[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce specie (/varietate) este?  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
horia_ch
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2006 17:00:54
Messages: 67
Location: Miercurea Ciuc, Harghita
IP:
Offline

Ma poate si pe mine lamuri cineva?

image

Seamana cu Colisa lalia red, dar parca nu chiar este. (coada nu este rosie, lipseste argintiul de pe piept, iar dorsala nu este albastra. Dimpotriva, pe coada apar oarece urme de albastru-cian)
Multumesc pentru orice indicii!

Orhidea acvatica.
[Email] [Yahoo!]
Sicmar
Junior member

Joined: 24/04/2006 03:37:49
Messages: 78
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Colisa chuna
[Email] [Yahoo!]
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

horia_ch wrote:Seamana cu Colisa lalia red, dar parca nu chiar este. (coada nu este rosie, lipseste argintiul de pe piept, iar dorsala nu este albastra. Dimpotriva, pe coada apar oarece urme de albastru-cian)
Multumesc pentru orice indicii!


Nu trebuie sa aiba neaparat si coada sau dorsala colorata pentru a fi C. lalia red-flame (mai sunt si corcituri), dar asta este intr-adevar C. chuna (Gurami de miere)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
horia_ch
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2006 17:00:54
Messages: 67
Location: Miercurea Ciuc, Harghita
IP:
Offline

Scuze pentru intarziere. Sunt lamurit , multumesc pentru raspuns. Cred ca este, intr-adevar, labiosa.
As mai avea inca o intrebare: credeti ca un mascul din aceasta specie ar putea coabita intr-un acvariu cu masculi de alte specii de colisa? Daca as vrea sa-mi fac un acvariu de colise (labiosa+lalia+chuna) as putea face asa ceva? Sau se vad ca sunt acelasi gen si se iau la bataie?
Multumesc inca o data!

Orhidea acvatica.
[Email] [Yahoo!]
raresr
Junior member

Joined: 01/08/2005 09:40:26
Messages: 40
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

poti sa ti cati vrei in acavriu dar in perioada cand s ereproduc trebe scosi ca in acavriu nu o sa depuna icre, mai ales fiind mic acvariu.
Reproducerea este destul de complicata dar nu imposibila eu am reusit , dar a trebuit sa ii soct din acvariu , deoarece nu rezista cuibul mult in acvariu comun ca se strica repede.....
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com