[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Poecilia endler - Endler's livebearer  XML
Forum Index » Cumparari
Author Message
bogayman
Member

Joined: 06/01/2006 23:39:01
Messages: 117
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Cumpar 5 bucati (2M+3F) "Poecilia endler" ...

orice informatie care sa ma ajute e binevenita (pe privat) (crescator/PetShop)...
Multumesc.
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

E vorba nu de o specie ci de o varietate de Poecilia reticulata daca nu ma insel cei cu coada "lira", Poecilia reticulata cumanensis sau Poecilia wingei. De prin Venezuela... si poarta numele celui care i-a descoperit.

The overall shape of the male fish is very much like the wild guppy males. The position of the tails and gonopodium are similar though the shape of the dorsal fins are significantly different and there are no fancy tails shapes as there are in guppies, though swords are know to appear in various populations from time to time. These have been reported in various populations with known heritage back to Endler's original group as well as recent wild caught populations.

"Guppy originali au fost descoperiti de catre un amator intr-ale stiintei care avea o slujba ca oficial al bisericii... Fara indoiala ca a vazut lucrarea/creatia Domnului in petele de culoare ale acestui mic peste..."


Preferatii mei sunt banalii "Tuxedo".

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
bogayman
Member

Joined: 06/01/2006 23:39:01
Messages: 117
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

betta wrote:E vorba nu de o specie ci de o varietate de Poecilia reticulata daca nu ma insel cei cu coada "lira", Poecilia reticulata cumanensis sau Poecilia wingei. De prin Venezuela... si poarta numele celui care i-a descoperit.


Da... adevarat ce ai scris...
sunt o varietate de Poecilia... pe nume ENDLER ...
Linkul pe care l-ai date e ok... mai dau eu unu http://fishprofiles.com/files/profiles/349.htm
aqva
Member
[Avatar]

Joined: 03/06/2006 14:40:21
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

as fi si eu interesat... am citit ceva despre ei si as incerca cativa dar pana acum nu am vazut pe la vreun pet shop

Dubito ergo cogito;cogito ergo sum.
 
Forum Index » Cumparari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com