[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salut  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
grignelutu
Junior member

Joined: 31/05/2018 08:02:03
Messages: 5
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut!

Ma numesc Grigore Ioan, 43 ani, Sibiu.

Dupa ce am tot citit acest forum pentru a culege diverse informatii (a fost excelenta ideea crearii sale - fara am fi fost cu multe in ceata totala), am decis sa descriu si eu acvariul meu:
Acvariu Wromak (ceva din Polonia) 126 l (80x35x45), Filtru extern Eheim 2213 classic 250 + intern Resun Magi 1000 (doar la nevoie)
Incalzitor Eheim Jager 150W, Neon 2 x 18W, piatra aer cu pompa 4w
Nisip 1-2 mm aprox. 15 litri
trei radacini (cea mare si 2 mici - una e pusa doar ieri si nu apare)
Plante Vallisneria, Anubias, Microsorum pteropus, Echinodorus bleheri, si niste Java Moss (pe radacini, nu apare in poza, doar ieri i-am legat)
Pietre 3 bucati
In curs de ciclare (au trecut 2 saptamani) cu FilterStart (JBL) in filtru extern + EasyStart in ziua 1, 7 si 14
Pesti: 4 cory +1 beta splendens mascul (bland, a locuit inclusiv cu guppy fara nici un eveniment) si 2 melci, introdusi in a doua saptamana.
Acesta as vrea sa-l populez doar cu neoni, cei 4 cory, beta si melcii.
Stiu ca stau deficitar la capitolul lumina (putin 2 neoane) si lipsa aditie CO2 (de aceea am pus doar plante easy) dar deocamdata o mica pauza cu investitiile (si asa sotia a zis ca am luat-o razna).
Critici , sugestii, sunt deschis si nu ma supar.
[Thumb - acvariu2.jpg]

[Thumb - acvariu1.jpg]

[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salutare si bine ai venit pe cel mai tare forum de acvaristica!

Arata foarte bine, prin asta insemnind promitator si cu potential de a creste. Nu ai spus ce contin filtrele (foarte important) sau poate mi-a scapat mie. Daca merge de doua saptamini nu prea aveau ce cauta pestii in el dar acum ... asta e! Fa schimburi de apa frecvente (de ex. 40% de doua ori pe saptamina) si il echilibrezi. Daca poti, adauga niste plante stem, cu crestere rapida, ca suport pentru desavirsirea ciclarii. CO2 ar aduce un plus,cind iti permiti. Pina atunci poti folosi piatra de aer apoi o scoti.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/05/2018 14:12:37


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
grignelutu
Junior member

Joined: 31/05/2018 08:02:03
Messages: 5
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ai dreptate, nu am descris ce contin filtrele.
Eheim-ul contine 2 filtre textile albe intercalate cu material filtrant biologic si sera siporax, iar resun-ul burete grosier si o cutiuta mica cu zeolit (din fabrica era carbune, dar am preferat sa-l scot - am inteles ca nu se impaca cu plantele).
Pestii au fost in alt acvariu pe care l-am oprit, asa ca ... obligat-fortat au trebuit mutati.
[Thumb - IMG_20180531_183752.jpg]

[Email]
grignelutu
Junior member

Joined: 31/05/2018 08:02:03
Messages: 5
Location: Sibiu
IP:
Offline

Parametrii apei (masurati cu tester 6 in 1 JBL - nu foarte precis)
NO3 - 10
NO2 - 0
gH >4
kH intre 3 si 6 (dupa culoare, undeva la mijloc, peste 4)
pH 7.2
Cl 0

[Email]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Salut si bine ai venit!no2 e bine,mai scade din no3,acvariul arata bine,dar poate o panta in spate pentru un pic de profunzime nu ar strica


image
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com