Deci unde este problema ...unde este greutatea . Ba mai mult plantele pleaca extrem de bine dezvoltate de la producator si de multe ori prima tija nici macar nu este meritul vostru . Findca planta deja dezvoltata are in tija "programata in bagajul ei genetic" si va treziti cu surpriza placuta in acvariu.
Asa a fost cazul si la mine. Am avut o tija la 3 saptaptamani dupa achizitionarea plantei....totusi nu era tija pe care o asteptam. Era verde inca iar puii nu se dezvoltau corespunzator.
Doar dupa schimbare completa a frunzelor care s-a facut pana in 2 luni am vazut ce inseamna tija de Red Special...alta culoare, practic cea mai rosie bucata din planta.
De 4 zile tot creste tija din fotografie iar cand o sa infloreasca am sa revin cu poze. Sunt sigur ca o sa am succes cu ea iar cei carora le-am promis sa fie linistiti nu i-am uitat


Asadar planta simpla dedicata atat incepatorilor cat si avansatilor pentru colectie.
Are 28 cm lungime si pe latime imi cam ocupa 25 de cm. Sa vedem caci asta este problema la toti hibrizii. Nu poti sa stii cu exactitate pana la maturizarea completa a plantei inaltimea finala . Tropica o da de 30, Kasselmann de 15-20 cm .

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2009 13:02:51


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Frumoasa ,planta
Buna prezentare
Mesterul, mare pasionat de plante Conu " Sandu mare om mare caracter
In rest no cooment sau pe graiul moldovenesc "fara cuvinte " :-P

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

lazarginel wrote:Frumoasa ,planta
Buna prezentare
...am inteles...vrei un pui
Erai oricum in cap de lista

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Eram ,mai bine zis in in cap dupa asta planta, sa o pot avea si eu
Acum am vazut ca la tine are tija , cum crezi ca as rata o asemenea ocazie , numai sa vrei tu si sa ....la mai multi puii
Si uite asa ,acvaristii pasionati de plante mai fac un pas inainte

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Cam asta e...acum la ceva timp de la achizitia plantei am trecut prin toate fazele cu ea de la emers la planta care mi-a facut pana acum deja doua tije. As fi pus si ceva poze...dar cand s-o repara galeria.
Ce am promis ramane bine promis si un pui va lua drumul Iasiului
Ca sa zic asa this is the end-ul povestii se apropie.
Ce era de dovedit am dovedit, o planta emersa de la o firma oarecare de afara s-a dezvoltat perfect, arata de expozitie si nu numai ca nu sunt probleme de adaptare dar in doua randuri imi da si pui.
Acum ceasul nemilos al fiecarei plante de la mine din acvariu ma atentioneaza ca spatiul trebuie eliberat spre a face loc la alta planta, ceva nou, probabil un alt Echinodorus pe care-l astept de la firma de profil din Germania.

Asadar desi nu aici isi are locul anuntul (o sa pun un altul si la rubrica de vanzari), dar pentru ca il consider ca un final previzibil al povestii (din pacate nu mai am unde sa cresc toate balariile pe care le-am indragit de-a lungul vremii):

VAND: Echinodorus "Red Special" pe care il stiu de cand era atatica si verde si care a ajuns la dimensiunea si maturitatea unei mother-plant, producatoare de tije.
Pretul este similar cu cel cu care firma Tropica il comercializeaza in Romania prin distribuitorul sau local...doar ca beneficiati de o planta adaptata si ale carei forme si colorit sunt conforme plantei in forma submersa...si face pui, asta ca sa daram alta bazaconie conform careia ar putea fi un hibrid steril :p
Nu e ba steril...steril e pentu prostii care incearca sa o creasca necorespunzator :p

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com