[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfat constructie acvariu 500l!  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
SuperSteaua
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 13:46:08
Messages: 230
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare.
A venit vremea sa imi fac si eu un acvariu mai mare adica undeva pe la 500l brut. :-)
Vreau sa imi spuneti daca sunt realiste masurile la care m-am gandit:
prima varianta ar fi 140x50x70=490l cu geam de 10 si intarituri longitudinale
sau
a doua varianta 140x60x60=504l cu geam de 10 si intarituri longitudinale
Bineinteles orice alt sfat este binevenit.
Multumesc.
[Yahoo!] [MSN]
arnoldx
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2005 18:23:59
Messages: 192
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Eu am avut unul de 150*55*60 cu intarituri longitudinale si transversale tot din geam de 10mm da cu lipiturile dublate pe lateralele mici.

Vezi si tu cat spatiu ai

Cel mai bun medicament antistres este privitul unui acvariu
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Daca la asta 140x50x70, 70 cm e inaltimea nu cred ca-i bine sa-l faci din sticla de 10 mm.
Mai bine fa-l pppaaa asta: 140x60x60. Dimensiunile sint mai coolte™ . Merge din sticla de 10 mm cu intarituri longitudinale si transversale. Da daca ai de unde lua sticla de 12 mm ar fi mai sigur.

Poze: smilie ... Poze cu plante
SuperSteaua
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 13:46:08
Messages: 230
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[quote="Porcu'"]Daca la asta 140x50x70, 70 cm e inaltimea nu cred ca-i bine sa-l faci din sticla de 10 mm.
Mai bine fa-l [i]pa™[/i] asta: 140x60x60. Dimensiunile sint mai [i]coolte™[/i] :ok: . Merge din sticla de 10 mm cu intarituri longitudinale si transversale. Da daca ai de unde lua sticla de 12 mm ar fi mai sigur.[/quote]
Intr-adevar 70 este inaltimea. As vrea sa il fac cat mai inalt.
Nu se poate in nici un fel sa il fac de 70 inaltime cu intarituri sau io stiu.
Daca as folosi geam de 12 ar fi ok?
Daca este diferenta mica de bani il fac cu geam de 12.
[Yahoo!] [MSN]
SuperSteaua
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 13:46:08
Messages: 230
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[quote="Porcu'"]Daca la asta 140x50x70, 70 cm e inaltimea nu cred ca-i bine sa-l faci din sticla de 10 mm.
Mai bine fa-l [i"]pa™[/i] asta: 140x60x60. Dimensiunile sint mai coolte™ . Merge din sticla de 10 mm cu intarituri longitudinale si transversale. Da daca ai de unde lua sticla de 12 mm ar fi mai sigur.

Intr-adevar 70 este inaltimea. As vrea sa il fac cat mai inalt.
Nu se poate in nici un fel sa il fac de 70 inaltime cu intarituri sau io stiu.
Daca as folosi geam de 12 ar fi ok?
Daca este diferenta mica de bani il fac cu geam de 12.
[Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

SuperSteaua wrote:Nu se poate in nici un fel sa il fac de 70 inaltime cu intarituri sau io stiu.
Daca as folosi geam de 12 ar fi ok?
Daca este diferenta mica de bani il fac cu geam de 12.
Cu geam de 12 mm ar fi ok. Tot cu intarituiri. Nu vreau sa spun c-o sa crape sigur daca-l faci din geam de 10 mm, da' eu nu l-as tine in casa . Cred ca diferenta de pret de la sticla de 10 mm la aia de 12 mm e destul de consistenta. Poate stie cineva niste preturi exacte.

Daca te hotarasti la h=70 cm, fa latimea mai mare. 50 cm e prea ingust si nu arata bine.

Poze: smilie ... Poze cu plante
SuperSteaua
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 13:46:08
Messages: 230
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Crezi ca ar merge si 150x60x60.
Daca nu o sa raman la 140x60x60 si daca nu e prea mare diferenta de bani voi face 140x60x70.
Multumesc pentru sfat.
Daca ar mai fi vre-un sfat care crezi ca mi-ar prinde bine .....
[Yahoo!] [MSN]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu crezi ca inaltimea de 70 e prea mare. Cum ai sa-l plantezi? Cum ai sa sifonezi substratul? Daca te apuca vreodata sa-l redecorezi crezi ca o sa-ti fie usor? Parerea mea: ramai la o inaltime de maxim 60. E arhisuficienta. Ce pesti vrei sa pui in el de-ti trabuie asa o inaltime mare? Si fa-l de cel putin 60 de lat. Altfel nu o sa aiba profunzimea necesara.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

SuperSteaua wrote:Crezi ca ar merge si 150x60x60.
Daca nu o sa raman la 140x60x60 si daca nu e prea mare diferenta de bani voi face 140x60x70.
Ar merge si 150x60x60 din sticla de 10 mm daca pui intarituri coolte™. Adica sa pui doua tranversale - imparti lungimea acvariului in trei si pui transversalele la cite 50 cm distanta una de alta. Eu obisnuiesc sa dublez lipiturile la acvariile mari cu baghete din sticla de 6 mm, late de 2-3 cm.
Totusi cu sticla de 12 mm dormi mai linistit. Vei hotari cind vei sti diferenta de pret.

SuperSteaua wrote:Daca ar mai fi vreun sfat care crezi ca mi-ar prinde bine .....
Sint de acord 100% cu ce ti-a spus viviparu'.

Poze: smilie ... Poze cu plante
SuperSteaua
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 13:46:08
Messages: 230
Location: Bucuresti
IP:
Offline

As vrea inaltime de 70 ca asa mi-ar placea mie mai mult.
Nu imi place cand plantele ajung la suprafata si se indoaie si trebuie sa le rupi sau sa le lasi asa.
Are dreptate Viviparu ca ar fi greu de umblat in el,dar urcat pe un scaunel cred ca se rezolva problema mai ales ca sunt si destul de inalt.
Vreau sa pun scalari cu neoni in el. Cel putin la asta ma gandesc acuma.
Oricum nu sunt incuiat si stiu sa ascult parerile altora. Mai ales ca vin de la oameni mult mai cunoscatori decat mine.
Asta era si ideea sa ma sfatuiti sa nu ma trezesc ca dau de belele din nestiinta.
[Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

SuperSteaua wrote:Are dreptate Viviparu ca ar fi greu de umblat in el,dar urcat pe un scaunel cred ca se rezolva problema mai ales ca sunt si destul de inalt.
Principala problema la inaltimea de 70 cm nu e ca umbli greu. Cu putin chin din partea ta o rezolvi. Probleme o sa ai cu plantele. La h=70 cm intensitatea luminoasa pe fundu' bazinului e mica. Vei putea creste plante nu foarte pretentioase la lumina si care se potrivesc bine cu scalarii: Echinodorusi, Valisneria ....... chiar Anubias, Microsorum, Bolbitis .......
Daca prioritatea ta sint plantele trebuie sa renunti la h=70.

SuperSteaua wrote:Vreau sa pun scalari cu neoni in el. Cel putin la asta ma gandesc acuma.
Adevaru' e ca scalarii iubesc inaltimea de 70 cm. S-ar simti bine si ar creste cit farfuriile dar vor pune in mare pericol neonii .


P.S. LA h=70 cm parerea mea e sa nici nu te gindesti la sticla de 10 mm.

Poze: smilie ... Poze cu plante
SuperSteaua
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 13:46:08
Messages: 230
Location: Bucuresti
IP:
Offline

OK. Argumentele voastre sunt suficiente.
Raman la 140x60x60 din geam de 10 si intarituri longitudinale si transversale.
Acum alta intrebare.
Avand in vedere ca pe langa acvariul de 500l va mai exista si unul de 70l care il am acum si va fi pozitionat undeva in mijloc sub acvariul mare si ca va avea cu totul aproape o tona cum fac masa pe care va sta?
Credeti ca e de ajuns sa o fac doar din pal sau e necesar schelet de metal imbracat in pal?
La varianta doar din pal ma gandesc sa folosesc pal din cel gros cum sunt blaturile de bucatarie.
[Yahoo!] [MSN]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Schelet metalic, tati, fara discutie. Din teava rectangulara sanatoasa. Si bine facut.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
SuperSteaua
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 13:46:08
Messages: 230
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa ma gandeam si eu ca o sa dorm mai linistit.
Schelet metalic va fi atunci.

:-)

Ramane sa vad ce pesti o sa mai pun pe langa scalari. In acvariul de 70l care il am acum am 2 perechi de scalari adulte cu depuneri la activ, vreo 10 neoni, 2 corydoras si 2 ancistrusi si nu au fost probleme pana acum. Cam inghesuiti dar fara sa se manance.
[Yahoo!] [MSN]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

De tinut ar tine si din pal , am vazut in Cora Pantelimon , acvariu de 500 l pe suport din pal de 19 mm ,tinea dar se cam ondulase.
Cat despre acvariu , eu as pune macar fund dublu la el.In plus , fundul incastrat l-as face din sticla de 12 mm.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

johnny6600 wrote:acvariu de 500 l pe suport din pal de 19 mm ,tinea dar se cam ondulase.

Poze: smilie ... Poze cu plante
SuperSteaua
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 13:46:08
Messages: 230
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut si eu acvariul din Cora.
Nu stiu daca avea 500l dar parea destul de mare. Era lung si greutatea distribuita pe o suprafata mai mare poate daia rezista.
Eu o sa merg pe varianta de suport cu schelet metalic ca sa stau linistit.
[Yahoo!] [MSN]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Din cate tin minte ! pe tuburile de silicon .. DenBraven si Bison zice ca inaltimea acvariului sa fie maxim 60cm .. la 70cm v-a fi o presiune mai mare !
Mai bine il faci lat de 70 cm si inalt de 60.

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Sau lipesti cu Dow Corning

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
SuperSteaua
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 13:46:08
Messages: 230
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am hotarat: raman la 140x60x60.
Mai bine zis ma hotarasem pana m-a speriat o cunostinta care mi-a zis ca avand in vedere ca toata jucaria o sa ajunga pe la o tona sa nu am probleme cu plafonul de la bloc mai ales in eventualitatea unui "tremurici".
Acum sa va intreb si treaba asata: tot echipamentul sticla+apa+substrat+pietre+decor+alt acvariu de 60l+suport = cam 1 tona, credeti ca ar fi probeleme cu rezistenta blocului. De mentionat ca acvariul va sta langa un zid de rezistenta din beton si stau la etajul 3 din 4 intr-un bloc vechi de 20 de ani facut dupa cutremurul din '77.
Io cred ca rezista mai ales ca m-am uitat pe scari la placa dintre etaje si are cam 30 cm.
Voi ce ziceti?
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com