[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
am si eu alge :( cum scap de ele?  XML
Forum Index » Alge
Author Message
iulius2005
Junior member

Joined: 08/04/2006 22:31:19
Messages: 88
Location: craiova
IP:
Offline

salut tuturor !! fratilor am si eu niste alge de care nustiu cum sa scap. arata ca un covoras pe frunzele plantelor, un verde inchis urat pe majoritatea frunzelor la plante. acvariul are cc 100 L utili, am 3 becuri economice philips cu lumina calda ... apa schimb 15 L la 3 zile , pot aplica si eu tratamentul ala cu apa oxigenata ? ca am vazut pe aici ca se cam scapa de alge cu apa oxigenata
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Incearca totusi o fotografie a algelor. E greu sa ne dam seama de care sunt din descriere. Becurile economice chiar Philips nu sunt ceam mai grozava alegere pentru plantele de acvariu, incearca totusi lumina de tuburi fluorescente, daca vrei lumina calda si sa nu umbli prea mult dupa tuburi "adevarate" merg chiar si 830 -urile Philips (nu sunt pasiunea mea, dar in cazul tau sigur ajuta mai mult decat ce ai acum). Mai trebuie spus la 100 L ce si cati pesti ai (la conc de nitrati / fosfati / fier in acvariu nu sper), si daca ai CO2 sau nu (cred ca nu). Deci poze si cateva date in plus si ne straduim sa te ajutam. PS Apa oxigenata nu merge la orice alge si e o solutie de moment.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
iulius2005
Junior member

Joined: 08/04/2006 22:31:19
Messages: 88
Location: craiova
IP:
Offline

ok o sa fac ceva poze .. cu telefonul pesti am 4 scalari si 2 sanitari
[Yahoo!]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com