[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Instalatie de osmoza-presiune necesara  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Salut,

Intentionez sa imi fac un acvariu plantat insa principala problema de care m-a lovesc e duritatea apei din put -gh aprox20
Stiu ca aceasta problema se poate rezolva prin osmoza insa din cate vad acest gen de filtre au nevoie pe tur de o presiune de min 3 bari. Eu am un hidrofor ce imi asigura o presiune cuprinsa intre 0,2 si 3 bari. Oare cum se va impacta acest lucru asupra functionarii osmozorului? Merita sa bag banii in el?

Merci anticipat
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Am avut osmozor montat la apa pompata de un hidrofor si mergea, doar ca curge foarte incet. Doar ca la mine presiunea minima cred ca era mai pe la 1,2-1,4 bari.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

exista pompe booster fix pentru asemenea situatii - scot presiune constanta indiferent de presiunea de intrare

poti lua instalatia de osmoza mai intai si daca nu esti multumit de debitul ei, poti lua dupa aia o pompa booster (sunt destul de scumpe, minim 300 de lei)



Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Antecume wrote:Am avut osmozor montat la apa pompata de un hidrofor si mergea, doar ca curge foarte incet. Doar ca la mine presiunea minima cred ca era mai pe la 1,2-1,4 bari.


Eu daca as reusi sa am un debit de 5l/ora m-as declara multumit

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2018 10:35:01

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Cand o sa ajunga presiunea in hidrofor pe la 0,3 bari e posibil sa fie prea mica presiunea si sa nu mai poata trece apa prin membrana de osmoza inversa.
Cred ca ar fi buna pompa booster cum zice Humbert.

[Nano cu albinute] [Old tree]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

o pompa booster iti scoate mult peste 3 bari constant, in functie de model. Problema e ca hidroforul sa iti poata asigura debitul de apa necesar pompei, ca daca nu e zama...nici pompa nu are ce sa scuipe

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

La cata apa curge prin instalatia de osmoza, sigur va avea apa, hidroforul nu asigura presiunea necesara, dar are debit mare.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Sunt instalatii de OI cu pompa incorporata. Am eu una de acest fel, cu remineralizare, care scoate 8 litri pe ora din apa de retea care vine cu aprox. 2 bari la intrarea in instalatie.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Sunt instalatii de OI cu pompa incorporata. Am eu una de acest fel, cu remineralizare, care scoate 8 litri pe ora din apa de retea care vine cu aprox. 2 bari la intrarea in instalatie.

Problema e ca la mine cade sub 0,5
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com