[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aphyosemion Australe  XML
Forum Index » Killie
Author Message
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Sa continui povestea inceputa in vechiul forum, desi...nu stiu pe cine ar interesa Cine stie...?!
Din pacate lucrurile nu stau deloc roz la australe. Am reusit sa am un singur puiut pe care l-am crescut mare. E o femela si acu' zburda prin acvariul mare alaturi de ceilalti.
Pestii maturi nu mai vor sa depuna. Desi am incercat si varianta cu spararea pentru un timp, femele de mascul. Mai obtineam cate o icra la o saptamana Si din icra asta, desi am fost foarte atenta la proprietatile apei, nu iese nimic. Nici macar in faza de formare a celor doua puncte negre pe post de ochi nu mai ajunge.
Colac peste pupaza, zilele trecute mi s-a imbolnavit una din femelele mature. S-a umflat si si-a zburlit solzii, stand numai pe la suprafata apei. Azi dimineata am gasit-o moarta.
Cam ....asta ar fi...
Batracianus
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2805
Location: Pitesti cartier Sătrăiesti
IP:
Offline

nu lipsa netului e problema
cred ca si eu am probleme cu australe, voi pierde neamu' daca nu fac rost de sange proaspat(cu purtatori cu tot)

Cine sapa capra moarta a altui vecin prieten la nevoie de dimineata,se cunoaste ca de departe ajunge sa cada singur
[Email] [Yahoo!]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Mda...sugestia lui Batra la problemele mele a fost sa trec la gardneri
Iar eu refuz cu inversunare. Nu stiu, dar mi se pare prea simplu pentru mine. Trebuie ceva complicat :-)
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Mi-a murit si masculul de australe Aceleasi simptome.
Iar puiutul pe care il credeam femela vad ca devine un mascul in toata regula
Asa ca in momentul asta mai am doar o femela matura si un mascul puiut.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Magda wrote:in momentul asta mai am doar o femela matura si un mascul puiut.
Sa stii ca stai bine :alright: . Se poate mai rau :aaa: . De exemplu eu au un singur puiut de Nothobranchius foerschi :aaa: . Nici mascul nici femela ....... inca . Il clonez.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Se pare ca incurajarile tale au ajutat MA Nu stiu prin ce minune, (pentru ca de data asta nu mai facusem cine stie ce eforturi) intr-o casoleta in care pusesem doua icre de australe a aparut un puiut. O surpriza tare placuta pentru mine :-)
E si de mirare cum poate sta in asa putina apa (s-a mai evaporat apa din casoleta)
De acum insa trebuie sa fiu cum mare bagare de seama caci am mai pierdut puiuti in faza asta smilie
pecidan
Junior member

Joined: 23/01/2005 12:16:32
Messages: 30
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut amphyosemion australe la petshopul din Cora, sper sa nu spun prostii, 15000 bucata, parca.
Nu stiu daca va intereseaza, dar am zis sa va spun, ca tot se plangea Batracianus ca are nevoie de sange proaspat.
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Mai, in cazul asta trebuie sa ajung si eu neaparat in Cora o data. Ca atata s-a mai vorbit de pet shopul de acolo :-) Si daca sunt si australe.....e un motiv in plus.
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Cand inca se mai purtau discutii pe tema killie, am aflat si eu ca A. australe, de exemplu, mai pot fi tinuti, cel mult, cu niste neoni.
Cum in ultima perioada in acvariul meu de killie ramasese doar un amarat de mascul de australe, m-am gandit sa-i fac un pustiu de bine si sa-i mai aduc niste vecini. Mi se parea ca se plictiseste de moarte singur in ditamai acvariul (30 l ).
Zis si facut. Dat fuga jos si cumparat 5 neoni frumusei, sanatosi.

Pun neonii si stau sa observ reactiile . Australe se duce la ei ii "adulmeca" ii mai fugareste asa...de atrenament, dar toate par bune.
Il las sa faca ce stiu ei mai bine sa faca si-mi vad de ale mele.
Intr-o zi am timp sa stau sa-i urmaresc mai mult si constat, cu stupoare, ca unui neon ii lipseste un ochi. Pur si simplu are o gaura in loc de ochi. El, altfel bine, zburdalnic.
Zic...asta e...
Mai stau ce stau si acu' vad un alt neon fara jumatate de coada.
Ii pandesc o data cand le dau mancare si le observ comportamentul.
Australe al meu ii fugareste pe neoni de nu se vad. Sunt aia rapizi, dar se pare ca el tot mai apuca sa le smulga cate ceva
Batracianus
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2805
Location: Pitesti cartier Sătrăiesti
IP:
Offline

...si cu acest post al meu ne-am realizat norma de 3 pe luna la sectiunea killie
murat:ura:

Cine sapa capra moarta a altui vecin prieten la nevoie de dimineata,se cunoaste ca de departe ajunge sa cada singur
[Email] [Yahoo!]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

sorry, dar postul meu face cat trei.
Zi mai bine daca e normal sa fie asa agresiv ala portocaliu :-)
Batracianus
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2805
Location: Pitesti cartier Sătrăiesti
IP:
Offline

nu e normal;poate l-ai batut cand era mic,astea sunt sechele din copilarie

Cine sapa capra moarta a altui vecin prieten la nevoie de dimineata,se cunoaste ca de departe ajunge sa cada singur
[Email] [Yahoo!]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

neee...nici nu m-am atins de el. Cred ca e ceva genetic
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Si ultimul mohican (masculul de A. australe) trage sa moara Si nu stiu de ce. Nu are nici un semn evident de boala. Doar ca sta pe substrat avand si coada stransa .
Acu' ce sa zic, pentru ca am lipsit 2 saptamani de acasa nu a mai schimbat nimeni apa la acvariu de 30 l, plus ca a fost mult praf in casa (sunt in reparatii). Ma gadesc ca asta l-a afectat.
Am schimbat intre timp apa, dar nu pare sa-si mai revina smilie
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Eh, uite asa a cedat si ultimul mohican L-am gasit aseara pe portocaliu decedat, iar un ancistrus rodea incantat din el
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

in jurnalul meu vechi apar si vedetele mele (a. australe):

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/14266.page

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
 
Forum Index » Killie
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com