[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
moonlight  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

pt ca topicul este blocat, intreb aici, pe cel care l-a compus, si pe altii care au incercat.
esti 100% sigur ca pestii nu sunt deranjati de lumina albastra generata de ledurile normale ?

poate e doar reflexul lor original si nevoie de odihna care ii indeamna...

ce vreau sa zic.. m-am documentat si eu pe tema asta.. si ca specificatii tehnice am gasit pt echipamentele cat de cat pro.

Our system is created with the highest quality LEDs on the market. Each LED module is an industry standard 5mm (T1 3/4) unit, with a minimum luminous intensity of over 5,500mcd, projected over a viewing angle of 40º. The frequency output of the LED is 470nm, extremely close to the frequency of natural moon light. With a total of nine ultra-bright LEDs on the LED Lite system, this represents in excess of 49,000mcd of total combined light power.


textul e destul de diferit fata de cei 800 din articolul tau, si parca nu faci nici o referire la frecventa... nu e un "flame topic", dar as vrea o lamurire ....


http://www.projectx.com/shop/shopexd.asp?id=63

later edit.. aveam 2 ferestre deschise, si in loc sa dau new topic la diy, am dat la plante. daca il puteti muta corespunzator..

Mutat de Lucian
[Yahoo!]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ei da. Nu contest ca produsul pe care l-ai gasit pe net bun. Acu reclama e sufletul comertului, normal ca daca iti vand un peste, o sa iti zic ca are tata campion .
Acu revenind la ale noastre, hai sa o luam un pic pe ocolite, pentru ca si eu am avut mari indoieli ca luna ar lumina albastru, doar o vad pe cer si are spectru apropiat de alb (vizibil vorbind).

In 1823 , Johannes Purkinje a publicat un raport in care descrie schimbarile de intensitate relativa a undelor din spectrul vizibil (undele lungi vizibile adica spectrul rosu si undele scurte vizibile adica spectrul albastru) in functie de iluminarea ambientala. El a fost primul care a observat ca undele lungi (rosii) apar mai intense in conditii de iluminare puternica decat undele scurte (albastre), iar in conditii de ilumiare slaba, situatia se schimba - undele scurte sunt mai intense.

Asa se explica si faptul ca in ape, cu cat cobori mai adanc, spectrul luminos se schimba in albastru, defapt tot restul de unde (culori) pierd din intensitate, si nu le mai sesizam.

Acum nu te astepta ca lumina lunii sa fie monocroma, asa cum pretind aia in reclama lor, asa cum nici nu te astepta ca un led sa lumineze monocrom (adica o singura culoare, adica o singura lunigime de unda).
Luna reflecta lumina soarelui, care are tot spectrul vizibil de la 700nm (rosu) pana la 400nm violet, si o trimite catre pamant. Intensitatea luminii fiind mica, se pierd din lungimile lungi (rosu, galben, portocaliu ) si raman cele scurte (violet, albastru, verde). Deci ramane un spectru de culori totusi, chiar daca cea mai proeminenta dintre toate este cea albastra in jurul valorii de 450nm.

Cu privire la leduri, nici ledurile nu emit o singura lungime de unda, ele emit un spectru cuprins intre niste valori. De ex. un led verde tipic :

image

Graficul arata culoarea emisa in functie de intensitate pentru led. Varful este in jurul valorii de 565 nm, insa led-ul emite de fapt un spectru cuprins intre valorile 520 nm pana la 610 nm. Si daca iei jumatatea intensitatii, ca sa scazi din spectrul total lungimile de unda slab emise, tot obtii un spectru de aprox 30 nm latime (0.5 pe axa Y). Asta inseamna ca un led albastru lumineaza in general intre valorile 480-450nm. De aceea am zis sa se verifice sa arda albastru, pentru ca daca e albastru-violet se duce inspre 400nm, si nu e bine.

Pe langa acest fapt, ledul isi schimba usor spectrul in functie de temperatura (dupa cum vezi graficul este dat pentru o temp. de 25grade); si in functie de curentul de alimentare.

In ceea ce priveste intensitatea luminoasa de 5500 mcd, daca ai un acvariu foarte mare, probabil ai nevoie de asa luminozitate ca sa stabata coloana de apa (peste 1m zic eu). Daca ai un acvariu mai modest, nu ai nevoie de asa luminozitate. De ex. eu nu aprind ledul la intensitate maxima pentru ca daca il tin la intensitate maxima, deranjeaza pestii. Ori eu am led din "licurici".

Sper ca ti-am raspuns destul de coerent... daca mai ai intrebari la care o sa fiu in stare sa iti raspund, cu cea mai mare placere...

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline


............
.......................

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Sper ca ti-am raspuns destul de coerent...

Dupa cum zicea si adi_ci23 dar asta numai datorita unor inexactitati in exprimare:

Graficul arata culoarea emisa in functie de intensitate pentru led.

Cred ca ai vrut sa spui: Intensitatea luminoasa relativa functie de lungimea de unda.

Cat despre Johannes Purkinje... trebuia sa mentionezi macar ca a fost un fiziolog si anatomist si ca...
a descris schimbarile de perceptie a intensitatii relative a undelor din spectrul vizibil (undele lungi vizibile adica spectrul rosu si undele scurte vizibile adica spectrul albastru) in functie de iluminarea ambientala.

Efectul care ii poarta dealtfel si numele:
As light intensity decreases, red objects are perceived to fade faster than blue objects of the same brightness.
Asa se explica si faptul ca in ape, cu cat cobori mai adanc, spectrul luminos se schimba in albastru, defapt tot restul de unde (culori) pierd din intensitate, si nu le mai sesizam.

Aici chiar nu ai dreptate... Anumite lungimi de unda sunt efectiv absorbite de mediu pe care il strabat (legea Lambert-Beer). Insa pentru inaltimi mici ale coloanei de apa efectul e neglijabil...
E de recomandat articolul lui Leo2003 "Despre tuburile fluorescente"

Si in incheiere, da, era vorba de o lucrare stiintifica, nu de un raport (de securitate ;) ) pe care la publicat fiind profesor la Universitatea din Praga.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

betta wrote:
Cred ca ai vrut sa spui: Intensitatea luminoasa relativa functie de lungimea de unda.


Pai e acelasi lucru, dar exprimat mai pe intelesul tuturor. Nu am vrut sa fiu foarte tehnic in exprimare, ca sa nu


Cat despre Johannes Purkinje... trebuia sa mentionezi macar ca a fost un fiziolog si anatomist si ca...

Sincer nu stiam ca e fiziolog si anatomist, cand mi-am construit moonlight-ul, am cautat si eu niste date sa ma lamuresc pe internet si asa am aflat si eu de el.

Asa se explica si faptul ca in ape, cu cat cobori mai adanc, spectrul luminos se schimba in albastru, defapt tot restul de unde (culori) pierd din intensitate, si nu le mai sesizam.
Aici chiar nu ai dreptate... Anumite lungimi de unda sunt efectiv absorbite de mediu pe care il strabat (legea Lambert-Beer). Insa pentru inaltimi mici ale coloanei de apa efectul e neglijabil...


Asta am tras-o singur, se pare ca eronat...


Si in incheiere, da, era vorba de o lucrare stiintifica, nu de un raport (de securitate ;) ) pe care la publicat fiind profesor la Universitatea din Praga.


Da stiu ca tii la Purkinje asta. Imi pare rau, dar nu am un limbaj academic atat de dezvoltat Acu scuze pentru cei pe care i-am zgariat pe timpane. E clar ca ma refeream la un raport stiintific... sper

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

eu m-am lamurit.
Multumesc pt informatii.
[Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Da stiu ca tii la Purkinje asta.

Pai pana n-ai pomenit tu de el nici nu stiam de el .
Ar mai trebui sa descopar ca suntem rude .

Am cautat pe net pentru ca intradevar ceva mirosea fishy adica si io am fost de postul tau.

Graficul arata culoarea emisa in functie de intensitate pentru led.

nu e tot una cu
Intensitatea luminoasa relativa functie de lungimea de unda.


Din prima exprimare se intelege ca LED-ul este acordabil adica lungimea de unda emisa, culoarea daca vrei de acesta (si ai spus dealtfel), se modifica in functie de intensitatea curentului care trece prin el (Ceea ce probabil e valabil la limita, inainte de a-l arde da' din cauza altor efecte )

Din a doua exprimare se intelege ca LED-ul nu e monocromatic ci intr-o plaja de valori a lungimii de unda acesta emite lumina dar la intensitati diferite.

N.B. Hai ca nu-s carcotas si nici academic ci doar corect/exact.
Bine ca s-a explicitat si lamurit moonlighting-ul asta (ca tare mi-a placut serialu' cu Bruce Willis si Cybill Shepherd ;) )

In incheiere, oare pestii au auzit de raportul lui Purkinje :-) adica si ei au perceptii diferite in functie de lumina ambianta
Asta deoarece pestii sunt (marea majoritate) fie tricromatici (albastru, verde, galben/portocaliu) fie dicromatici, cei de adancime (albastru, verde). Si sunt unii care vad si infrarosu. In ceea ce priveste UV cel putin o specie de macrou (Scomber australasicus sau Scomber japonicus ) vede in aceasta portiune a spectrului.
E normal ca pestii de adancime sa vada doar 2 culori, albastru si verde pentru ca vorba ceea "Nevoia creeaza organul..." si cum datorita absorbtiei selective de catre apa a luminii, la ei nu ajung radiatii rosii-portocalii iar ca urmare, chiar daca au avut celule conuri sensibile la aceasta radiatie, acestea au disparut. ISN'T NATURE WONDERFULL ?

http://www.sexyloops.com/articles/colourinthefisheseye.shtml
www.cs.rit.edu/~rsg/FishVisionSystemGroup2.ppt

Later edit: In fisierul .ppt se pomeneste ca si common goldfish ar vedea in UV (pag. 27/30)

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

betta wrote:
Din prima exprimare se intelege ca LED-ul este acordabil adica lungimea de unda emisa, culoarea daca vrei de acesta (si ai spus dealtfel), se modifica in functie de intensitatea curentului care trece prin el (Ceea ce probabil e valabil la limita, inainte de a-l arde da' din cauza altor efecte )


Dreptate ai... la interpretarea asta nu m-am gandit... Credeam ca te referi la culoare vs. lungime de unda, de aia am zis ca tot una e.

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

ce parere aveti de becurile night glo de la hagen? eu mi-am luat pentru terrariul iguanei si pare ok, doarme linistita si nu pare deranjata de lumina respectiva. lumina e albastra asa cum ziceti voi si producatorul pretinde ca: "simulates natural moonlight, perfect for nocturnal viewing" etc. ce ziceti merita incercate si in acvariu?

ride free
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com