[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cumpar plante pentru acvariu nou  XML
Forum Index » Cumparari
Author Message
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare
Cumpar plante sau primesc gratis cu mii de multmiri de la cine mai da o coasa prin acvariu, si mai cumpar pietris margaritar (bob de orez).
Noul acvariu care trebuie plantat si va da conditii bune este: 130/50/55, cu 2 neoane Osram 36 W, 2 aquarele si 2tld 830, cu filtru Fluval 405 (1300l/H), incalzitor de 300W, si substrat bob de orez cu teralit si conuri.
Astept binevoitori

Multumesc si va doresc o zi bune.
[Yahoo!]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ok binevoitori nu au fost...asta este, dar de margaritar stiti ceva??? am fost la vo 10-12 depozite de materiale de constructii unde nici nu au avut si nici nu vor aduce. PLS poate stie totusi cineva.
[Yahoo!]
constr_acv
Membru banat

Joined: 03/07/2006 04:27:26
Messages: 39
Location: Iasi
IP:
Offline

Salut. 2 pungi cu ludwigia repens, elodeea densa, nucus, valisneria spiralis, ceratopteris (din toate cu duiumul) contra 200.000 ROL. detalii pe yahoo msg constr_acv
[Email]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

chitron wrote:vezi ca a pus G.G. ditai lista de plante la vinzari .


da, dar sunt pe bani. )

De asemenea plantele respective se gasesc si in magazinele Animax.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vb cu GG de sapt trecuta. De margaritar sufar rau.
[Yahoo!]
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

kid wrote:Am vb cu GG de sapt trecuta. De margaritar sufar rau.

..de curiozitate si..oftopic: ce inseamna domne margaritar? ce planta este? ca nu sunt familiarizat cu denumirea...

aripel is here
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Margaritarul este pietrisul. Pietris de 0.3mm numit si bob de orez.
[Yahoo!]
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

kid wrote:Margaritarul este pietrisul. Pietris de 0.3mm numit si bob de orez.

hai ca sunt tare!...greseala mea ..am asociat eu gresit...

aripel is here
Mikai
Junior member

Joined: 25/09/2004 18:36:38
Messages: 64
Location: Bucuresti-Rahova
IP:
Offline

Salut !

Si eu sunt in cautare de un astfel de pietris. Am discutat pe mail cu cei de la AcuaNet (un distribuitor care expune niscaiva sortimente de pietris in Animax si diverse florarii) si le-am solicitat o adresa unde pot veni sa vad toate sortimentele de pietris pe care le au. I-am avertizat ca nu doresc un asemenea produs in cantitati industriale. Eu nu am avut inca timp sa trec pe la ei (cred ca ajung saptamana asta)...dar iata raspunsul care l-am primit:
Stimate domn, Va multumim si noi pentru lamuriri si va informam ca la sediul nostru din Str. Intarea Ecaterina Teodoroiu nr. 8, Sector 1, puteti gasi toate produsele de care aveti nevoie – nisipuri si pietre decorative marca EVIDECOR si multe alte pietre decorative ideale pentru amenajarea acvariului dumneavoastra.Va punem la dispozitie o gama larga de culori si granulatii din care in mod sigur veti gasi ceea ce cautati.
Asadar va asteptam la sediul nostru in orice zi lucratoare intre orele 10.00 – 18.00. Cordial, Echipa AcuaNet

Cineva mentionase aceasta firma chiar pe acest forum (nu mai stiu exact in ce post si cand) cu referire la standul acesteia, pe care-l vazuse la o expozitie. Ulterior isi exprima regretul ca pierduse cartea de vizita primita si nu stia unde sa-i caute...Acum am aflat.
Sper ca este o informatie utila (cum v-am spus, n-am verificat inca la fata locului).
[Email]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Aici ne arata si acvarii

Ce poate fi mai frumos decat un acvariu cu un substrat prazuliu si albastru cu niste superbe plante de plastic?

Oare si carasii sunt tot din plastic?

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Mikai
Junior member

Joined: 25/09/2004 18:36:38
Messages: 64
Location: Bucuresti-Rahova
IP:
Offline

Mda....

Nu v-am redat toata discutia pe care am avut-o cu ei...Initial mi-au sugerat o gama larga de culori , ceva apropiat de acvariile prezentate pe site-ul lor. Apoi le-am dat un reply in care le-am explicat pe indelete, ca ce expun ei (in magazine si pe site) ca fiind dedicat acvaristicii, nu reprezinta un substrat bun de acvariu (culoare, granulatie etc.)...In schimb, multe altele dintre produsele lor, care nu sunt catalogate ca atare, se califica pentru decorarea unui acvariu. Din cauza asta au zis:
...Va multumim si noi pentru lamuriri...
[Email]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Problema cu plantele este rezolvata de mult cu ajutorul lu G.G .
Cu margaritarul urmeaza sa iau legatura cu siteul pe care la dat Mikai sa vad ce preturi au. Am observat ca este aceeasi firma care aprovizioneaza si animazul cu pietris.
[Yahoo!]
Mikai
Junior member

Joined: 25/09/2004 18:36:38
Messages: 64
Location: Bucuresti-Rahova
IP:
Offline

Vesti noi: am fost la ei (saptamana trecuta), dar din pacate lucrurile nu sunt chiar atat de simple. Ideea este ca nu prea au avut ce sa-mi arate, deoarece nu prea aveau nimic pe stoc - ma refer la pietris. Sunt niste baieti foarte de treaba si mi-au dat doua feluri de lava (cam 1kg fiecare) pentru a le proba sa vad ce priveliste creeaza in acvariu, sa-mi fac o idee. Este tot ce aveau momentan si nu suficient pentru a deservi acvariul meu de 80L. Daca m-as hotari asupra unui model, mi-au spus ca pot aduce doar pe comanda si doar in cantitati mari, adica in jur de 700kg. Deh, cheltuielile de transport te omoara ...
[Email]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cam cat ar costa un kg sau un sac?
[Yahoo!]
Mikai
Junior member

Joined: 25/09/2004 18:36:38
Messages: 64
Location: Bucuresti-Rahova
IP:
Offline

Ei mi-au spus ca 2,5 RON/kg - cu toate ca pe site apare la 4,9 RON/kg.
[Email]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

A incercat cineva la aceste firme:site, site, site pentru margaritar???
[Yahoo!]
Mikai
Junior member

Joined: 25/09/2004 18:36:38
Messages: 64
Location: Bucuresti-Rahova
IP:
Offline

Cea mai tare treaba...Pe aceste site-uri am intrat si eu (plus altele) si chiar ma duc saptamana asta pe la firmele respective. Cum s-ar zice: gand la gand cu bucurie...Vreau sa ma duc sambata pe la Cimir si apoi pe la Granitul, sa vad ce pot gasi si pe la ei....
[Email]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Excelent. Poate dam de 'luminita' intr-un final. Sper sa ne ti la curent
[Yahoo!]
Mikai
Junior member

Joined: 25/09/2004 18:36:38
Messages: 64
Location: Bucuresti-Rahova
IP:
Offline

Mda...Am vorbit astazi la telefon cu cei de la Crimir. Nu au balastiera proprie, ci lucreaza cu mai multe din tara. Cantitatea minima pentru o comanda este de 1m3 (metru cub). Eu zic ca iese din discutie...

Am fost la balastiera de la Gradinari (Lafarge) - zona comuna Domnesti. Drumul pina acolo este cam anevoios, cu muuult praf si destule hartoape pe o portiune de aproximativ 10km. Aici am gasit totusi margaritar - mormane intregi - cu toate ca mie mi s-a parut mai maricel de 3mm. Eu personal am batut drumul in speranta ca pot gasi si altceva la ei, in afara de margaritarul clasic (cel de riu), dar se pare ca n-am avut noroc. Am vorbit cu cei de acolo si mi-au zis ca altceva nu se poate gasi in zona Munteniei (probabil trebuia sa ma duca si pe mine capul ). Se mai gasesc si alte feluri de margaritar (cum ar fi cel concasat - de culoare gri), dar numai la balastiere din zonele de deal...

Pe drumul de la intoarcere, am trecut si pe la balastiera Strabag (chiar aproape de iesirea din Domnesti), unde se gaseste exact acelasi lucru.

Deci eu zic ca sunt doua variante:
- margaritar de riu de la balastiera - te intelegi cu ei la pret
- margaritar de riu din Animax Turda (am fost ieri pe acolo si am vazut ca au destul) - pretul parca era undeva intre 2,5 si 3 RON punga de 1kg.

Eu momentan ma incapatinez sa mai gasesc si altceva...[/code]
[Email]
 
Forum Index » Cumparari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com