[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
problema in acvariu de 25 L  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
eugentim
Junior member

Joined: 27/04/2018 19:05:03
Messages: 45
Location: Bad Kissingen.Deutschland
IP:
Offline

am un acvariu de 25 L cu 10 pestisori gupy ,platy ,un moly si 2 sanitari .
am o problema .a inceput un platy sa stea arcuit si sa inoate si sa se invirta ca un titirez in avariu ieri si micutul moly are aceleasi simptome si azi un micut platy la fel .
apa o schimb o data pe saptamina cam 10 litri dupa ce o las la declorinat .
am un filtru intern Claro si unul extern Aquael FZN care de 2 saptamini merg in paralel .
nu am facut teste de apa .
sa mai intilnit cineva cu problema aceasta ?
piratul
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/12/2009 11:19:37
Messages: 80
Location: Jimbolia - Timis
IP:
Offline

foarte multi pesti .......,eu schimb maxim 20-25% din volumul apei....pariu ca nici nu e ciclat acvariu,dar la cati pesti ai acolo....nici o sansa sa fie ok.

TEXT CENZURAT
[Email] [Yahoo!]
eugentim
Junior member

Joined: 27/04/2018 19:05:03
Messages: 45
Location: Bad Kissingen.Deutschland
IP:
Offline

acvariul e ciclat .citi pesti ar trebui sa fie in acvariul de 25 L?
pestisori au fost primiti si a trebuit sa ii bag in cavariu !
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

mult mai putini pesti,incearca sa dai din ei cat de repede,lasa guppy,sau nu stiu,mai cere un sfat


image
eugentim
Junior member

Joined: 27/04/2018 19:05:03
Messages: 45
Location: Bad Kissingen.Deutschland
IP:
Offline

problema e ca nu am unde sa ii dau ! si nici sa ii arunc nu ma lasa inima .
de aceea am scris ,poate primesc un sfat !
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

sincer,singura solutie deocamdata ar fi o filtrare mai buna.daca ai buget citeste articolele de incepatori si fa un upgrade la un 40L macar...


image
eugentim
Junior member

Joined: 27/04/2018 19:05:03
Messages: 45
Location: Bad Kissingen.Deutschland
IP:
Offline

ma gindesc si eu la un upgrade de macar 100 L.problema ca nu ii gasesc locul in casa inca dar studiez problema ,
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

un 40L ar fi ok,nu ti trb 100 inca


image
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Filtrul Aquael contine medii filtrante care sa asigure filtrarea biologica a apei? Daca filtrarea biologica este deficitara, este posibil ca pestii sa sufere de intoxicatie cu amoniac, datorita faptului ca, asa cum au spus colegii de mai sus, sunt prea multi.
Sau este posibil sa sufere de alte afectiuni, care, accentuate de conditiile neprielnice din acvariu, au condus la situatia descrisa de tine.

Ai putea sa continui cu schimburi de apa mai mici si mai dese, sa ai grija la cantitatea de hrana administrata (care, ramasa neconsumata in acvariu, poate deteriora foarte repede calitatea apei), sa imbunatatesti (daca e cazul) filtrarea biologica si sa continui sa le cauti, in paralel, o casuta mai potrivita. Nu-i poti pastra pe toti; sunt prea multi pentru volumul acvariului, si fiind vivipari, se vor inmulti si vei avea mereu acvariul aglomerat.
eugentim
Junior member

Joined: 27/04/2018 19:05:03
Messages: 45
Location: Bad Kissingen.Deutschland
IP:
Offline

filtru Aquael contine un burete si in cealalta parte mini siporax .il am de 2 saptamini si merge in paralel cu un filtru intern Claro 300 inca o saptamina . o sa fac schimburi mai dese de apa sa vedem ce va fi .
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Ok. Din ce stiu de la colegii cu experienta, ar fi util sa diminuezi cantitatea de burete (adica tai din el, daca este unul voluminos) si sa suplimentezi cantitatea de siporax, pentru a avea o filtrare biologica cat mai buna.
Pe site-ul Jbl hospital sunt descrieri detaliate cu bolile pestilor de acvariu si recomandari de tratamente. Poti identifica acolo despre ce boala e vorba, si apoi sa incerci sa ii tratezi intr-un acvariu/recipient separat, pe cei bolnavi.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com