[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alge Filamentoase  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Buna. Am o problema cu niste alge filamentoase verzi in acvariul cu creveti (blue dream).
Acvariul are 20 l, cu un filtru diversa claro 300 modificat (i-am pus doar burete, fara carcasa), am in el o buturuga de mopani acoperita de Java moss, niste Vallisneria(pitica, sau cum o fi) si cealalta planta nu stiu cum se numeste. (am si o bila din aia de alge pe buturuga...am impresia ca e cauza principala cauza principala)
Acvariul are deja o jumatate de an si iluminatul e realizat de 2 leduri din acelea cum se pune in mod normal pe tavan...aplicate, 5W are unul. Schimb de apa o data pe saptamana, sau uneori la 2 saptamani, depinde de cum am timp, pentru ca am examene la facultate. Uneori mai folosesc si CO2 lichid, de la Neptun, dar destul de rar.
O parte din moss e plina de alge si s-a intins pe buturuga si acum vad ca s-a intins si pe substrat.
Banuiesc ca din cauza luminii s-or fi format sau din cauza bilei aceleia de alge?
P.S: Melcii aia sunt comunitari si nici de ei nu stiu cum sa scap ca nu vreau sa fac ceva cu crevetii. Pana si pe ei se pun algele. Si in acvariu mai am 4 masculi de endler, ca i-am folosit sa scap de purecii aceia de apa.

Deci cum as putea sa scap de alge?

image

image

image

image

image

image

image

image

Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca filtrarea este insuficienta, precum si lumina
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Lumina cred ca e suficienta, avand in vedere ca s-au format alge verzi si nu de alta culoare. Plus ca se tine cont ca un LED daca e de 5 W e echivalent la mult mai multi W ai unui bec normal. Iar filtrarea am spus ca e asigurata de un filtru de 300l/ora care sunt sigur ca duce un acvariu de 20 l...
Tot nu am aflat cum as putea sa rezolv problema.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2018 19:50:51


Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Avand in vedere gradul de afectare , eu vad doar 2 posibilitati. Reset sau tratament cu apa oxigenata. La tratamentul cu apa oxigenata eu zic sa citesti forumul sau sa intrebi colegi experimentati. Poate fi periculos pentru vietuitoare daca nu este condus cum trebuie. Totusi rezultatele tratamentului cu apa oxigenata sunt absolut uluitoare. Eu am folosit asa ceva.
Pe de alta parte , avand in vedere problemele mari pe care le ai , eu consider ca nu faci tu c3va bine. Poate lumina , poate fertilizare in exces , poate lipsa CO2 presurizat. Nu stiu ... , dar cu siguranta exista un motiv bun pentru problemele pe care le ai ...
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Algele n-apar doar din cauza excesului de nutrient, unele apar si din lipsa de nutrient cum. Banuiala mea-i ca asta e cauza algelor pe care le ai.

Sta83 wrote:Uneori mai folosesc si CO2 lichid, de la Neptun, dar destul de rar


Ori fertilizezi ori nu. Chestia asta cu "uneori", adica dupa ureche, creaza fluctuatii in acvariu, exact ce nu ai nevoie daca-ti doresti un acvariu sanatos.
In orice acvariu trebuie vazut ce consum de nutrient ai (ce plante ai si cate, ritmul de crestere in functie de lumina - cantitate si durata) si ce aport de nutrienti - (in mare) plusul in urma ciclului azotului, fertilizarea facuta de tine.
Ecuatia asta trebuie tinuta cat mai constanta, cu cat mai putine fluctuatii de + sau de - ca ai uitat sau n-ai avut chef sau ai schimbat prea des apa sau prea rar, ai mai adus pesti, ai schimbat durata de iluminare samd.

Cand privesti acvariul prin prisma asta, icepi sa pasesti pe drumul tinerii lui in echilibru si realizarii de chestii misto cu el.

De melci n-ai sa scapi, invata sa-i iubesti

Cauta "oedogonium" pe net, legat de alga aia, vezi daca-i ce ai tu.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com