[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
proiect malawi 350l  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
marius0102
Unripe member

Joined: 23/05/2018 15:32:32
Messages: 3
Location: Bacau
IP:
Offline

Salut,

Primul acvariu a fost un plantat de 60l dar fiind nevoit sa plec din tara l-am desfiintat... si spart din greseala
image

Asadar, dupa aproape un an fara acvariu m-am decis sa încep din nou, de data asta un 350l dar am nevoie de ajutorul vostru sa materializez proiectul. Voi posta aici in detaliu poate prin acest topic voi ajuta si eu la rândul meu alti colegi.

ACVARIUL
140x50x50, Sticl? 12mm, o fa?? crystal

FILTRARE
1.Filtru SunSun HW302 (18w)
Material filtrant piatra ponce

2. Sump
60x45x40
Pomp? Aqua zonic e04 38W 89 RON
furtun pomp? (retur)
tub pvc (tur) 10 RON
Robinet reglaz tur 10 RON
fittinguri 50 RON
Float switch 20 RON
Sachem purigen 250 ml 88 RON
piatra ponce/ roca vulcanica
burete & vata perlon 20 RON
termometru 100-150W 50 RON

ILUMINAT

Lumina alba
4m banda led SMD 5630 IP65 = 57.6 W (aprox 15 RON/m)
transformator 12v 60w 37.90 RON
conector alimentare 4 RON
2x conectori cu conductor 3 RON/buc


Lumina albastra
1m banda led SMD 2835 IP 65= 4.8 W 5.5 RON
Transformator 12v 15 RON
Conector alimentare 4 RON

STAND
Cadru metalic
profil 3.05
pal 1.8 270 RON

image

image


NEDUMERIRI

1.Lateralele acvariului se vor lipi PE fund sau langa el îmbracând fundul?
2. La sticla de 12mm mai este nevoie de vreun fel de întaritura? daca da ce fel de întaritura?
3.Sump-ul va sta în partea de jos stânga. O platforma de pal de 1.8 va sustine greutatea sumpului?(100l) Am mai pus un profil metalic longitudinal în acea zona.
4. Pompa este ok pentru volumul acvariului? Cica ar scoate 2000l/h. Este de ajuns? Avei vreo alta recomandare la pompa într-un buget de 100-150 RON si care sa nu consume enorm?
5.Este de ajuns cantitatea de lumin? alba?
6. Unde gasesc de cumparat în România un float switch pentru pompa de retur din sump?
7. Ce diametru recomandati pentru furtunul/tubul pvc (tur) ?

Multumesc anticipat pentru ajutor
Marius



This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2018 16:06:46

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu zic ca la 140cm ar merge de intaritoarele longitudinale si una transversala pe mijloc.
SunSun ala poti sa-l sari din schema daca faci sump.
Nu am inteles daca e acvariu cu ciclide sau nu. Daca e, atunci lumina o faci sa-ti placa tie, pe pesti ii cam doare-n basca de capitolul asta.
marius0102
Unripe member

Joined: 23/05/2018 15:32:32
Messages: 3
Location: Bacau
IP:
Offline

mersi de reply. da. acvariul este de ciclide. m-ar interesa daca as putea sa fac acvariul din sticla de zece cu doua intarituri longitudinale si fund dublu. sticla de 12 mai ia un pic din claritate... si nu stiu daca gasesc cristal la grosimea asta. intaritorul transversal pentru mine m-ar cam incurca. Mai astept pareri, legate de intrebari sa pot sa incep sa dau comenzile necesare

Multumesc
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

La inaltime de 50 merge fara probleme si sticla de 10.
Teoretic poti sa nu pui intaritoarea transversala dar eu nu as dormi linistit fara.
Pentru sump sub acvariu multi au folosit sistemul Bean Animal, poti da o cautare pe forum.
Daca sub placa de pal de sub sump ai si profil metalic nu vor fi probleme, nu e asa mare.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

marius0102 wrote:NEDUMERIRI

1.Lateralele acvariului se vor lipi PE fund sau langa el îmbracând fundul?
2. La sticla de 12mm mai este nevoie de vreun fel de întaritura? daca da ce fel de întaritura?
3.Sump-ul va sta în partea de jos stânga. O platforma de pal de 1.8 va sustine greutatea sumpului?(100l) Am mai pus un profil metalic longitudinal în acea zona.
4. Pompa este ok pentru volumul acvariului? Cica ar scoate 2000l/h. Este de ajuns? Avei vreo alta recomandare la pompa într-un buget de 100-150 RON si care sa nu consume enorm?
5.Este de ajuns cantitatea de lumin? alba?
6. Unde gasesc de cumparat în România un float switch pentru pompa de retur din sump?
7. Ce diametru recomandati pentru furtunul/tubul pvc (tur) ?

Multumesc anticipat pentru ajutor
Marius

Servus si bun venit pe forum!... in primu' rand, zi-ne de unde esti, ca sa nu te trimitem dupa cai verzi pe pereti.
Poti sa faci update de proflilul personal (My Profile - Location).

- La cotele alea, merge geam de 10mm... cu fund dublu si ranforsari longitudinale & una transversala.
- Daca pui geam de 12mm, scapi doar cu ranforsari longitudinale.
- Nu te gandi ca exista diferenta de claritate intre geamurile de 10 si 12mm... nu m-as stresa cu "geamul ultra-clar", da' asta e doar o optiune personala.
- Aici gasesti cateva amanunte legate de felul in care poate fi construit acvariul: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/28399.page
- Daca faci sump, atunci nu mai ai nevoie de canistra aia SunSun...
- la fel, daca faci sump, ar trebui sa iei in calcul un sistem BeanAnimal (pentru circulatia apei)... aici gasesti detalii: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
- din ce scrii tu acolo, nu prea pare ca stii despre ce e vorba. E un aspect extrem de important, deoarece riscu' este sa faci inundatie.
- Eu am tinut un bazin de 2 metri lungime cu 2 filtre externe (canistre) Eheim... ani de zile! Deci, se poate si asa...
- Pompa aia de 2,000 litri/ora nu o sa urce in acvariu mai mult de 1,000 litri/ora... debitul maxim declarat nu are nici o legatura cu realitatea!
- Lumina nu conteaza la "africani"... pune ce leduri vrei tu, ca sa arate cum iti place tie. Pe pestii ii doare-n aripioare de ledurile tale.
- Daca te decizi ca vrei sump si Bean Animal, atunci ia in calcul tevi de 25mm si o pompa de minim 5-6,000 litri/ora.

Daca mai ai ceva intrebari, aici suntem... preturile la produse sunt inutile si incurca "la citit".
NU mai folosi diacritice, deoarece platforma software nu le recunoaste corect si apar "semne ciudate" in text.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
marius0102
Unripe member

Joined: 23/05/2018 15:32:32
Messages: 3
Location: Bacau
IP:
Offline

multumesc pentru ajutor. Am incercat sa editez primul post dar vad ca nu mai pot face acest lucru. Am adaugat si locatia.

-O sa merg pe geam de 10 cu ranforsari longitudinale plus o transversala. Posibil sa scot si geamul ultra clar din ecuatie daca nu ma incadrez cum trebuie in buget. Cum trebuie sa adaug transversala?lipita sub intariturile longitudinale sau pe acelasi plan cu ele?
-Multumesc pentru headsup-ul cu pompa. Scopul meu este sa am un flow de ~2000l/h(consider ca e suficient. daca gresesc anuntati-ma). O sa scot sunsun-ul din ecuatie. din motive de consum. urmatoarea pompa aqua zonic e05 de 3000l/h ar fi suficienta? As vrea sa nu depasesc totusi 100w pe zi cu acvariul(adica in jur de 60RON pe luna)
- sistemul beananimal mi se pare un pic prea mult pentru ce vreau eu. As da o singura gaura pentru o singura teava de 25mm care va fi full sifon. Pe un 25mm ful sifon pot scoate 2000l/h din acvariu? Daca nu, voi ma da una. La pompa voi atasa un float switch, deci problema de inundatie de la bazinul de sus ar fi asigurata. de asemenea sumpul va avea 10cm nefolositi. daca se va lua curentul 4cm din bazinul mare se vor scurge in 10cm din sump(~30l)
- am sa scot din lumina din motive de consum.

Puteti va rog sa imi recomandati o pompa intr-un buget de 150 RON si cu un consum nu foarte mare? As vrea sa fac un circuit de 2000l/h(asta daca este de ajuns pentru un 350l)

image
image

Multumesc anticipat,
Marius



This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2018 18:16:43

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu fa doar o gaura. E suficient un peste mort care sa infunde gaura si ai pus-o.
Sa iei in considerare si surplusul de apa ce va ajunge in sump in cazul unei pene de curent.
Eu zic ca 1000 l/h real ar fi suficient la columul ala.
Intaritoarea transversala pune-o pe sau sub celelalte, se va mari suprafata de lipire.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

marius0102 wrote:... - sistemul beananimal mi se pare un pic prea mult pentru ce vreau eu. As da o singura gaura pentru o singura teava de 25mm care va fi full sifon. Pe un 25mm ful sifon pot scoate 2000l/h din acvariu? Daca nu, voi ma da una. La pompa voi atasa un float switch, deci problema de inundatie de la bazinul de sus ar fi asigurata. de asemenea sumpul va avea 10cm nefolositi. daca se va lua curentul 4cm din bazinul mare se vor scurge in 10cm din sump(~30l)...

Eu insist in favoarea sistemului Bean Animal... e suta la suta sigur si dormi linistit.
Orice alta solutie este doar "o loterie ruseasca"...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com